Życzenia dla muzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Życzenia dla muzyków

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.

Panie i Panowie,

Toruńscy Muzycy i Chórzyści!

Miasto Toruń oficjalnie rozpoczęło starania o zdobycie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wierzymy w sukces tej inicjatywy, a nadzieje z tym związane wiążemy oczywiście z atrakcyjnym i urozmaiconym życiem kulturalnym w naszym mieście. Jednym z jego najważniejszych nurtów pozostaje muzyka i dlatego toruńskie środowisko muzyczne i chóralne obdarzamy wyjątkową sympatią i uznaniem. Ta życzliwość nabiera dodatkowej wagi w kontekście Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przeżywamy 1 października 2023 r. Uprzejmie proszę o przyjęcie z tej okazji serdecznych życzeń.

Wraz z toruńskimi melomanami przyjmuję z wdzięcznością Państwa artystyczną kreatywność i mistrzowski kunszt. Myślę z sentymentem zarówno o Chórze „Lutnia” jako najstarszym zespole Torunia (to ponad 120 lat działalności!), jak i o Orkiestrze Wojskowej (ponad 75 lat), Szkolnej Orkiestrze Dętej Zespołu Szkół Samochodowych (w tym roku świętuje ona jubileusz 50-lecia działalności) czy o Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, która dokładnie w Międzynarodowym Dniu Muzyki rozpocznie swój 45. sezon artystyczny, zapraszając nas na koncert finałowy projektu „Copernicus#550”, którym upamiętniono muzycznie postać Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin najsławniejszego torunianina.

Wszystkim profesjonalnym i amatorskim składom muzycznym i chóralnym Torunia dziękuję za dodawanie naszemu miasto wysokiej klasy. Współtworzą Państwo kulturę – tę wysoką i tę popularną – która jest jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta Kopernika.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski


Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...