Wojska balonowe ozdobią ścianę bloku przy Broniewskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wojska balonowe ozdobią ścianę bloku przy Broniewskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia artystę pracującego nad muralem przy ul. Broniewskiego

Galeria murali na toruńskich budynkach stale się rozrasta. Najnowszy projekt jest realizowany na ścianie bloku przy ul. Broniewskiego.

Fundacja Kapsuła, która w Toruniu wykonała m.in. ekomuralową ścieżkę edukacyjną na Skarpie tym razem, dzięki uprzejmości Spółdzielni Mieszkaniowej Koperniki przy współudziale środków z Ministerstwa Obrony Narodowej, na warsztat wzięła oryginalne i wciąż jeszcze mało znane Torunianom wojska balonowe. Mural zatytułowany „Królowie nieba” powstaje na bocznej elewacji bloku na ul. Broniewskiego 48-54 na trasie do Plazy. Autorem ilustracji oraz przeniesieniem jej na elewację budynku zajął się toruński artysta wielkich formatów Andrzej Poprostu.

- Bezpośrednią inspiracją dla powstania muralu był Pomnik poległym żołnierzom wojsk balonowych w Parku Bydgoskim, który odsłonięto w 2020 r. oraz fantastyczne, archiwalne zdjęcia balonów i sterowca jakie zachowały się z czasów, gdy nad toruńskim niebem można było oglądać efektowne maszyny rodem ze steampunktowych opowieści. Lokalizacja muralu nie jest przypadkowa, w pobliżu znajdują się m.in. koszary żołnierzy wojsk balonowych na ul. Sienkiewicza, czy ul. Balonowa, gdzie znajdowała się hala sterowcowa – mówi Justyna Kacprzak, prezes fundacji.

Odsłonięcie muralu zaplanowano na 13 października 2022 roku, o godz. 13.

Dla mieszkańców Torunia chcących bliżej poznać niezwykłą historię oryginalnej jednostki wojskowej zaplanowano 4 spacery tematyczne śladami wojsk balonowych prowadzone przez znanego toruńskiego pasjonata historii Marcina Orłowskiego. Odbędą się one w dniach 15-16 i 21 października 2022 r. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a na uczestników czekają ciekawe materiały. Szczegółowy rozkład balonowych przechadzek i zasady zapisów  można poznać na profilu fb Fundacji Kapsuła oraz stronie Centrum Sztuki Współczesnej.

Fot. Justyna Kacprzak

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...