Za nami 29. edycja EnergaCamerimage! | www.torun.pl

Za nami 29. edycja EnergaCamerimage!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Denis Villeneuve z nagrodą specjalną za wybitne osiągnięcia w reżyserii

20 listopada w Toruniu zakończyło się doroczne święto kina, tj. 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage.  Najważniejsza nagroda festiwalu, Złota Żaba Konkursu Głównego, trafiła do Robbiego Ryana za film „C'mon C'mon”.

- Stosując pozornie proste zabiegi operatorskie autorowi zdjęć nagrodzonego filmu udało się wejść w symbiotyczną relację z emocjonalną prawdą bohaterów. To rodzaj kina, które porusza duszę – tak uzasadniono wybór zwycięzcy nagrody Konkursu Głównego, Robbiego Ryana.

To nie pierwsza statuetka, którą otrzymał irlandzki operator podczas tegorocznej edycji festiwalu EnergaCamerimage. Również widzowie docenili obraz z Joaquinem Phoenixem w roli głównej przyznając filmowi Nagrodę Publiczności. Warto wspomnieć, że uczestnicy tegorocznej edycji festiwalu byli pierwszymi, którzy zobaczyli "C'mon C'mon" na kinowym ekranie.

Srebrna Żaba powędrowała natomiast do operatora Bruno Delbonnela za nową interpretację klasycznego szekspirowskiego dzieła „The Tragedy of Macbeth”. Jurorzy byli pod ogromnym wrażeniem śmiałości i twórczej wizji autora. Dodali, że minimalizm obrazu zapadł im w pamięć, a sam film wyznacza nową jakość współczesnej sztuki operatorskiej.

Ostatnią nagrodę Konkursu Głównego, Brązową Żabę,  przyznano Greigowi Fraserowi za zdjęcia do filmu "Diuna". Podkreślono mistrzowską kontrolę rzemiosła australijskiego operatora, dzięki której udało się zbudować monumentalny świat przedstawiony jednocześnie zachowując intymną symbiozę natury i światła. Specjalną Nagrodę Camerimage za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii odebrał też z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego twórca filmu - nominowany do Oscara® kanadyjski filmowiec Denis Villeneuve.

- Fascynujący, wyjątkowy i szczególny jak co roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych dobiega końca. W imieniu mieszkańców chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim laureatom Żab i Kijanek. Dziękuję, że byliście z nami i zapraszam na 30. odsłonę festiwalu już za rok! - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, zamykając oficjalnie 29. edycję festiwalu, który po przerwie odbył się w Toruniu po raz trzeci.

Galę Zamknięcia EnergaCamerimage uświetnił specjalny pokaz „Nie czas umierać” - ostatniego filmu z Danielem Craigiem w roli najsłynniejszego agenta świata kina. Wydarzenie zapowiedzieli twórcy obrazu: reżyser Cary Joji Fukunaga oraz nagrodzony Oscarem autor zdjęć Linus Sandgren.


Laureaci Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE 2021 w Toruniu

KONKURS GŁÓWNY

Złota Żaba: C’mon C’mon
zdj. Robbie Ryan
reż. Mike Mills

Srebrna Żaba: The Tragedy of Macbeth
zdj. Bruno Delbonnel
reż. Joel Coen

Brązowa Żaba: Diuna
zdj. Greig Fraser
reż. Denis Villeneuve

NAGRODA FIPRESCI

Nagroda Międzynarodowego Jury Krytyków FIPRESCI dla reżysera najlepszego filmu z Konkursu Głównego – ze szczególnym uwzględnieniem roli zdjęć filmowych: Animals
zdj. Frank van den Eeden
reż. Nabil Ben Yadir

KONKURS FILMÓW POLSKICH

Najlepszy Film Polski: Hiacynt
zdj. Piotr Sobociński Jr.
reż. Piotr Domalewski

KONKURS ETIUD STUDENCKICH SZKÓŁ FILMOWYCH I ARTYSTYCZNYCH

Nagroda Studencka im. Laszlo Kovacsa – Złota Kijanka: Skowyt
zdj. Max Bugajak
reż. Bartosz Brzeziński
szkoła: Warszawska Szkoła Filmowa

Srebrna Kijanka: Tala’vision
zdj. Philip Henze
reż. Murad Abu Eisheh
szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg

Brązowa Kijanka: Cold Blow Lane
zdj. Christopher Behrman
reż. Luca Homolka
szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg

KONKURS DŁUGOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Złota Żaba — za najlepszy film dokumentalny: My Voice Will Be With You
zdj. Tristan Galand
reż. Bruno Tracq

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Złota Żaba — za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: Survive
zdj. Jacob Friedrich Maria Kohl
reż. Lara Milena Brose, Kilian Armando Friedrich

KONKURS DEBIUTÓW REŻYSERSKICH
pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Najlepszy debiut reżyserski: Titane
zdj. Ruben Impens
reż. Julia Ducournau

KONKURS DEBIUTÓW OPERATORSKICH
pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Najlepszy debiut operatorski: Bipolar
zdj. Yuming Ke
reż. Queena Li

KONKURS WIDEOKLIPÓW

Najlepszy wideoklip: Kuba Kawalec & Ana Andrzejewska „Zdechłam”
zdj. Kacper Fertacz
reż. Zuzanna Plisz

KONKURS SERIALI TELEWIZYJNYCH

Najlepszy pilot: Witamy na odludziu: Oko za oko
zdj. Andreas Johannessen
reż. Dagur Kári

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

C’mon C’mon
zdj. Robbie Ryan
reż. Mike Mills

Fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.