Z wizytą na moście Piłsudskiego | www.torun.pl

Z wizytą na moście Piłsudskiego

Drogi, Miasto
Data publikacji: 10 czerwca 2021
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Widok na most im. marszałka J. Piłsudskiego

Rozbudowa mostu drogowego im. marsz. J. Piłsudskiego to obecnie największa inwestycja realizowana w Toruniu. Każdego dnia na budowie pracuje około 120 osób. Wykonawca zapowiada jeszcze większą mobilizację. W dniu 10 czerwca 2021 r. plac budowy odwiedził Prezydent Torunia Michał Zaleski i media.

Prace na moście drogowym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przebiegają zgodnie z harmonogramem. Do tej pory wykonawcy udało się wybudować zupełnie nowy ciąg pieszo-rowerowy po zachodniej stronie mostu. Dobudowany z kompozytów element, z wydzielonym pasem dla pieszych i rowerzystów, ma 4,2 metra szerokości. Identyczny powstanie po drugiej, wschodniej stronie. Dla spacerowiczów, zgodnie z wolą osób biorących udział w konsultacjach społecznych, powstał punkt widokowy na Zamek Dybów. Z kolei nad jezdnią udało się już wykonać zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej mostu. Obecnie prace malarskie są realizowane pod mostem. 

Na ukończeniu jest budowa pochylni dla osób niepełnosprawnych i schodów w jej sąsiedztwie. Oba te elementy zapewnią wygodne zejście i zjazd do zamku. - Kontrakt z konsorcjum firm INTOP Warszawa Sp. z o.o. i EURO-DARMAL Sp. z o.o. z Kamiennej Góry o wartości ponad 122 mln zł zawarliśmy w marcu 2020 roku. Od tego czasu sporo na budowie się zmieniło. Przed wykonawcą kolejny, wymagający sprawnej organizacji etap prac. Montaż dylatacji i układanie ostatniej warstwy asfaltu- mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Wskazane jest, aby te prace były realizowane przy całkowitym zamknięciu ruchu. W związku z tym  od 25 czerwca do 31 sierpnia 2021 r. w każdy weekend wakacji most będzie zamknięty dla aut. - Most będziemy wyłączać z ruchu w każdy piątek o godz. 22:00 i otwierać w poniedziałek o 5:00 rano. Co ważne, przeprawa będzie otwarta dla ruchu pieszego oraz rowerowego - dodaje Jarosław Łukasiewicz z firmy Intop.

Na czas weekendowych prac kierowcy będą musieli wybrać inną trasę - mostem gen. Elżbiety Zawackiej.


Wizyta na moście

Jak wyjaśnia Jarosław Łukasiewicz z firmy Intop, położenie warstwy ścieralnej na moście będzie wykonane w technologii bezszwowej, dlatego maszyna musi przejechać całą szerokością jezdni, co jest niemożliwe pod ruchem.
Do wykonania są jeszcze urządzenia dylatacyjne. -Wskazane jest, aby ponad 10-metrowe elementy były montowane na budowie w całości, a nie w kawałkach. Każde połączenie spawane czy styk wykonywany w warunkach budowy ma gorszą jakość czy trwałość od elementów fabrycznych – dodaje Łukasiewicz.

Weekendowe zamknięcie mostu oznacza zmiany w kursowaniu autobusów. Autobusy komunikacji miejskiej linii dziennych nr 10,11,12, 13, 14, 20, 22, 27, 32 i 36 w piątki do ostatniego kursu i w poniedziałki od pierwszych kursów kursować będą normalnie.

- Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej dotyczyć będą linii dziennych w soboty i niedziele oraz linii nocnych od nocy z piątku na sobotę do nocy z niedzieli na poniedziałek. W czasie zamknięcia mostu drogowego im. marsz. J. Piłsudskiego autobusy linii dziennych kursować będą zmienionymi trasami przez most gen. E. Zawackiej. Dla rozróżnienia trasy przejazdu linie kursujące objazdem zmienią numerację poprzez dodanie przed numerem linii cyfry „1” i tak np. linia nr 10 zostanie oznaczona nr 110 itd. - mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Marcin Kowallek.

»»» Przejdź do informacji o trasach objazdowych linii dziennych i nocnych

Zakończenie prac weekendowych na moście planowane jest na 31 sierpnia 2021 roku.

Rozbudowa mostu ma się zakończyć w listopadzie 2021 r. Całkowity koszt inwestycji to ponad 122 mln zł. Miasto pozyskało na to zadanie dofinansowanie w wysokości 45,8 mln zł z subwencji rządowej z rezerwy ogólnej Ministerstwa Infrastruktury.

Do rozbudowy mosty wykonawca użyje:
    • 1500 m3 betonu
    • 630 ton stali konstrukcyjnej i zbrojenia
    • 8100 m2  asfaltu lanego
    • 7200 m2  paneli kompozytowych
    • 70 000 m2 zabezpieczenia antykorozyjnego
 
Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.