Zmarł zasłużony toruński radny | www.torun.pl

Zmarł zasłużony toruński radny

Miasto
Data publikacji: 07 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Aleksander Rojewski w kwietniu 2019 roku, fot. Małgorzata Litwin

Zmarł Aleksander Rojewski, radny Rady Miasta Torunia czterech kadencji. Niedawno skończył 82 lata.

Aleksander Rojewski urodził się 4 grudnia 1938 r. w Konecku. Był z wykształcenia inżynierem elektronikiem i w tej branży pracował przez całe życie. W 1998 r. dostał się do Rady Miasta Torunia, zdobywając mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Objął funkcję przewodniczącego Komisji Inicjatyw Gospodarczych Małych i Średnich Przedsiębiorstw, działał też w Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. Funkcję radnego pełnił przez kolejne cztery kadencje (III-VI) aż do ostatniej - w latach 2010-2014 - kiedy wszedł do rady jako kandydat Czasu Gospodarzy, wybrany z okręgu nr 4 (Rubinkowo, Mokre, Jakubskie Przedmieście, Grębocin-Bielawy). Zasiadał wówczas w Komisjach Rewizyjnej, Budżetu oraz Oświaty i Sportu.

Po zakończeniu kariery zawodowej i pracy w radzie, udzielał się nadal społecznie. Działał m.in. w Radzie Seniorów Miasta Torunia oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Laureat medalu za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" (2010).

Szczegóły dotyczące pogrzebu śp. Aleksandra Rojewskiego nie są jeszcze znane. W związku ze śmiercią radnego i zasłużonego torunianina kondolencje składają prezydent Torunia i przewodniczący Rady Miasta Torunia wraz z radnymi.

Z  czcią i honorami żegnamy

śp. Aleksandra Rojewskiego
(1938-2021)

wieloletniego i zasłużonego Radnego Miasta Torunia czterech kadencji (1998-2014),
członka Rady Seniorów oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Toruniu,
odznaczonego medalem za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego.


Był wspaniałym i dobrym człowiekiem, który kochał Toruń.
Ofiarną służbę samorządową łączył z wyjątkową wrażliwością na potrzeby wszystkich torunian.
Nasze miasto utraciło szlachetnego obywatela.
Niech spoczywa w pokoju wiecznym!
Pogrążonej w żałobie Rodzinie przekazujemy słowa serdecznego współczucia, pociechy
i jedności w cierpieniu.

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi

Prezydent Torunia i radni w Czadcy w 2006 roku

Aleksander Rojewski w delegacji Torunia na obchodach Dni Czadcy w sierpniu 2006 r.

Kwiecien 2019 - wreczenie aktow powolania do Rady Seniorow_fot_Malgorzata Litwin

29 kwietnia 2019 r. podczas wręczenia aktów powołania do Rady Seniorów Miasta Torunia, fot. Małgorzata Litwin

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu kamienice przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  Toruńscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości - taką decyzję podjęła Rada Miasta 21 stycznia 2021 r. Ulga obejmie 14 rodzajów działalności gospodarczej ujętych w PKD.
 • Na zdjęciu kamienice na ulicy Warszawskiej w Toruniu podczas zachodu słońca
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  21 stycznia 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości. Będzie to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • Bieżnia w hali Arena Toruń
  Miasto, Sport
  Każdy uczestnik lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy, które odbędą się na początku marca 2021 r. w Toruniu, będzie musiał uzyskać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zasada ta będzie obowiązywać nie tylko zawodników, ale również wszystkich organizatorów, trenerów, osób z obsługi czy dziennikarzy.
 • budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej
  Inwestycje, Miasto
  Uchwałę w sprawie Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. na lata 2021- 2025 r. przyjęto jednogłośnie 21 stycznia 2021 r. podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu seniorka w czerwonej kurtce idzie chodnikiem
  Miasto
  Toruń będzie realizował program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców po 65. roku życia na lata 2021-2025 – tak zadecydowała Rada Miasta 21 stycznia 2021 r.
 • Koronawirus
  Aktor toruńskiego teatru im. Wilama Horzycy Tomasz Mycan zamierza zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Ma nadzieję, że dzięki szczepieniom już wkrótce będzie mógł ponownie występować dla swojej ukochanej toruńskiej publiczności.
 • W latach 2021-2025 kontynuowany będzie program pn. „Toruń olśniewa uśmiechem” - taką uchwałę przyjęli radni miasta Torunia podczas 26. sesji, która odbyła się w dniu 21 stycznia 2021 r.
 • Dzieci i młodzież oraz osoby aktywne zawodowo będą mogły skorzystać z programu „Postawa to podstawa” na lata 2021-2025, który radni przyjęli podczas sesji w dniu 21 stycznia 2021 r.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia 21 stycznia 2021 r. radni jednogłośnie przyjęli Plan konsultacji społecznych na rok 2021.
 • W czwartek 21 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 114 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Wystawa "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" prezentowana w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej zajęła drugie miejsce w plebiscycie portalu Fotopolis.pl w kategorii Wydarzenie Fotograficzne Roku.
 • Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I – taką informację podał podczas konferencji prasowej 20 stycznia 2021 r. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Michał Dworczyk.
 • 22 stycznia 2021 r. o godz. 6:00 ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób, które ukończyły 70 lat.
 • Rząd przeznaczy w tym roku dodatkowe 220 mln zł na psychiatrię dziecięcą w Polsce – zapowiedział premier RP na konferencji prasowej 20 stycznia 2021 r.