Yanosik i Be-Mobile: Jedź mostem Zawackiej | www.torun.pl

Yanosik i Be-Mobile: Jedź mostem Zawackiej

Drogi, Miasto
Data publikacji: 20 października 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg, który w związku z remontem mostu zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej.

Prace na moście Piłsudskiego trwają od połowy kwietnia 2020. Ich rozpoczęcie zbiegło się z początkami pandemii koronawirusa, która sprawiła, że ruch w mieście zmniejszył się znacząco - prowadzone działania nie były więc tak mocno odczuwalne przez kierowców. Sytuacja uległa jednak zmianie na początku września, kiedy to uczniowie wrócili do szkół. W związku z tworzącymi się w tym miejscu korkami, MZD zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej. Jak się okazuje słusznie. Potwierdzają to specjaliści z Yanosika i Be-Mobile

Ruch w okolicy obu tych mostów wzięli pod lupę specjaliści z firmy Yanosik oraz belgijskiego Be-Mobile. Dysponują oni platformą Flow Check, która umożliwia przeanalizowanie płynności przejazdu w konkretnych punktach miasta.

- Miesięcznie przetwarzamy ok. 50 mld próbek GPS, które pozwalają nam na weryfikację ruchu na danych odcinkach. Dzięki temu możemy podpowiedzieć kierowcom którędy jechać, aby dotrzeć na miejsce szybciej - tłumaczy Jakub Wesołowski z firmy Yanosik.

Aby zweryfikować, jak kształtuje się ruch w okolicy mostu Piłsudskiego oraz mostu gen. Zawackiej, specjaliści z Yanosika i Be-Mobile wyznaczyli dwa punkty - końcowy i początkowy, i połączyli je dwoma różnymi wariantami drogi. W obu przypadkach trasa zaczynała się przy stacji PKP Toruń Wschodni, a kończyła przy dworcu Toruń Główny.

- Chcieliśmy sprawdzić, która trasa pozwoli na szybszy przejazd pomiędzy Toruniem Wschodnim a Toruniem Głównym. Pierwszy wariant drogi prowadził przez ul. Jana III Sobieskiego, Wały Generała Sikorskiego i most Piłsudskiego. Drugi natomiast przez ul. Żółkiewskiego, most gen. Zawackiej, Trasę Wschodnią i ul. Łódzką - wyjaśnia Jacek Saczuk z Be-Mobile.

Z uwagi na fakt, iż MZD w swoich zaleceniach wspomina głównie o porannym szczycie komunikacyjnym, specjaliści z Yanosika i Be-Mobile zdecydowali się na przeprowadzenie analizy między godz. 6:00 a 9:00 w dniach roboczych między 28 września a 9 października 2020. Wyniki badania prezentują się następująco:

 

- Na wykresie widać doskonale, że prędkość przejazdu na wspomnianych trasach zależy od godziny wyjazdu z punktu początkowego, czyli stacji PKP Toruń Wschodni. Przed godz. 7:30 szybciej dotrzemy do dworca głównego, jeśli zdecydujemy się na przejazd mostem Piłsudskiego. Natomiast po 7:30 lepiej obrać trasę wiodącą przez most gen. Zawackiej - zauważa Wesołowski.

Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają więc słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg. Ruch na moście Piłsudskiego rzeczywiście staje się mniej płynny w godzinach, w których rodzice zawożą dzieci do szkół, czyli ok. pół godziny przed 8:00. Wówczas faktycznie przejazd mostem gen. Zawackiej pozwoli na szybsze dotarcie do celu.

- Tego typu analizy to wartościowe informacje dla kierowców, jednak nie tylko dla nich. Dane dotyczące płynności przejazdu w konkretnych punktach miasta są także cenne dla władz oraz operatorów dróg. Pozwalają bowiem zarówno na monitorowanie ruchu, jak i usprawnianie go. To może natomiast prowadzić do tworzenia tzw. Smart City, czyli miast wykorzystujących nowoczesne technologie do zwiększenia wydajności infrastruktury miejskiej - podsumowuje Jacek Saczuk z Be-Mobile.

fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.