Znakomici naukowcy o Mikołaju Koperniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Znakomici naukowcy o Mikołaju Koperniku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu, z okazji jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zaprosiło do Książnicy Kopernikańskiej na debatę poświęconą wybitnemu polskiemu astronomowi. W dyskusji, która odbyła się w czwartek 26 stycznia 2023 r. w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8, wzięli udział trzej znakomici naukowcy: astronom prof. Andrzej Strobel, historyk prof. Janusz Małłek oraz ekonomista prof. Damian Walczak. Debatę poprowadził fizyk Czesław Stawikowski - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
 
Przed debatą zaprezentowany został oryginał pierwszego wydania De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) Mikołaja Kopernika. Prezentacja dzieła odbyła się w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Kopernikańskiej.
 
Autor "De revolutionibus orbium coelestium" był człowiekiem renesansu, oprócz astronomii interesowały go inne dziedziny, przede wszystkim: ekonomia, administracja i medycyna. 26 stycznia 2023 r. w Książnicy paneliści pozwolili spojrzeć na niego tak jak na to zasługuje - wnikliwie i z wielu punktów widzenia.
 
Dr hab. Andrzej Strobel to emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, astronom - od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej); zajmował się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką; obecnie z pasją prowadzi badania nad historią astronomii i jest jej doskonałym popularyzatorem. Dr hab. Janusz Małłek to również emerytowany profesor UMK, historyk - specjalizuje się w historii powszechnej i historii Polski od XVI do XVIII wieku; w latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a w latach 1999 - 2002 był prorektorem uczelni; jest członkiem czynnym PAU. Z kolei dr hab. Damian Walczak obecnie jest profesorem UMK, specjalistą z zakresu finansów, głównie ubezpieczeń, autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych; pełni także funkcję prezesa Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
 
Oprócz debaty, tego wieczoru w Książnicy Kopernikańskiej można było podziwiać złożoną z kilku plansz wystawę poświęconą historii PTMA Oddział w Toruniu. Uczestnicy spotkania obejrzeli także ekspozycję makiety domu Mikołaja Kopernika z wkomponowaną szopką, której właścicielem jest Fundacja Pro Futuro Theologiae. Ze względu na złe warunki atmosferyczne niestety nie odbył się pokaz zbliżenia Księżyca i Jowisza przez teleskopy, który był planowany przed debatą.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...