Zmiana dowództwa w Niszczycielu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zmiana dowództwa w Niszczycielu

Miasto
Data publikacji: 20 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu żołnierze stoją na poligonie toruńskim

20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.

Uroczystość zmiany dowództwa zainaugurowano apelem oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie rozpoczęto tradycyjną ceremonię „Casing of the Colors”. Polega ona na symbolicznym złożeniu i rozłożeniu flag jednostek wojsk amerykańskich, które zaznacza przejęcie dowództwa w bazie.

Uroczystość przekazania dowództwa w Camp Destroyer 20 maja 2022 r.
Ceremonia „Casing of the Colors”

Kolejnym punktem wydarzenia były przemówienia dowódców dwóch jednostek: 1. Batalionu 5. Pułku Artylerii Polowej, kończącego stacjonowanie w Camp Destroyer, oraz 3. Batalionu 29. Pułku Artylerii Polowej, dopiero rozpoczynającego służbę w amerykańskiej bazie. Uroczystość zwieńczono wspólnym odśpiewaniem pieśni wojskowej „The army goes rolling along”. Miasto na wydarzeniu reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski, który w podziękowaniu za ugoszczenie żołnierzy w Toruniu otrzmał certyfikat uznania, oraz pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Ochrony Ludności UMT Andrzej Rabuszak.

Uroczystość przekazania dowództwa w Camp Destroyer 20 maja 2022 r.
Opuszczający bazę wojskową w Toruniu oddział z 1-5 FA jest najstarszą, nieprzerwanie służącą jednostką amerykańskich sił zbrojnych. Powstał w Nowym Jorku, a jego pierwszym dowódcą był jeden z ojców założycieli Ameryki – Alexander Hamilton, na cześć którego batalion przyjął przydomek „Hamilton’s Own”. Na toruńskim poligonie jednostce dowodził ppłk Sammuel J. Nirenberg. Podczas służby w Toruniu żołnierze Hamilton’s Own nie tylko solidnie ćwiczyli, ale również włączali się w życie regionu, m.in. uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych, odwiedzali pacjentów oddziałów dziecięcych szpitali organizując im interesujące zajęcia, gościli na poligonie młodzież, czy spotykali się ze strażakami.


Rozpoczynający swoją służbę w Camp Destroyer 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej przybył do Europy ze swojej stacji macierzystej Fort Carson w Kolorado w kwietniu 2022 r. Jest to kolejna amerykańska jednostka w naszym mieście, która stacjonuje w Polsce w ramach natowskiej operacji Atlantic Resolve. Celem Postanowienia Atlantyckiego jest wzmocnienie obecności sił NATO we wschodnich krajach sojuszu. Decyzje o rozlokowaniu wojsk USA oraz innych krajów zachodnich w Europie zapadły na szczytach NATO i od 2017 roku żołnierze rotacyjnie (co dziewięć miesięcy) stacjonują na terytorium Polski.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!