Zielono wokół urzędu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zielono wokół urzędu

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 sierpnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej

Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.

Już od wiosny rabaty i wieże kwiatowe przy ul. Wały gen Sikorskiego zachwycają kolorami. Nic dziwnego, bo rosną tam różne gatunki kwiatów, m.in. funkie z białym brzegiem, szałwia niebieska i szałwia omszona, biała begonia stale kwitnąca. Całość uzupełniają krzewy żywotnika zachodniego i berberysu thunbergia, a także drzewka świerku białego.

Tuż obok, przy ul. Podmurnej, powstał zielony zakątek, który jest nawiązaniem do popularnego obecnie w miastach trendu wprowadzania roślinności do zwartej zabudowy centrum. Pojawiły się w nim liczne nasadzenia, zarówno pod drzewami, jak i pod ścianami budynków. W cieniu pod drzewem można usiąść na parklecie i odpocząć. Uroku temu zacisznemu miejscu dodają kwiaty, np. pelargonie, trawy w kamiennych donicach, jak i porastający ścianę bluszcz. Zakątek przy Podmurnej, dzięki kilku zabiegom, szybko stał się popularnym przystankiem na drodze pieszych korzystających z wizyty w urzędzie czy z bankomatu.

- Zabieg, jaki wykonaliśmy na niewielkim wycinku Podmurnej, można porównać do niwelowania efektu zbitej szybymówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, pod którego oknami powstało minipodwórko. – Liczymy na to, że podniesienie estetyki tego miejsca spowoduje zmniejszenie drobnych aktów wandalizmu i zniszczeń, jakie miały wcześniej miejsce wokół śmietników i niedaleko popularnej piekarni. Całość jest dozorowana przez monitoring miejski – kamerę umieszczoną na ścianie budynku urzędu.

Teren przy ul. Podmurnej został wykonany w ramach 8. edycji programu „Moje podwórko”. Dofinansowanie otrzymało w niej 10 wspólnot z obszaru zespołu staromiejskiego, Bydgoskiego Przedmieścia i Podgórza na łączną kwotę prawie 136 tys. zł. W budżecie miasta 2022  przewidziano na ten cel 150 tys. zł. Z uwagi na to, że nie udało się, w dwóch naborach, rozdysponować całej kwoty, urzędnicy postanowili zadbać o mało estetyczny teren przy ulicy Podmurnej od strony głównego wejścia na starówkę, czyli od Al. Solidarności, pomiędzy urzędem a hotelem Polonia.

Przypomnijmy, że w funkcjonującym od lat w Toruniu programie „Moje podwórko” właściciele nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie od miasta. W ten sposób mogą otrzymać nawet do 70% zwrotu kosztów zagospodarowania swoich podwórek, które dzięki inwestycji zyskują nowe życie i służą rekreacji i wprowadzeniu roślinności.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: fioletowy kwiaty - irysy, w tle zielone krzaki i drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Jeśli chcecie odetchnąć od słonecznej pogody, zachęcamy do spędzenia czasu w chłodzie i pięknie toruńskich instytucji kultury. Dodatkowo - nocny bieg ulicami Torunia i integracja seniorów.
 • Ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W najbliższy weekend (8-11 czerwca 2023 roku) będą obowiązywać zmiany w ruchu na toruńskiej Starówce. MZD informuje o drobnych korektach, dotyczących godzin obowiązywania zmian. Zmiana dotyczy 8 czerwca 2023 roku. W czwartek, 8 czerwca, w godzinach od 7.00 do 18.00 zostanie ograniczony wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego, tj. w ulicę...
 • Na zdjeciu: barwny mapping wyświetlany na fasadzie budynku
  Kultura, Miasto
  W 2023 roku po raz pierwszy podczas Bella Skyway Festival projektanci graficzni będą mieli okazję ubiegać się o nagrodę Bella Young Graphic Design Award.
 • Miasta hanzeatyckie spotkają się w Toruniu
  Kultura, Miasto
  22-25 czerwca 2023 roku Toruń będzie organizatorem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy z udziałem 50 miast Europy.
 • Na zdjęciu: zawodnicy biegną nocą
  Miasto, Sport
  Mieszkańcy Torunia oraz wszyscy miłośnicy biegania mają wyjątkową okazję, by wziąć udział w nocnym biegu ulicami Torunia w sobotę, 10 czerwca 2023 r. Zawody zostaną rozegrane w konkurencjach biegowych na dystansie 10 km i 5 km oraz Nordic Walking na 5 km. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Maraton Toruński.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyła się modernizacja budynków mieszkalno-użytkowych będących w zasobach komunalnych Gminy Miasta Toruń przy ul. Jagiellończyka/ Piastowskiej, Letniej i Mickiewicza.
 • Mieszkańcy Torunia oraz wszyscy miłośnicy biegania mają wyjątkową okazję, by wziąć udział w nocnym biegu ulicami Torunia w sobotę, 10 czerwca 2023 r. Zawody zostaną rozegrane w konkurencjach biegowych na dystansie 10 km i 5 km oraz Nordic Walking na 5 km. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Maraton Toruński.
 • Zakończyły się już prace remontowe w dwóch budynkach mieszkalnych jednorodzinnych położonych przy ul. Skłodowskiej-Curie 39 w Toruniu. W wyniku przeprowadzonych prac pozyskano cztery lokale mieszkalne. Obiekty znajdują się w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
 • W Toruniu oraz powiecie toruńskim 9 czerwca 2023 r. temperatura osiągnąć może do 30 stopni Celsjusza.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia zaprasza mieszkańców Torunia z orzeczoną niepełnosprawnością, zainteresowanych zwiększeniem aktywności zawodowej.
 • Ponad 400 zawodników wzięło udział w 45. Memoriale Grzegorza Duneckiego. Sportowe zmagania odbyły się 8 czerwca 2023 roku na Stadionie Miejskim w Toruniu. Organizatorem zawodów był Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń. Udział w zawodach zgłosiło 440 sportowców z klubów całej Polski. Lekkoatleci rywalizowali między innymi w biegach na dystansach 100...
 • 8 czerwca 2023 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem. Uczestniczył w nich Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Święto Muzyki to coroczne wydarzenie, które odbywa się w pierwszy dzień kalendarzowego lata, czyli 21 czerwca. Tego dnia w różnych zakątkach na świecie odbywają się wydarzenia celebrujące te wyjątkowe święto. Torunianie, podczas spacerów po starówce, również będą mogli cieszyć się muzyką wykonywaną na żywo. Podobnie, jak w zeszłym roku, Święto...
 • 440 zawodników zgłosiło udział w 45. Memoriale Grzegorza Duneckiego, który 8 czerwca 2023 roku odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Bema.