Zielono wokół urzędu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zielono wokół urzędu

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 sierpnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej

Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.

Już od wiosny rabaty i wieże kwiatowe przy ul. Wały gen Sikorskiego zachwycają kolorami. Nic dziwnego, bo rosną tam różne gatunki kwiatów, m.in. funkie z białym brzegiem, szałwia niebieska i szałwia omszona, biała begonia stale kwitnąca. Całość uzupełniają krzewy żywotnika zachodniego i berberysu thunbergia, a także drzewka świerku białego.

Tuż obok, przy ul. Podmurnej, powstał zielony zakątek, który jest nawiązaniem do popularnego obecnie w miastach trendu wprowadzania roślinności do zwartej zabudowy centrum. Pojawiły się w nim liczne nasadzenia, zarówno pod drzewami, jak i pod ścianami budynków. W cieniu pod drzewem można usiąść na parklecie i odpocząć. Uroku temu zacisznemu miejscu dodają kwiaty, np. pelargonie, trawy w kamiennych donicach, jak i porastający ścianę bluszcz. Zakątek przy Podmurnej, dzięki kilku zabiegom, szybko stał się popularnym przystankiem na drodze pieszych korzystających z wizyty w urzędzie czy z bankomatu.

- Zabieg, jaki wykonaliśmy na niewielkim wycinku Podmurnej, można porównać do niwelowania efektu zbitej szybymówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, pod którego oknami powstało minipodwórko. – Liczymy na to, że podniesienie estetyki tego miejsca spowoduje zmniejszenie drobnych aktów wandalizmu i zniszczeń, jakie miały wcześniej miejsce wokół śmietników i niedaleko popularnej piekarni. Całość jest dozorowana przez monitoring miejski – kamerę umieszczoną na ścianie budynku urzędu.

Teren przy ul. Podmurnej został wykonany w ramach 8. edycji programu „Moje podwórko”. Dofinansowanie otrzymało w niej 10 wspólnot z obszaru zespołu staromiejskiego, Bydgoskiego Przedmieścia i Podgórza na łączną kwotę prawie 136 tys. zł. W budżecie miasta 2022  przewidziano na ten cel 150 tys. zł. Z uwagi na to, że nie udało się, w dwóch naborach, rozdysponować całej kwoty, urzędnicy postanowili zadbać o mało estetyczny teren przy ulicy Podmurnej od strony głównego wejścia na starówkę, czyli od Al. Solidarności, pomiędzy urzędem a hotelem Polonia.

Przypomnijmy, że w funkcjonującym od lat w Toruniu programie „Moje podwórko” właściciele nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie od miasta. W ten sposób mogą otrzymać nawet do 70% zwrotu kosztów zagospodarowania swoich podwórek, które dzięki inwestycji zyskują nowe życie i służą rekreacji i wprowadzeniu roślinności.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń dla Ukrainy
  Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W TCAL 2.Piętro o marketingu w internecie
  Biznes, Miasto
  W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Na zdjęciu: trzy osoby trzymają wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • Arena Toruń
  Miasto
  W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Grób Wandy Szuman na cmentarzu św. Jerzego
  Miasto
  1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
 • Na zdjeciu widok na salę w CKK Jordanki, w której odbywa się Bal Sportowca
  Miasto, Sport
  28 stycznia 2023 roku po raz 20. zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na Sportowca Torunia, który osiągnął sukcesy w roku 2022 r.
 • Dwie atrakcyjne działki inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu znalazły się w przyszłorocznym portfolio sprzedażowym miasta. Tereny  są dobrze skomunikowanie z DK nr 15 oraz drogą ekspresową S10.  Będzie można je kupić w przetargu organizowanym 10 stycznia 2023 roku. Nieruchomości są przeznaczone pod usługi, produkcję, składy lub magazyny. Łączna...
 • W Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu 6 grudnia 2022 r. o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy "Szopki krakowskie".
 • W związku z pracami przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki od soboty 3 grudnia do piątku 9 grudnia 2022 r. inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • 29 listopada 2022 r. wręczono wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie turystyki w konkursie „Odkrywca 2022”. Uroczystości odbyły się Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim w ramach podsumowania sezonu turystycznego.
 • Od piątku 2 grudnia 2022 r. wybrana przez miasto firma TOREC rozpoczyna sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie brutto 1.950 zł za tonę. Cena zawiera koszt transportu, pod warunkiem zakupu co najmniej 500 kg węgla.
 • 1 grudnia 2022 roku rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dodatek elektryczny. Jednorazowe świadczenie wynosi 1000 lub 1500 złotych.
 • 2 działki pod budowę domów jednorodzinnych na lewobrzeżu znalazły nabywcę. Parcele przy ul. Dwernickiego w Toruniu zostały sprzedane za łączną kwotę 1 090 800 zł. Sprzedane działki mają powierzchnie 1294m2 i 1084m2, a ceny uzyskane w przetargu wynoszą odpowiednio 592 870 i 497 930 zł. Nabywcą obu nieruchomości jest osoba prywatna.  Nieruchomości...
 • Centralna Komisja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku opublikowała zadania obserwacyjne dla osób zakwalifikowanych na etap wojewódzki.