Zielone przystanki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielone przystanki

Miasto, MZK
Data publikacji: 26 stycznia 2022
Autor: Filip Tomasik

Dziesięć zielonych przystanków powstanie wzdłuż nowo budowanej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar. Dodatkowa zieleń – poza zielonymi torowiskami, licznymi nasadzeniami drzew i krzewów oraz kwietnymi łąkami - będzie pełniła rolę kolejnego biofiltra - dawała ochronę przed promieniami słonecznymi i pochłaniała zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy.

Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda. Zapewni ona dodatkowy transport dla mieszkańców dynamicznie rozwijającego się osiedla Jar. Co ważne - będzie to transport nie tylko szybki, ale także ekologiczny, nie emitujący spalin.

W ramach budowy nowej linii do tzw. osiedla Jar powstaną 24 nowe przystanki tramwajowe rozmieszczone w 12 punktach, po jednym w każdą stronę. 10 spośród nich będzie miało formę zielonych przystanków. Miejski Zakład Komunikacji zaproponował ich lokalizację:

  • Szosa Chełmińska przy targowisku miejskim (dwa przystanki, po jednym w każdym kierunku),
  • skrzyżowanie ul. Szosy Chełmińskiej i ul. Bema (dwa przystanki, po jednym w każdym kierunku),
  • skrzyżowanie ul. Szosy Chełmińskiej i ul. Żwirki i Wigury (dwa przystanki, po jednym w każdym kierunku),
  • skrzyżowanie ul. Długiej i ul. Mohna – jeden przystanek na południowym peronie,
  • ul. Legionów – jeden przystanek na wschodnim peronie,
  • skrzyżowanie ul. Ugory i Watzenrodego (dwa przystanki, po jednym w każdym kierunku).

Powyższe lokalizacje oraz technologia wykonania zielonych przystanków zostanie uzgodniona m.in. z merytorycznymi jednostkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Torunia (Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Wydziałem Środowiska i Ekologii, Miejskim Zarządem Dróg).

Wprowadzenie zieleni w przestrzeń przystanku ma na celu podniesienie walorów przyrodniczych, klimatycznych i funkcjonalnych w danym miejscu. Zieleń będzie pełniła nie tylko funkcję estetyczną, ale dawała ochronę przed promieniami słonecznymi, pochłaniała zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy i zwiększała retencję.

Planuje się, że wiaty przystankowe zostaną zazielenione pnączami wzdłuż tylnej ściany i jednej ściany bocznej, a także w obszarze zadaszenia. Będą wyposażone w system nawadniania. Każda z wiat zostanie wyposażona w ławkę i tablicę informacyjną. Podobny zielony przystanek funkcjonuje na nowym węźle przesiadkowym na alei św. Jana Pawła II.

Nowa linia tramwajowa do os. Jar to nie tylko zielone przystanki. Inwestycja obejmuje kompleksowe zagospodarowanie zieleni - nowe drzewa, krzewy i trawy, kolejne odcinki zielonych torowisk oraz łąki kwietne. W trosce o faunę pozostawiony zaś zostanie korytarz dla nietoperzy.

Zielone torowisko to kolejny element przestrzeni miejskiej, który wpływa na poprawę stanu środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej, zielone torowisko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza. Zatrzymuje też wilgoć, dzięki czemu minimalizowany jest efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Zielonych torowisk w grodzie Kopernika przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Po wybudowaniu nowej linii tramwajowej przybędzie nam ponad 3,6 tysiąca metrów toru pojedynczego zielonych torowisk. Daje to ok 11,3 tys. metrów kwadratowych nowej biologicznie czynnej powierzchni.

Zielone torowiska zostaną utworzone w kilku punktach nowej linii, przede wszystkim w ciągu ul. Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Tego typu rozwiązania będą zastosowane na odcinkach wydzielonych torowisk, czyli znajdujących się poza jedniami ulic. Z powodów technicznych nie będzie ich na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Warto tu dodać, że łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie łącznie ponad 9,1 tys. mtp zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).

W ramach budowy linii tramwajowej do osiedla Jar planuje się nasadzenia 102 drzew oraz ok. 21 tys. krzewów i roślin ozdobnych, przesadzenie 112 drzew i ok. 2 000 m2 krzewów, a także założenie ok. 7 600 m2 łąk kwietnych oraz ok. 4 000 m2 pozostałej powierzchni zielonej (m. in. krzewy i trawy ozdobne). Do nasadzeń wybrane zostaną gatunki, które dobrze znoszą warunki miejskie – są odporne na suszę, zanieczyszczenie powietrza i inne niekorzystne czynniki.

Do tego trzeba jeszcze dodać nasadzenia zastępcze, które zostaną wykonane w ramach budowy al. 700-lecia Torunia. Ta inwestycja jest odrębnym zadaniem. MZK realizuje tylko jego część, przy okazji budowy nowej linii tramwajowej. Po zrealizowaniu całej przebudowy al. 700-lecia Torunia planowane jest nasadzenie 217 drzew wzdłuż całej ulicy.

Zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy nie wprowadzano nasadzeń drzew na ul. Watzenrodego. Bezdrzewny pas ma tam pozostać jako „korytarz” dla przemieszczających się tamtędy z okolicznych lasów nietoperzy. W zamian za to zdecydowano o wprowadzeniu tam wielkopowierzchniowych łąk kwietnych.

Łąki kwietne są doskonałym rozwiązaniem urbanistycznym, np. wzdłuż pasów ruchu miejskiego. Wykorzystanie roślin łąkowych nie tylko realnie ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale sprzyja też oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń. Łąka jest o wiele silniej ukorzeniona niż trawnik, bardziej odporna na podtopienia i długie susze, a także wzbogaca miejski ekosystem. Jako oaza bioróżnorodności daje pożywienie i schronienie pożytecznym owadom, m.in. pszczołom, a także ptakom i małym ssakom. Ważne jest także to, że nie trzeba jej kosić tak często jak trawnika. W mieście będzie więc mniej hałasu emitowanego przez kosiarki, a podczas koszenia nie będą ginąć mieszkające w trawie stworzenia, np. krety czy jeże.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.