Życzenia z Konsulatu Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Życzenia z Konsulatu Ukrainy

Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 10 listopada 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Konsul Oleksandr Plodystyi, fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Z Konsulatu Ukrainy w Gdańsku na ręce Prezydenta Miasta Torunia nadeszły życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Polsce.

- Życzę, aby zawsze na ziemi Polski panował pokój i sprawiedliwość i aby Polacy zawsze mogli się cieszyć wolnością, swobodą poglądów i suwerennością swego kraju - napisał ukraiński konsul Oleksandr Plodystyi.

W swoim liście do prezydenta Torunia dyplomata złożył też serdeczne podziękowania za solidarność okazaną przez nasz kraj Ukrainie i "przyjęcie tysięcy ukraińskich uchodźców do swoich domów i swoich serc".

W Toruniu w tej chwili liczbę uchodzców szacuje się na około 3 tys. osób, w większości są to kobiety i dzieci. W szczytowym momencie było to nawet 5-6 tys. Ukraińców, którzy na dłużej lub krócej zatrzymali się w grodzie Kopernika. Część podjęła tu pracę i znalazła mieszkanie, część zdecydowała się jechać dalej lub powrócić do swojego kraju. Poza organizacją pomocy na miejscu, od początku wojny Toruń pomaga też partnerskiemu miastu Łuck. Do tej pory wysłaliśmy tam 6 konwojów z pomocą humanitarną: odzieżą termiczną, lekami, środkami czystości, wodą itp. Przekazaliśmy też 5 używanych autobusów komunikacji miejskiej dla potrzeb transportowych Łucka. 

Konsul Oleksandr Plodystyi, fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: kobieta z malym dzieckiem oglądają kłódki zawieszone na siatce na tarasie widokowym nad Wisłą
  Miasto
  Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Na zdjęciu: osoba na wózku jedzie chodnikiem, wokół spacerują ludzie
  Miasto
  W latach 2024-2028 Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie będzie kontynuować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Toruńskie programy wsparcia ruszają już od stycznia 2024 r.
 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.