Życzenia z Konsulatu Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Życzenia z Konsulatu Ukrainy

Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 10 listopada 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Konsul Oleksandr Plodystyi, fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Z Konsulatu Ukrainy w Gdańsku na ręce Prezydenta Miasta Torunia nadeszły życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Polsce.

- Życzę, aby zawsze na ziemi Polski panował pokój i sprawiedliwość i aby Polacy zawsze mogli się cieszyć wolnością, swobodą poglądów i suwerennością swego kraju - napisał ukraiński konsul Oleksandr Plodystyi.

W swoim liście do prezydenta Torunia dyplomata złożył też serdeczne podziękowania za solidarność okazaną przez nasz kraj Ukrainie i "przyjęcie tysięcy ukraińskich uchodźców do swoich domów i swoich serc".

W Toruniu w tej chwili liczbę uchodzców szacuje się na około 3 tys. osób, w większości są to kobiety i dzieci. W szczytowym momencie było to nawet 5-6 tys. Ukraińców, którzy na dłużej lub krócej zatrzymali się w grodzie Kopernika. Część podjęła tu pracę i znalazła mieszkanie, część zdecydowała się jechać dalej lub powrócić do swojego kraju. Poza organizacją pomocy na miejscu, od początku wojny Toruń pomaga też partnerskiemu miastu Łuck. Do tej pory wysłaliśmy tam 6 konwojów z pomocą humanitarną: odzieżą termiczną, lekami, środkami czystości, wodą itp. Przekazaliśmy też 5 używanych autobusów komunikacji miejskiej dla potrzeb transportowych Łucka. 

Konsul Oleksandr Plodystyi, fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...