Zielono wokół urzędu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zielono wokół urzędu

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 sierpnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej

Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.

Już od wiosny rabaty i wieże kwiatowe przy ul. Wały gen Sikorskiego zachwycają kolorami. Nic dziwnego, bo rosną tam różne gatunki kwiatów, m.in. funkie z białym brzegiem, szałwia niebieska i szałwia omszona, biała begonia stale kwitnąca. Całość uzupełniają krzewy żywotnika zachodniego i berberysu thunbergia, a także drzewka świerku białego.

Tuż obok, przy ul. Podmurnej, powstał zielony zakątek, który jest nawiązaniem do popularnego obecnie w miastach trendu wprowadzania roślinności do zwartej zabudowy centrum. Pojawiły się w nim liczne nasadzenia, zarówno pod drzewami, jak i pod ścianami budynków. W cieniu pod drzewem można usiąść na parklecie i odpocząć. Uroku temu zacisznemu miejscu dodają kwiaty, np. pelargonie, trawy w kamiennych donicach, jak i porastający ścianę bluszcz. Zakątek przy Podmurnej, dzięki kilku zabiegom, szybko stał się popularnym przystankiem na drodze pieszych korzystających z wizyty w urzędzie czy z bankomatu.

- Zabieg, jaki wykonaliśmy na niewielkim wycinku Podmurnej, można porównać do niwelowania efektu zbitej szybymówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, pod którego oknami powstało minipodwórko. – Liczymy na to, że podniesienie estetyki tego miejsca spowoduje zmniejszenie drobnych aktów wandalizmu i zniszczeń, jakie miały wcześniej miejsce wokół śmietników i niedaleko popularnej piekarni. Całość jest dozorowana przez monitoring miejski – kamerę umieszczoną na ścianie budynku urzędu.

Teren przy ul. Podmurnej został wykonany w ramach 8. edycji programu „Moje podwórko”. Dofinansowanie otrzymało w niej 10 wspólnot z obszaru zespołu staromiejskiego, Bydgoskiego Przedmieścia i Podgórza na łączną kwotę prawie 136 tys. zł. W budżecie miasta 2022  przewidziano na ten cel 150 tys. zł. Z uwagi na to, że nie udało się, w dwóch naborach, rozdysponować całej kwoty, urzędnicy postanowili zadbać o mało estetyczny teren przy ulicy Podmurnej od strony głównego wejścia na starówkę, czyli od Al. Solidarności, pomiędzy urzędem a hotelem Polonia.

Przypomnijmy, że w funkcjonującym od lat w Toruniu programie „Moje podwórko” właściciele nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie od miasta. W ten sposób mogą otrzymać nawet do 70% zwrotu kosztów zagospodarowania swoich podwórek, które dzięki inwestycji zyskują nowe życie i służą rekreacji i wprowadzeniu roślinności.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto, Sport
  Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Kultura, Miasto
  Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
 • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.