XLI Świętojański Rajd Rowerowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

XLI Świętojański Rajd Rowerowy

Sport
Data publikacji: 22 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Rowerzyści na trasie leśnej, fot. Katarzyna Rutkowska

Z Fortu IV wyruszy w niedzielę 26 czerwca 2022 r. XLI Świętojański Rajd Rowerowy. 40-kilometrowa trasa powiedzie do podtoruńskiego Mirakowa.

Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Kolarskiej "Przygoda", działający przy Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. Spotkanie  uczestników o godz. 10.00 przy wjeździe do Fortu IV z ul. Mlecznej. Docelowo turyści udadzą się  do  Gospodarstwa Agroturystycznego „GROT” w Mirakowie nad Jeziorem Chełmżyńskim. Na miejscu przewidziano konkursy rekreacyjne i posiłek turystyczny. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymają też okolicznościowy znaczek. Po relaksie nad jeziorem nastąpi powrót do Torunia. Komandorem rajdu będzie przodownik turystyki kolarskiej PTTK Waldemar Wieczorkowski.

Zgłoszeń na rajd oraz wpłaty wpisowego w wysokości 10 zł od osoby można dokonać w biurze Oddziału Miejskiego  PTTK (tel. 622 29 21) lub SMS-em na nr 609 796 462, najpóźniej do dnia 24 czerwca 2022 r.

Mirakowo – wieś we wschodniej części Jeziora Chełmżyńskiego - została wymieniona już w 1222 r. jako Merechow w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego, który przekazał ją wraz z innymi posiadłościami biskupowi pruskiemu Christianowi. W końcu XIII wieku znajdujący się tu majątek rycerski należał do Bertholdusa de Merechow. W 1489 r. toczył się spór o prawo rybołówstwa w jeziorze Chełmżyńskim pomiędzy kapitułą chełmińską a właścicielami okolicznych majątków: Zęgwirta, Grzywny, Zalesia oraz Mirakowa. W 2. połowie XVI wieku właścicielem majątku był Jerzy Konopacki. W rękach Konopackich majątek mirakowski pozostawał do 1. połowy XVII wieku, a ostatnim właścicielem z tej rodziny był Adam Konopacki. Potem majątek należał kolejno do: Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. Od 1881 r. Mirakowo należało do Działowskich. We wsi zachowany dwór secesyjny z przełomu XIX/XX wieku.

Fot. Katarzyna Rutkowska


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!