Zrozumieć niepełnosprawność | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zrozumieć niepełnosprawność

Miasto
Data publikacji: 10 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Zastępca perzydenta Torunia Paweł Gulewski i Piotr Olkowski, niepełnosprawny toruński społecznik

„Zrozumienie, Szacunek i Wsparcie” – pod tą nazwą 10 maja 2022 r. odbył się w 7. koncert charytatywny z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Impreza poświęcona toruńskiemu środowisku osób niepełnosprawnych, zorganizowana przez lokalnego społecznika Roberta Olkowskiego, odbyła się już po  raz siódmy i zgromadziła w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego liczną widownię. Jej celem jest uświadomienie lokalnej społeczności obecności wśród nas sporej grupy osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazywanie ich możliwości i zwrócenie uwagi na bariery utrudniające im prowadzenie zwyczajnego życia.

Koncert poprowadził Michał Naleśniak. Na scenie zaprezentowali się młodzi, zdolni i wrażliwi artyści, m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27 w Toruniu, a także gwiazdy imprezy - Katarzyna Gucjatis oraz Mario Samsolo. Gośćmi wydarzenia byli zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski i zastępca przewodniczacego Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.

Fundacja im. Brata Alberta - Warsztaty Terapii Zajęciowej „Bratanki” wystawiły stoiska związane z codzienną pracą w pracowniach: plastycznej, stolarskiej, krawieckiej oraz fotograficznej. Goście koncertu mogli skosztować też wypieków przygotowanych przez osoby z niepełnosprawnością. Tego dnia wręczono też nagrody w konkursie plastycznym nawiązującym do tytułu koncertu „Zrozumienie, Szacunek  i Wsparcie”, którego efekty można było obejrzeć w holu Muzeum Etnograficznego.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Pamiątkowe zdjęcie prezydenta i radnego z Tralalińskimi
  Miasto
  Urząd odwiedziły 25 maja 2022 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Dekerta w Toruniu.
 • Na zdjęciu mężczyzna ubrany niebieską kurtkę siedzi wewnątrz samochodu podczas jazdy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a tym samym prawa do świadczeń - wynika z zapisów specustawy z dnia 12 marca 2022 r.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes toruńskiego oddziału WOPR Wojciech Lewko
  Miasto
  Prezydent Torunia odznaczony brązowym medalem Za zasługi dla WOPR. Odznaczenie otrzymał 24 maja 2022 r. z rąk prezesa toruńskiego oddziału WOPR.
 • Chłopiec na rowerze jedzie przez Park Miejski.
  Miasto, Sport
  Przez cały czerwiec trwać będzie rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Oprócz Torunia bierze w niej udział ponad 50 miast.
 • Pomarańczowy plakat wyścigów rowerkowych 2022
  Sport
  Zakończył się nabór dzieci do udziału w sobotnich wyścigach rowerkowych na Motoarenie. We wszystkich grupach osiągnięto już limity uczestników. Zapraszamy 28 maja do kibicowania!
 • Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka
  Eko, Miasto
  W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała...
 • Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.
 • W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
 • Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.