Woonerf w Toruniu | www.torun.pl

Woonerf w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Widok na zespół staromiejski z lotu ptaka

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących stworzenia w Toruniu woonerfu, czyli przestrzeni w mieście, która łączy potrzeby wielu użytkowników danej ulicy.

Wyobraź sobie ulicę, na której nie istnieje podział na chodnik i jezdnię – wypełnioną zielenią, z miejscami do odpoczynku. Ulicę, gdzie pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści, ale po której poruszają się i na której parkują również samochody. Miejsce, gdzie możesz spędzić czas z rodziną, sąsiadami, znajomymi i przy okazji zjeść lub wypić coś dobrego. To jest właśnie woonerf, inaczej - przestrzeń w mieście, która godzi interesy wielu użytkowników danej ulicy.

Woonerfy są pomysłem holenderskim. Pierwsze tego typu miejsca pojawiły się tam w latach 70. XX w. Stanowiły one reakcję na gwałtowny wzrost liczby samochodów w strefach wymagających szczególnej ochrony, m.in. w rejonie szkół i stref zamieszkania.

W Polsce, pierwszy woonerf powstał w 2014 r., w Łodzi na ul. 6 Sierpnia, w ramach inwestycji z budżetu obywatelskiego. Dzisiaj istnieje tam już kilka tego typu miejsc i wciąż adaptowane są nowe. Woonerfy znajdują się również w Gdyni i Poznaniu.

>>> Posłuchaj specjalnie przygotowanego reportażu na temat funkcjonowania łódzkich woonefrów

>>> Obejrzyj relację fotograficzną, jak wygląda woonerf

Weź udział w konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody

Jak wyobrażasz sobie woonerf w Toruniu? Przestaw swój pomysł w dowolnej formie artystycznej. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców Torunia.

Na prace czekamy do 20 sierpnia 2021 r. Ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi 30 sierpnia 2021 r., a wręczenie nagród podczas otwartego spotkania konsultacyjnego we wrześniu 2021 r.

 Do pobrania:


Prześlij uwagi w ramach konsultacji społecznych i miej swój udział w tworzeniu woonefru w Toruniu - pomysły, oczekiwania wobec tego miejsca i propozycje lokalizacji. Uwagi prześlij na adres: konsultacje@um.torun.pl. Termin nadsyłania uwag upływa 30 września 2021r.

Spotkajmy się i porozmawiajmy podczas otwartego spotkania konsultacyjnego, zaplanowanego na wrzesień 2021 r. – o szczegółach spotkania poinformujemy wkrótce.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Fot. Michał Kunicki
 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Aleksander Perka trzyma dwie grafiki
  Miasto, Sport
  Zwycięstwem 99:85 zakończył się pierwszy mecz Twardych Pierników z GTK Gliwice u siebie w sezonie 2021/22. Wydarzenie było także okazją do uroczystego pożegnania z zespołem kapitana Aleksandra Perki.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Paweł Gulewski, marszałek Piotr Całbecki oraz dyrektor MOPR Rafał Walter
  Miasto
  Razem możemy więcej! – to gminny projekt, którego celem jest powrót do aktywnego funkcjonowania społecznego osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zostanie on zrealizowany dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. 24 września 2021 r. umowę o dofinansowanie z rąk marszałka Piotra Całbeckiego...
 • seniorka idąca ulicą
  Miasto
  Miejska Przychodnia Specjalistyczna wraz z Gminą Miasta Toruń zaprasza do wzięcia udziału w programie szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia. Zapisy ruszają w poniedziałek, 27 września 2021 r.
 • dr Michał Targowski, dr Marian Ptaszyk, prezydent Michał Zaleski
  Kultura, Miasto
  250. rocznica urodzin Samuela Bogumiła Lindego, wybitnego torunianina i twórcy pierwszego słownika języka polskiego, stała się okazją do zorganizowania wystawy i sesji popularnonaukowej. Podczas sesji 24 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Medal Thorunium dr. Marianowi Ptaszykowi, wybitnemu znawcy...
 • Zdjęcie z festiwalu Skyway w 2018 r.
  Kultura, Miasto
  Podczas 34. Sesji Rady Miasta Torunia 30 września 2021 r. radni poddadzą pod głosowanie projekt uchwały w sprawie połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" w Toruniu i utworzenia instytucji kultury o nazwie Toruńska Agenda Kulturalna.
 • Biznes, Kultura, Miasto
  Toruń zajął 2.miejsce w rankingu miast, które w 2020 roku zanotowały największy wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Środki zostały przeznaczone na walkę z pandemią koronawirusa.
 • List gratulacyjny i pamiątkową grafikę wraz życzeniami rozwoju dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski na ręce Prezesa PSSE Przemysława Sztandery
 • Wychowankowie działającego przy toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” Maria Sudzińska i Marcin Hammerling odnoszą ogólnopolskie sukcesy. Z XX Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich wrócili właśnie z brązowym medalem.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega seniorów przed fałszywymi telefonami w sprawie czternastej emerytury. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane.
 • Spółka GAZ System informuje mieszkańców gmin Lubicz i Wielka Nieszawka oraz miasta Toruń o konsultacjach społecznych dotyczących budowy gazociągu Gustorzyn - Gardeja.
 • 30 września 2021 r. podczas 34. sesji Rady Miasta Torunia rozpatrywane będą uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych.
 • Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położnych przy ul. Grudziądzkiej i ul. Celniczej, w rejonie Centralnego Cmentarza Komunalnego w Toruniu, będzie przedmiotem debaty Rady Miasta Torunia na sesji 30 września 2021 r.
 • Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, nowy festiwal muzyki elektronicznej FAMA, projekcje filmów dla najmłodszych w ramach Kino Dzieci, a dla miłośników sportu m.in. pierwszy w tym sezonie mecz Twardych Pierników we własnej hali – to tylko przykłady weekendowych atrakcji Torunia. Ostatni weekend września nie pozwoli nam pogrążyć się w jesiennej nostalgii.
 • Czy gminy Toruń i Lubicz porozumieją się co do budowy drogi leżącej na ich granicy – o tym zadecydują toruńscy radni na sesji 30 września 2021 r.