XLI Świętojański Rajd Rowerowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

XLI Świętojański Rajd Rowerowy

Sport
Data publikacji: 22 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Rowerzyści na trasie leśnej, fot. Katarzyna Rutkowska

Z Fortu IV wyruszy w niedzielę 26 czerwca 2022 r. XLI Świętojański Rajd Rowerowy. 40-kilometrowa trasa powiedzie do podtoruńskiego Mirakowa.

Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Kolarskiej "Przygoda", działający przy Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. Spotkanie  uczestników o godz. 10.00 przy wjeździe do Fortu IV z ul. Mlecznej. Docelowo turyści udadzą się  do  Gospodarstwa Agroturystycznego „GROT” w Mirakowie nad Jeziorem Chełmżyńskim. Na miejscu przewidziano konkursy rekreacyjne i posiłek turystyczny. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymają też okolicznościowy znaczek. Po relaksie nad jeziorem nastąpi powrót do Torunia. Komandorem rajdu będzie przodownik turystyki kolarskiej PTTK Waldemar Wieczorkowski.

Zgłoszeń na rajd oraz wpłaty wpisowego w wysokości 10 zł od osoby można dokonać w biurze Oddziału Miejskiego  PTTK (tel. 622 29 21) lub SMS-em na nr 609 796 462, najpóźniej do dnia 24 czerwca 2022 r.

Mirakowo – wieś we wschodniej części Jeziora Chełmżyńskiego - została wymieniona już w 1222 r. jako Merechow w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego, który przekazał ją wraz z innymi posiadłościami biskupowi pruskiemu Christianowi. W końcu XIII wieku znajdujący się tu majątek rycerski należał do Bertholdusa de Merechow. W 1489 r. toczył się spór o prawo rybołówstwa w jeziorze Chełmżyńskim pomiędzy kapitułą chełmińską a właścicielami okolicznych majątków: Zęgwirta, Grzywny, Zalesia oraz Mirakowa. W 2. połowie XVI wieku właścicielem majątku był Jerzy Konopacki. W rękach Konopackich majątek mirakowski pozostawał do 1. połowy XVII wieku, a ostatnim właścicielem z tej rodziny był Adam Konopacki. Potem majątek należał kolejno do: Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. Od 1881 r. Mirakowo należało do Działowskich. We wsi zachowany dwór secesyjny z przełomu XIX/XX wieku.

Fot. Katarzyna Rutkowska


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Konsekracja kościoła odbyła się w niedzielę 28 maja 2023 r. Ceremonii przewodniczył biskup Wiesław Śmigiel. W uroczystości wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  Zgodnie z tradycją początek czerwca to w naszym regionie czas świętowania. Już 3 czerwca 2023 r. rozpoczyna się kolejne Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Figurka Temidy.
  Miasto
  Do końca czerwca 2023 r. można zgłaszać kandydatów na ławników sądów rejonowych i okręgowych na kadencję 2024-2027.
 • Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.