Wspomnienie Sybiraków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wspomnienie Sybiraków

Miasto
Data publikacji: 16 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Poczty sztandarowe pod epitafium Matki Polski Sybiraczki

Przy epitafium Matki Polki Sybiraczki odbyły się 16 września 2022 r. toruńskie obchody Dnia Sybiraka.

Po mszy świętej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Koniuchach, koncelebrowanej przez ks. Prałata Stanisława Majewskiego w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r., uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy epitafium Matki Polki Sybiraczki, Zostało ono odsłonięte na murze przy świątyni w 2019 r.

- Wszyscy wiemy, że doświadczenie Sybiru oraz przymusowych i niewolniczych przesiedleń na Wschód jest w licznych polskich rodzinach wciąż traumatyczne i rozległemówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wydawało się, że jest doświadczeniem tragicznej i zamkniętej przeszłości. Teraz jednak na nowo słyszymy choćby o losie tysięcy ukraińskich rodzin i dzieci, które deportowane są wbrew swojej woli z własnej ojczyzny. Ufamy, że to piekło na ziemi w końcu się domknie – także dzięki minionemu heroizmowi polskich matek sybiraczek. Nigdy więcej wojny!

Uroczyste obchody w przeddzień rocznicy 17 września 1939 r. zgromadziły członków toruńskiego oddziału Związku Sybiraków na czele z Janem Myrchą i Józefem Mackiewiczem, prezesami Zarządu Oddziału i Zarządu Koła. Obecni byli poseł Arkadiusz Myrcha, Marta Jatczak - przewodnicząca Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim oraz przedstawiciele samorządu województwa. Miasto reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i radny Michał Rzymyszkiewicz. Oprawę sybirackim uroczystościom nadali żołnierze Garnizonu Toruń oraz społeczność VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru.  

Podczas spotkania przy epitafium Matki Polki Sybiraczki wręczono okolicznościowe odznaczenia członkom związku oraz osobom zasłużonym dla tej organizacji. Wśród wyróżnionych znalazła się dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Ewa Banaszczuk-Kisiel, współorganizatorka wielu uroczystości sybirackich w naszym mieście.

Fot. Adam ZakrzewskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.