Żużlowy świat patrzy na Toruń! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Żużlowy świat patrzy na Toruń!

Miasto, Sport
Data publikacji: 29 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: żużlowcy na podium

Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.

W sobotę 30 września 2023 r., o godzinie 19:00, na toruńskim stadionie rozpocznie się dziesiąta, ostatnia runda tegorocznego cyklu SGP - 2023 DEWALT FIM Speedway Grand Prix of Poland – Toruń.

Patronat honorowy nad imprezą objął Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Zawody SGP odbywają się w Toruniu się nieprzerwalnie od 2010 roku. Od tej pory na Motoarenie najlepsi żużlowcy rywalizowali 15 razy. Wyjątkowe były lata 2020 i 2021, w których odbyły się po dwie rundy zawodów o indywidualne mistrzostwo świata.

Toruński stadion jest szczęśliwy dla Polaków. Biało-czerwoni aż 21 razy stawali podium, w tym 6 raz na najwyższym stopniu (Tomasz Gollob – 2010, Adrian Miedziński - 2013, Krzysztof Kasprzak – 2014, Patryk Dudek - 2017, Bartosz Zmarzlik - 2020, 2021).

W sobotę okaże się czy Bartosz Zmarzlik po raz czwarty w historii zostanie mistrzem świata. Po piętach depcze mu Fredrik Lindgren, który ma tylko sześć punktów mniej. Zaciętą walkę o brązowy medal z pewnością stoczą Jack Holder i Martin Vaculik.

Dodajmy, że dziką kartę na zawody otrzymał Polak: Dominik Kubera.

Zawody obejrzy blisko 17 000 kibiców.

KLASYFIKACJA SGP 2023:
1. Bartosz Zmarzlik – 138 punktów
2. Fredrik Lindgren – 132
3. Martin Vaculik – 113
4. Jack Holder – 113
5. Dan Bewley – 98
6. Robert Lambert – 97
7. Leon Madsen – 95
8. Jason Doyle – 88
9. Max Fricke – 74
10. Tai Woffinden – 64
11. Patryk Dudek – 62
12. Mikkel Michelsen – 53
13. Kim Nilsson – 43
14. Maciej Janowski – 43
15. Anders Thomsen – 36
16. Andzejs Lebedevs - 24

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Park Kultury - plakat
  Kultura, Miasto
  Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.