Zagłosuj na Jeżyka! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zagłosuj na Jeżyka!

Eko, Miasto
Data publikacji: 06 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci

Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.

Drzewo o imieniu Jeżyk rośnie na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 i jest otoczone opieką uczniów, a także dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7. To kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum L. o wysokości ok. 16 metrów. Jego wiek jest szacowany na ok. 150 lat.

To wyjątkowe drzewo zostało zgłoszone do konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja. Po raz pierwszy od 12 lat toruńskie drzewo znalazło się tym ogólnopolskim konkursie. Jak informują organizatorzy: Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu.

Głosować na Jeżyka można do 30 czerwca 2023 r. – wystarczy wejść na stronę konkursu i oddać głos na wybrane drzewo. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.

>>> Przejdź do strony konkursu Drzewo Roku 2023

Dlaczego Jeżyk? Tak drzewo nazwali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, dlatego że owoce kasztanoca, będąc jeszcze niedojrzałe, zamknięte w charakterystycznej „kolczastej” skorupce, przypominają małego jeża. Drzewo to inspiruje artystycznie i aktywizuje edukacyjnie kolejne pokolenia młodych torunian. To właśnie Jeżyk inspiruje od lat do corocznej celebracji Święta Drzewa. To przy tym kasztanowcu podejmowane są liczne działania, m.in. z zakresu edukacji ekologicznej, które „zarażają” pozytywnie i promieniują już nie tylko na uczniów SP 6, dla których jest najbliższym przyjacielem, ale również na młodsze pokolenia – z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 7. To przedszkolaki wraz z panią dyrektor Joanną Juźków podjęły aktywne działania, by Jeżyk znalazł się w finale konkursu.

Jeżyk  inspiruje rok rocznie  młodych ludzi z całej dzielnicy Jakubskie-Mokre do organizacji maratonów sportowych, tworzenia niesamowitych, wielkoformatowych prac plastycznych, pomocy edukacyjnych rozwijających wiedzę i wyobraźnię oraz innych cudownych dziecięcych inspiracji artystycznych, fotograficznych, poetyckich i literackich. Jest to z pewnością najbardziej doceniany w Toruniu i dostrzegany na co dzień – pomnik przyrody.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.