(Za)dbajmy o pszczoły i wodę | www.torun.pl

(Za)dbajmy o pszczoły i wodę

Eko, Miasto
Data publikacji: 01 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat informujący o warsztatach w Młynie Wiedzy

Rola przyrody w mieście, zanieczyszczenie powietrza, ekologiczne znaczenie pszczół oraz ochrona wód płynących - to główne tematy bezpłatnych spotkań ekologicznych, do udziału w których zaprasza toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

We wrześniu 2021 r. zaplanowano dodatkowe trzy tematy spotkań: „Miasto przyjazne naturze", „Dbamy o pszczoły" i „Ochrona wód płynących". Pierwsze jest kierowane do grup szkolnych ze szkół podstawowych (kl. 1-3 i kl. 4). Spotkania poświęcone znaczeniu ekologicznemu pszczół są adresowane do przedszkolaków oraz uczniów kl. 1-3 szkoły podstawowej, a warsztaty o wodach powierzchniowych do uczniów kl. 4-6 szkoły podstawowej. Zajęcia są kierowane do przedszkolaków i uczniów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Spotkania będą odbywały się w formie stacjonarnej w siedzibie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zajęcia zaplanowano 9, 10, 13 i 20 września w godz. 9:00-10:30 i 11:30-13:00. Limit uczestników wynosi 30 osób. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej centrum nauki – przejdź do formularza.

- W czasie zajęć „Miasto przyjazne naturze” uczestnicy zapoznają się z rolą przyrody w miastach, jej wpływem na funkcjonowanie człowieka, uczą się rozpoznawać drzewa, zapoznają się z ważniejszymi zanieczyszczeniami powietrza i ich wpływem na zdrowie człowieka - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Podczas spotkania „Dbamy o pszczoły” dzieci przyjrzą się tym niezwykłym owadom, zobaczą gdzie żyją i czy łatwo jest im żyć w mieście. Nie zabraknie majsterkowania. W trakcie zajęć będzie można zbudować schronienie dla pszczół i zabrać je ze sobą. Te zajęcia będą odbywały się w budynku Młyna Wiedzy, jak i poza nim. Dlatego opiekunowie powinni zadbać, aby uczestnicy mieli ze sobą okrycia wierzchnie na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych.

W trakcie spotkania „Ochrona wód płynących” pracownicy centrum nauki (na przykładzie Strugi Toruńskiej, która przepływa przed siedzibą instytucji) pokażą jakie procesy zachodzą w płynącej wodzie. Uczestnicy przekonają się o użytecznym aspekcie rzeki jako miejsca do wypoczynku i relaksu. - W kolejnej części, w trakcie zajęć laboratoryjnych uczestnicy ocenią stopień zanieczyszczenia Strugi. Sprawdzą parametry wody m.in. przeźroczystość, zapach czy obecność azotanów. Ostatnim etapem zajęć będzie obserwacja mikroskopowa próbek wody w celu odnalezienia zamieszkujących w niej mikroorganizmów - dodaje Marcin Centkowski.

Spotkania ekologiczne w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są realizowane w ramach projektu "(Za)dbajmy o pszczoły i wodę", dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Aleksander Perka trzyma dwie grafiki
  Miasto, Sport
  Zwycięstwem 99:85 zakończył się pierwszy mecz Twardych Pierników z GTK Gliwice u siebie w sezonie 2021/22. Wydarzenie było także okazją do uroczystego pożegnania z zespołem kapitana Aleksandra Perki.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Paweł Gulewski, marszałek Piotr Całbecki oraz dyrektor MOPR Rafał Walter
  Miasto
  Razem możemy więcej! – to gminny projekt, którego celem jest powrót do aktywnego funkcjonowania społecznego osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zostanie on zrealizowany dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. 24 września 2021 r. umowę o dofinansowanie z rąk marszałka Piotra Całbeckiego...
 • seniorka idąca ulicą
  Miasto
  Miejska Przychodnia Specjalistyczna wraz z Gminą Miasta Toruń zaprasza do wzięcia udziału w programie szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia. Zapisy ruszają w poniedziałek, 27 września 2021 r.
 • dr Michał Targowski, dr Marian Ptaszyk, prezydent Michał Zaleski
  Kultura, Miasto
  250. rocznica urodzin Samuela Bogumiła Lindego, wybitnego torunianina i twórcy pierwszego słownika języka polskiego, stała się okazją do zorganizowania wystawy i sesji popularnonaukowej. Podczas sesji 24 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Medal Thorunium dr. Marianowi Ptaszykowi, wybitnemu znawcy...
 • Zdjęcie z festiwalu Skyway w 2018 r.
  Kultura, Miasto
  Podczas 34. Sesji Rady Miasta Torunia 30 września 2021 r. radni poddadzą pod głosowanie projekt uchwały w sprawie połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" w Toruniu i utworzenia instytucji kultury o nazwie Toruńska Agenda Kulturalna.
 • Biznes, Kultura, Miasto
  Toruń zajął 2.miejsce w rankingu miast, które w 2020 roku zanotowały największy wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Środki zostały przeznaczone na walkę z pandemią koronawirusa.
 • List gratulacyjny i pamiątkową grafikę wraz życzeniami rozwoju dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski na ręce Prezesa PSSE Przemysława Sztandery
 • Wychowankowie działającego przy toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” Maria Sudzińska i Marcin Hammerling odnoszą ogólnopolskie sukcesy. Z XX Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich wrócili właśnie z brązowym medalem.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega seniorów przed fałszywymi telefonami w sprawie czternastej emerytury. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane.
 • Spółka GAZ System informuje mieszkańców gmin Lubicz i Wielka Nieszawka oraz miasta Toruń o konsultacjach społecznych dotyczących budowy gazociągu Gustorzyn - Gardeja.
 • 30 września 2021 r. podczas 34. sesji Rady Miasta Torunia rozpatrywane będą uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych.
 • Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położnych przy ul. Grudziądzkiej i ul. Celniczej, w rejonie Centralnego Cmentarza Komunalnego w Toruniu, będzie przedmiotem debaty Rady Miasta Torunia na sesji 30 września 2021 r.
 • Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, nowy festiwal muzyki elektronicznej FAMA, projekcje filmów dla najmłodszych w ramach Kino Dzieci, a dla miłośników sportu m.in. pierwszy w tym sezonie mecz Twardych Pierników we własnej hali – to tylko przykłady weekendowych atrakcji Torunia. Ostatni weekend września nie pozwoli nam pogrążyć się w jesiennej nostalgii.
 • Czy gminy Toruń i Lubicz porozumieją się co do budowy drogi leżącej na ich granicy – o tym zadecydują toruńscy radni na sesji 30 września 2021 r.