Zmiany w finansowaniu opieki żłobkowej | www.torun.pl

Zmiany w finansowaniu opieki żłobkowej

Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Na zdjęciu dziecko bawi się klockami

Jest szansa, że od 1 stycznia 2022 r. budżet państwa przejmie od samorządu wydatki związane z dofinansowaniem pobytu dzieci do lat 3 w  żłobkach niepublicznych.

Takie rozwiązania przewiduje uchwalona 17 listopada 2021 r. przez Sejm ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym, będąca częścią Polskiego Ładu - rządowego planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Celem jest wsparcie samorządów borykających się z problemem niedoszacowanych budżetów po wcześniejszych zmianach ustawowych,  w wyniku których znaczącą obniżyły się ich wpływy z podatków m.in. PIT i CIT

Toruń należy do samorządów, które od lat z własnej inicjatywy wspierają rodziców dzieci w wieku żłobkowym i przedsiębiorców prowadzących miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Wsparcie to ma formę dotacji do pobytu maluchów w placówkach niepublicznych. Obecnie jest to w Toruniu 400 zł na dziecko miesięcznie (500 zł na dziecko z niepełnosprawnością). 

Teraz jest szansa, że w ramach rekompensowania samorządom utraconych dochodów zobowiązanie wspierania rodziców najmłodszych dzieci przejmie na siebie państwo, w oparciu o przepisy wspomnianej ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Jeśli wejdzie ona w życie, od 2022 r. środki z budżetu państwa  zastąpiłyby  w Toruniu dotychczas wypłacane placówkom niepublicznym przez miasto.

Według zamysłu ustawodawcy rodzinny kapitał opiekuńczy ma trafić do rodzin mających na utrzymaniu dzieci, a jego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem w wieku, co do zasady, między 12. a 36. miesiącem życia. Kapitał ten ma przysługiwać do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Będzie to świadczenie niezależne od dochodów rodziny oraz nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Warto podkreślić, że rodzinny kapitał opiekuńczy będzie świadczeniem przyznawanym na wniosek osoby uprawnionej. Zadaniami związanymi z przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków oraz wypłatą świadczenia będzie się zajmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przysługująca kwota świadczenia będzie wypłacana w miesięcznych częściach/ratach. Miesięczna wysokość świadczenia będzie wynosić 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł przez rok.

Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także osobom , które już w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 1.01.2022 r.) mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12. do 36.miesiąca życia. Osoby te będą uprawnione do otrzymywania rodzinnego kapitału opiekuńczego proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 36. miesiąca życia.

Uchwalona ustawa nowelizuje także ustawę z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 określając warunki i tryb przyznawania dofinansowania do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Powyższe dofinansowanie przysługiwać będzie na dziecko, które uczęszcza do żłobka klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, jeśli nie został przyznany na to dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko objęte jest kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po ukończeniu 36 miesiąca życia.

Dofinansowanie będzie przysługiwać w wysokości 400 zł miesięcznie i będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna, obniżając miesięczną opłatę ponoszoną przez rodziców. Tak jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowanie to będzie udzielane na wniosek  rodzica lub opiekuna i wypłacane przez ZUS.

Oba świadczenia mają za zadanie szeroko rozumiane wsparcie rodzin z dziećmi, pomoc w łączeniu rodzicielstwa z pracą zawodową oraz zachęcanie podmiotów do tworzenia do nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dodatkowo rodzice mogą korzystać ze świadczenia w ramach Programu Rodzina 500+, które przysługuje na wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia.

Jeśli ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym zostanie podpisana przez Prezydenta RP, wówczas wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.