Wsparcie dla policji | www.torun.pl

Wsparcie dla policji

Miasto
Data publikacji: 26 lutego 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.

Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.

26 lutego 2021 roku w siedzibie Komendy Miejskiej Policji przy ul. Grudziądzkiej 17 miało miejsce podpisanie przez prezydenta Michała Zaleskiego i komendanta KMP Macieja Lewandowskiego porozumienia dotyczącego wsparcia finansowego. W budżecie miasta na rok 2021 zostało bowiem przeznaczone 200 tys. zł na dofinansowanie zakupu samochodów, a 675 tys. zł na zrealizowanie dodatkowych patroli.
     
- Torunianie chcą czuć się bezpiecznie w swoim mieście, dlatego Rada Miasta corocznie podejmuje  decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na wsparcie Policji działającej na terenie Torunia. Służby patrolowe są w naszym mieście bardzo ważne – w roku niepandemicznym bywało przecież, że odwiedzało nas ok. 2 miliony turystów. Toruńscy policjanci są przede wszystkim tam, gdzie potrzebna jest interwencja, wsparcie, ale działają również prewencyjnie mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - W tym roku, oprócz dodatkowych patroli, dofinansowujemy zakup 4 pojazdów służbowych – wszystko po to, aby policjantki i policjanci mogli szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia.   

Dzięki środkom przekazanym na dodatkowe patrole w bieżącym roku zostanie zrealizowanych blisko 3375 takich służb. Miasto dofinansuje także zakup czterech samochodów służbowych – dwóch oznakowanych i dwóch nieoznakowanych.
                                                       
- Bardzo się cieszę, że rokrocznie otrzymujemy wsparcie od miasta w postaci sfinansowania dodatkowych patroli na terenie Torunia oraz współfinansowania zakupu radiowozów. W roku ubiegłym dzięki tym środkom udało nam się zrealizować podczas służb ponadnormatywnych prawie 18 tys. czynności. Świadczy to o zaangażowaniu i efektywności toruńskiej Policjipowiedział komendant KMP Maciej Lewandowski. 

   

Według danych Komendy Miejskiej Policji, od początku kwietnia do końca grudnia 2020 roku toruńscy policjanci zrealizowali blisko 3400 dodatkowo płatnych służb patrolowych, w ramach których wylegitymowali 10 140 osób. 2 234 razy byli wzywani na interwencje i zatrzymali 42 poszukiwanych, wystawili łącznie 948 mandatów karnych. Do tego skontrolowali 4 227  pojazdów. Na skutek interwencji policji 73 osoby trafiły do izby wytrzeźwień. Funkcjonariusze zatrzymali 89 sprawców przestępstw, wśród nich było 12 nietrzeźwych kierowców.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni zagłosują nad uchwałą w sprawie szczególnych warunkach udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Uchwała określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.