Zapytają o rower miejski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zapytają o rower miejski

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Zielono-niebieskie rowery Torvelo na stacji rowerowej przy Wałach gen. Sikorskiego w Toruniu

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu chce poznać opinie mieszkańców o funkcjonującym w naszym mieście rowerze miejskim. Zapyta o nie w ankiecie przygotowanej wspólnie z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Ankieta zawiera 19 pytań i jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu (www.torun.pl lub www.mzd.torun.pl) do 15 lutego 2022 r. Są w niej pytania o to, czy w Toruniu powinien funkcjonować system roweru miejskiego, w jakim celu z niego korzystamy, jakie są jego mocne i słabe strony. 

- Zainteresowanie rowerem miejskim jest ciągle duże. Chcemy poznać ewentualne potrzeby obecnych i przyszłych użytkowników oraz wskazania obszarów, które wymagają zmian. Dla nas to będzie źródło informacji, które dam nam odpowiedź na pytanie, w jakim mamy zmierzać kierunku, jeśli chodzi o rower miejski. Tym bardziej, że obecny operator jest związany z nami umową do końca tego roku - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.

Obecny system roweru miejskiego w Toruniu działa w naszym mieście od sierpnia 2019 r. Od początku jego uruchomienia do końca grudnia 2021 r. zarejestrowało się w nim ponad 23 tysiące użytkowników, z czego ponad 6 tysięcy w ubiegłym roku. W 2020 r. odnotowano ponad 162 tysiące wypożyczeń. W ostatnim roku ta liczba wzrosła do ponad 200 tysięcy.

Przejdź do ankiety dotyczącej systemu roweru miejskiego w Toruniu

- Ankieta została przygotowana w dwóch wersjach, jedna trafi bezpośrednio do użytkowników sytemu Torvelo za pośrednictwem operatora, druga do mieszkańców, którzy korzystali lub planują zalogować się w systemie. Chcemy poznać także opinie osób, które nie korzystają z roweru, co można poprawić, aby je zachęcić - mówi Michał Kwiatkowski z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Rynek roweru miejskiego rozwija się dynamicznie, dlatego z naukowego punktu widzenia istotne jest, aby śledzić zmiany choćby w technicznych możliwościach systemu roweru miejskiego i odnieść je do rzeczywistych potrzeb użytkowników.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.