Zadbamy o kompleks św. Ducha | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zadbamy o kompleks św. Ducha

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 listopada 2023
Autor: Paula Gałązka
Zadbamy o kompleks św. Ducha

Miasto potwierdza, że jest gotowe do podjęcia badań archeologicznych na terenie kompleksu św. Ducha, położonego na Bulwarze Filadelfijskim.

Podczas konferencji prasowej (13 listopada 2023) Prezydent Torunia Michał Zaleski potwierdził gotowość miasta do prowadzenia badań archeologicznych na terenie zlokalizowanym na północ od obecnych znalezisk na bulwarze. Jak wskazują naukowcy, to tam prawdopodobnie znajduje się kompleks św. Ducha, a odkryte dotąd mury pełniły funkcję oporowych lub obwodowych. Prace archeologiczne na tym terenie wykonają fachowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Warto dodać, że badania odkrytych dotychczas reliktów zakończyły się 20 października. Czekamy teraz na sprawozdanie z tych prac oraz przekazanie dokumentacji powykonawczej – pierwszy z tych dokumentów będzie gotowy do końca listopada br., drugi do końca lutego 2024. Obecnie obszar znalezisk został jeszcze udostępniony badaczom z UMK, którzy na zlecenie miasta przygotują dodatkową ekspertyzę archeologiczno-historyczną i konserwatorską. Pracami kieruje prof. Wojciech Chudziak.

Jednocześnie należy podkreślić, że odkryte mury znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ogromnej rzeki, na terenie zalewowym i poddawane są wpływowi wód gruntowych, których poziom ulega nieustannym wahaniom zależnym od stanu Wisły. Zdaniem wielu specjalistów, w tym archeologów i konserwatorów zabytków, najlepszym rozwiązaniem służącym ochronie reliktów, jest ich zasypanie. Miasto przedstawiło już Kujawsko-Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków propozycję dotyczącą technologii zabezpieczenia odkrytych fragmentów.

Fot. Sławomir Kowalski 

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...