Wspólnie pół wieku przez życie | www.torun.pl

Wspólnie pół wieku przez życie

Miasto
Data publikacji: 11 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Uroczystość wręczenia medali 11.10.2021 r.

12 toruńskich par otrzymało 11 października 2021 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się w Ratuszu Staromiejskim.

Medale przyznawane są małżonkom, którzy wspólnie przeżyli co najmniej 50 lat. W tym roku takich par jest szczególnie dużo, ponieważ ze względu na pandemię uroczystości wręczenia odznaczeń były przez wiele miesięcy wstrzymane. Teraz zostały wznowione, dlatego zdarza się, że jubilaci mają już za sobą 51-letni, a nawet dłuższy staż małeński.

Z okazji jubileuszu prezydent Torunia Michał Zaleski zaprosił małżonków do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, gdzie w uroczystej oprawie wręczył im odznaczenia państwowe, przyznane przez Prezydenta RP  - wraz z kwiatami i upominkiem od miasta. W oprawie gali jubilaci wysłuchali koncertu w wykonaniu Anny i Marcina Łęckich. Nie zabrakło też uroczystego toastu i pamiątkowych zdjęć.

Jubilaci, ktorzy otrzymali medale:

1. Krystyna i Andrzej Bajeńscy, 52-lecie

2. Danuta i Henryk Dąbrowscy, 50-lecie

3. Zofia i Antoni Komendarczykowie, 50-lecie

4. Barbara i Zbigniew Kraśniewscy, 50-lecie

5. Danuta i Marian Lewandowscy, 50-lecie

6. Krystyna i Henryk Łuczyńscy, 51-lecie

7. Domicela i Julian Łuczyszynowie, 50-lecie

8. Jadwiga i Józef Malarscy, 51-lecie

9. Teresa i Jerzy Marchewkowie, 50-lecie

10. Bogumiła i Tadeusz Ordonowie, 50-lecie

11. Maria i Zbyszek Rosłańcowie, 50-lecie

12. Zofia i Henryk Rozwadowscy, 50-lecie

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.