Wycieczki krajoznawcze na weekend | www.torun.pl

Wycieczki krajoznawcze na weekend

Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Trzy osoby jadące na rowerach w krajobrazie pól, maków i drzew

Na trzy krajoznawcze wycieczki piesze i rajd rowerowy zaprasza w najbliższy weekend 26-27 czerwca 2021 r. Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

Miłośnicy wędrowania, kolarstwa i poznawania pod kierunkiem przewodników ciekawych i pięknych okolic Torunia nie mogą ostatnio narzekać na brak propozycji. W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydow w Toruniu zaprasza w najbliższy weekend na cztery kolejne wycieczki.

W sobotę 26 czerwca w ramach popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK" odbędzie się wycieczka trasą: Skarpa, Małgorzatowo, Lampusz do Kaszczorka. Spotkanie uczestników o godz. 11.20 na pętli MZK przy ul. Olimpijskiej, skąd o godz. 11.30 nastąpi wyjście na trasę. Na miejscu uczestnicy wezmą udział w programie Festiwalu Drwęcy (zwiedzanie skansenu, pokazy motocrossowe, występy, karaoke, warsztaty szkutnicze itd.) Na koniec nastąpi krótkie przejście z Kaszczorka na Skarpę. Łącznie do przejścia będzie około 12 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszek PTTK Tadeusz Perlik.

Część historyków wywodzi obecną nazwę Kaszczorka od osadzonych na tym terenie w 1263 r. przez wielkiego mistrza krzyżackiego Anno von Sangershausen – dominikanów toruńskich. Inni wiążą powstanie Kaszczorka z osadzeniem tu w 1293 r. przez biskupa kujawskiego Wisława wspólnoty begardów czyli biczowników bożych, fundatorów kościoła i małego klasztoru w Kaszczorku, które są wspomniane w dokumencie z 1318 r. Więcej o tej ciekawej miejscowości można się będzie dowiedzieć podczas wycieczki.

Również w sobotę 26 czerwca, odbędzie się wycieczka z Łysomic na Wrzosy w ramach cyklu "Poznajemy pałace i dwory ziemi chełmińskiej". Spotkanie uczestników przy dworcu PKS o godz. 8.30, skąd o godz. 8.40 nastąpi odjazd do Łysomic. Trasa 10-kilometrowej wycieczki będzie wiodła z Łysomic przez Lulkowo, Piwnice, rezerwat przyrody "Las Piwnicki", na Wrzosy (pętla MZK przy ul. Pawiej). Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Roman Kowalski oraz Marek Ruciński. Celem wyprawy będą dawne dwory i pałace – siedziby właścicieli majątków w Łysomicach, Lulkowie i Piwnicach. Zobaczyć będzie można m.in. pałac w Łysomicach z końca XIX wieku z piętrowym ryzalitem, z okazałym parkiem krajobrazowym z połowy XIX wieku, w którym wyszczególniono aż 38 gatunków drzew.

A w niedzielę 27 czerwca gratka dla miłośników Camino Polaco czyli na Szlaku św. Jakuba. Spotkanie ustalono na godz. 7.50 na pętli MZK linii autobusowej nr 45 przy ul. Dziewulskiego (Rubinkowo II), skąd o godz. 8.04 uczestnicy wycieczki wyjadą do miejscowości Brzozówka. Trasa przejścia szlakiem jakubowym będzie prowadziła z Brzozówki, przez Szembekowo, jez. Józefowo, Ciechocin, osadę młyńską Dulnik, do Golubia-Dobrzynia. Całe przejście będzie miało około 23 km. Wycieczka jest jedną z trzech zaplanowanych w Jubileuszowym Roku Jakubowym – 2021, przeznaczonych dla mieszkańców miasta i regionu, których na celu jest promocja Camino Polaco oraz Kujawsko – Pomorskiej Odznaki św. Jakuba. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Andrzej Cyrwus. Wśród atrakcji m.in. kościół św. Małgorzaty w Ciechocinie z początku XIV i dawna siedziba biskupów kujawskich, przebudowana w 1756 roku przez biskupa Antoniego Sebastiana Dembowskiego na dwór.

Rowerzystów w niedzielę 27 czerwca Klub Turystyki Kolarskiej PTTK "Przygoda" oraz Urząd Miasta Torunia zapraszają na "XL Świętojański Rajd  Rowerowy". Spotkanie cyklistów o godz. 10.00 przed wjazdem do Fortu IV przy ul. Mlecznej. Trasa rajdu będzie wiodła z: Torunia, przez Papowo Toruńskie, Zakrzewko, Tylice, Sławkowo do Mirakowa, gdzie na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego "Grot" państwa Gębickich przewidziany jest posiłek oraz konkursy rekreacyjno-sprawnościowe. Będzie również możliwość kąpieli w jeziorze Chełmżyńskim. Rajd poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK: Barbara i Jacek Joachimiak oraz Waldemar Wieczorkowski. Po południu  ok. godz. 16.00 przewidziany jest powrót do Torunia. Cała długość trasy rajdu wyniesie ok. 40 km. Zgłoszenia i wpisowe uczestników na imprezę przyjmuje Biuro Programowe oddziału do 24 czerwca, przy ul. Piekary 41.

Uczestników wydarzeń turystycznych prosimy o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego i przestrzegania przepisów związanych z działaniami antycovidowymi.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kasia Zillmann ze srebrem i flagą Torunia, fot. AZS UMK
  Miasto, Sport
  Od 28 lipca 2021 r. w Toruniu nazwa "Katarzynka" kojarzyć się będzie nie tylko ze słynnym piernikiem, ale przede wszystkim z wioślarką Katarzyną Zillmann, która tego dnia wraz z Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Sajdak, Martą Wieliczko wywalczyła srebro olimpijskie w czwórce podwójnej.
 • Zdjęcie z I nagrodą
  Eko, Kultura
  Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Zielone kreacje Torunia". Ogłoszony przez Prezydenta Miasta Torunia konkurs zwraca uwagę na urokliwe zakątki toruńskiej zieleni.
 • Samolot stoi przed hangarem na toruńskim lotnisku
  Miasto
  Lotnisko toruńskie będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced.
 • grafika - przypomnienie o obowiązku spisowym
  Miasto
  Niespełna połowa torunian spisała się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Przypominamy, że tegoroczny spis jest obowiązkowy, a za niedopełnienie obowiązku grożą wysokie kary. Czas na spisanie się jest do 30 września 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żółto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  Przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku centrum (dla linii nr 1 i nocnej 1N) będzie zawieszony od 1 sierpnia 2021 r.
 • Duża zjeżdżalnia na placu zabaw
  Miasto
  Jakie działania warto podjąć, żeby miejskie place zabaw były zawsze czyste, bezpieczne, zadbane i aby przyjemnie spędzało się na nich czas zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom – nad tym zastanowimy się w ramach konsultacji społecznych.
 • W przyszłym tygodniu wraz ze Strażą Miejską rozpoczynamy w Toruniu akcję szczepienną osób w kryzysie bezdomności. To kolejne działanie miasta ułatwiające dostęp do szczepień przeciwko COVID-19.
 • Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących stworzenia w Toruniu woonerfu, czyli przestrzeni w mieście, która łączy potrzeby wielu użytkowników danej ulicy.
 • Dziewięć zachorowań na COVID-19 i jeden zgon w wyniku zakażenia wirusem – to dane epidemiczne obejmujące lipiec 2021 roku.
 • W dniu 29 lipca 2021 roku prezydent Michał Zaleski pożegnał odchodzącego ze stanowiska Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu płk Krzysztofa Leszczyńskiego.
 • Od niedzieli 1 sierpnia 2021 r. na Szosę Lubicką wracają tramwaje linii nr 1 i 1N. W związku z tym, zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku od al. Solidarności do pętli „Olimpijska” (autobusy linii nr 51 i 51N) oraz tramwajowa na odcinku od Alei Solidarności do pętli „Uniwersytet” (tramwaj linii nr 8 i 8N) zostaje zawieszona. Komunikacja...
 • Wydarzenia związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, kolejne imprezy Artus Festivalu, nowy seans w Planetarium, a dla miłośników sportu Wielka Koszykarska Feta u Kopernika – tak zapowiada się toruński weekend wyznaczający połowę wakacji.
 • Od 2 do 31 sierpnia 2021 r. zawieszone zostają konsultacje związane z zakładaniem działalności gospodarczej.
 • Na emeryturę odchodzi z Urzędu Miasta Torunia duża grupa długoletnich pracowników. 29 lipca 2021 r. pożegnał ich prezydent Torunia Michał Zaleski.