Zmiany podatkowe po II czytaniu | www.torun.pl

Zmiany podatkowe po II czytaniu

Miasto
Data publikacji: 21 października 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu kamienice i MDK na toruńskiej starówce

21 października 2021 r. podczas 35. sesji Rady Miasta Torunia przyjęte zostały uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych na 2022 rok.

Górne granice stawek podatkowych są corocznie ustalane przez Ministra Finansów i określane na podstawie inflacji. W I półroczu 2021 r. wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do tego samego okresu w 2020 r. wyniósł 103,6 (wzrost cen o 3,6%). Dlatego też wskaźnik wzrostu stawek maksymalnych dot. podatków i opłat lokalnych na 2022 r. Minister Finansów określił na poziomie 3,6%.

Biorąc pod uwagę górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych ustalonych przez Ministra Finansów w Toruniu na 2022 rok przyjęte zostały poniższe, najważniejsze zmiany:

 • podatek od nieruchomości – garaże, miejsca postojowe w halach garażowych – obniżenie stawki o 1 zł na metr kwadratowy– tym samym będzie na poziomie 65,7% górnej stawki określonej przez Ministra Finansów.  
 • podatek od nieruchomości – lokale mieszkalne – wzrost o 6 gr na metrze kwadratowym, czyli w przypadku nieruchomości o wielkości 60 m2 mieszkaniec zapłaci rocznie o 5,6 zł więcej.
 • podatek od nieruchomości – grunty na działalność gospodarczą – wzrost na poziomie 7 gr na mkw.
 • Podatek od nieruchomości – grunty pozostałe – wzrost 4 gr na mkw.
 • Podatek od nieruchomości budynki gospodarcze osób fizycznych – wzrost o 1,05 zł na mkw.
 • podatek od nieruchomości – budynki na działalność gospodarczą – wzrost na poziomie 1,1 zł od metra kwadratowego. Tym samym miejskie stawki będą na poziomie górnej stawki określonej przez Ministra Finansów.

Warto w tym miejscu podkreślić, że podobnie jak w latach poprzednich miasto będzie kontynuowało politykę wspierania przedsiębiorców poprzez rozbudowany system programów pomocowych.

Podnosimy stawki, jednak należy pamiętać, że w Toruniu oferujemy programy pomocowe dla przedsiębiorców. Zwolnienie od podatku przewidziane jest np. dla osób, które tworzą miejsca pracy w Toruniu czy dla tych, którzy inwestują w naszym mieście – przypomina Skarbnik Magdalena Flisykowska. 

Skutki wzrostu stawek podatku od nieruchomości dla mieszkańca

 • podatek od środków transportowych – średni wzrost stawek na poziomie 2,57%, czyli w zależności od rodzaju i wielkości pojazdu przedsiębiorca zapłaci między 1-7 zł więcej miesięcznie.

- Branżę transportową traktujemy ulgowo – nasze stawki wynoszą ok. 75% tego, co Minister Finansów nazywa górną stawką, a w przypadku autobusów to tylko 40%. W ten sposób chcemy wesprzeć tych przedsiębiorców, ponieważ ustawodawca nie przewidział dla nich programów pomocowych – tłumaczyła Skarbnik Miasta Torunia Magdalena Flisykowska. - Mamy też sześć kategorii, gdzie w ogóle nie podnosimy podatków, a dwóch przypadkach obniżamy stawkę. Ma to na celu zapewnienie konkurencyjności w związku z przeprowadzonymi analizami stawek stosowanych przez sąsiednie gminy.

Utrzymana zostanie także 30% i 50% obniżka stawki podstawowej dla pojazdów wyposażonych w napęd hybrydowy, elektryczny lub spełniający certyfikat emisji spalin Euro 6.


DO POBRANIA

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.