Żużlowy świat patrzy na Toruń! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Żużlowy świat patrzy na Toruń!

Miasto, Sport
Data publikacji: 29 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: żużlowcy na podium

Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.

W sobotę 30 września 2023 r., o godzinie 19:00, na toruńskim stadionie rozpocznie się dziesiąta, ostatnia runda tegorocznego cyklu SGP - 2023 DEWALT FIM Speedway Grand Prix of Poland – Toruń.

Patronat honorowy nad imprezą objął Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

Zawody SGP odbywają się w Toruniu się nieprzerwalnie od 2010 roku. Od tej pory na Motoarenie najlepsi żużlowcy rywalizowali 15 razy. Wyjątkowe były lata 2020 i 2021, w których odbyły się po dwie rundy zawodów o indywidualne mistrzostwo świata.

Toruński stadion jest szczęśliwy dla Polaków. Biało-czerwoni aż 21 razy stawali podium, w tym 6 raz na najwyższym stopniu (Tomasz Gollob – 2010, Adrian Miedziński - 2013, Krzysztof Kasprzak – 2014, Patryk Dudek - 2017, Bartosz Zmarzlik - 2020, 2021).

W sobotę okaże się czy Bartosz Zmarzlik po raz czwarty w historii zostanie mistrzem świata. Po piętach depcze mu Fredrik Lindgren, który ma tylko sześć punktów mniej. Zaciętą walkę o brązowy medal z pewnością stoczą Jack Holder i Martin Vaculik.

Dodajmy, że dziką kartę na zawody otrzymał Polak: Dominik Kubera.

Zawody obejrzy blisko 17 000 kibiców.

KLASYFIKACJA SGP 2023:
1. Bartosz Zmarzlik – 138 punktów
2. Fredrik Lindgren – 132
3. Martin Vaculik – 113
4. Jack Holder – 113
5. Dan Bewley – 98
6. Robert Lambert – 97
7. Leon Madsen – 95
8. Jason Doyle – 88
9. Max Fricke – 74
10. Tai Woffinden – 64
11. Patryk Dudek – 62
12. Mikkel Michelsen – 53
13. Kim Nilsson – 43
14. Maciej Janowski – 43
15. Anders Thomsen – 36
16. Andzejs Lebedevs - 24

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...