Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 29 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba

Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.

PIĄTEK, 29 WRZEŚNIA

godz. 11:00, Weekend seniora z kulturą w Galerii Wozownia
Od piątku do niedzieli w godz. 11:00-18:00 godz. 11.00-18.00 osoby 60+ będą mogły bezpłatne obejrzeć aktualne wystawy: „Moon Landing” Justyny Olszewskiej, „Energia Kosmosu, rytmy natury – wystawa grafiki z kolekcji Wozowni” oraz „Tożsamość miejsca” Katarzyny Tereszkiewicz.

godz.  11:00, Warsztaty plecenia makram – weekend seniora, Centrum Kultury Dwór Artusa
Makrama to technika zaplatania znana już od czasów starożytnych, podczas zajęć nauczymy się jak wykorzystać ją do wykonania stylowego dodatku – breloczka do kluczy lub zakładki do książek. Ta pozornie niewielka, lecz efektowna ozdoba pozwoli nam zaznajomić się z wieloma rodzajami splotów, które wykorzystać możemy podczas tworzenia większych form. Zajęcia będą idealnym sposobem na spędzenie piątkowego popołudnia zarówno dla początkujących oraz doświadczonych rękodzielniczek i rękodzielników. Wejściówki do odebrania w kasie Dworu Artusa pół godziny przed wydarzeniem na hasło „Weekend Seniora”.

godz. 13:00, Kino dla seniora, CK Dwór Artusa
Wspólne oglądanie filmów to świetny sposób międzypokoleniowej integracji – szczególnie gdy mówimy o obrazach, które wytrzymują próbę czasu. Na Weekend Seniora przygotowane są dwa seanse, które docenią zarówno starsi, jak i młodsi miłośnicy kina. Odkopiemy perłę z lamusa i sięgniemy po współczesną klasykę.

godz. 14:00, Oprowadzanie kuratorskie po Galerii malarstwa i rzeźby Polskiej, Ratusz Staromiejski
Kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska w interesujący sposób opowie o dziełach sztuki w kontekście czasu, w którym powstały i w odniesieniu do ich reprezentacji w nurtach i stylach w sztuce. Ponadto unaoczni kompozycję dzieł, zwracając szczególną uwagę na odczytanie intencji artystów. Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

godz. 17:00 i 20:00, Tre Voci – koncert, CKK Jordanki
Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj – tenorzy, artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka. Na nowo odkrywają piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesnego brzmienia, a przeboje muzyki popularnej ubogacają symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. Bilety do nabycia online.godz. 17:30, Arriva Twarde Pierniki Toruń - Enea Zastal BC Zielona Góra – mecz koszykówki, Arena Toruń, ul. Bema 73-89
Druga kolejka Orlen Basket Ligi 2023/2024 – pierwszy mecz w sezonie, który Twarde Pierniki rozegrają u siebie. Bilety do nabycia online.

godz. 18:00, Spotkanie autorskie z Magdaleną Olsztą-Bloch, Sala Kolumnowa Towarzystwa Naukowego w Toruniu, ul. Wysoka 16
Magdalena Olszta-Bloch jest doktorem w zakresie historii świata antycznego, spotkanie z nią może nas przenieść, tak jak tytułowego bohatera jej książki dla dzieci „Witek i Słońce Macedonii”, do świata starożytnego, gdzie poznamy jeszcze nie słynnego, ale dobrze się zapowiadającego młodego Aleksandra Wielkiego, możemy też sprawdzić, jakie wrażenie na obu bohaterach zrobiły różnice między współczesnością a starożytnością i czy wszystkie dobrze sobie wytłumaczyli i zrozumieli – dzieli ich przecież ponad 2300 lat. A może wczujemy się w rolę starożytnego turysty, który zwiedza Toruń – co wówczas nas by najbardziej zadziwiło i urzekło?

godz. 18:00, Głębia. Rozmowy o biznesie poza ramą, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wydarzenie z okazji premiery podcastów „Głębia. Rozmowy o biznesie poza ramą”. Święto relacji, biznesu, sztuki i marzeń. Idealne wydarzenie dla ludzi poszukujących wartościowych kontaktów biznesowych w artystycznym miejscu.

godz. 18:00, Historia mody: Dama w stylu rokoko, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Prowadzenie: Krzysztof Trojanowski. Spotkanie na żywo w Czytelni CSW i transmisja na FB Centrum Literatury CSW.

godz. 19:00, Głos Młodych – koncert, Centrum Kultury Dwór Artusa
Wykonawcami koncertu są w większości absolwenci wydziałów instrumentalnych Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Wokalistom towarzyszyć będzie zespół złożony z uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych i instrumentalistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a także studentów muzycznych uczelni w Poznaniu i Warszawie. Wstęp wolny.

godz. 20:00, Exit – spektakl, Stadion Miejski im. G. Duneckiego, ul. Bema 23/29
Niesamowite podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego. Spektakl w wykonaniu francuskiego Cirque Inextremiste odbędzie się na tle nocnego nieba, zaprezentuje widowisko zręczności, które wprawi oglądających w osłupienie. Akrobaci zawieszeni pod ogromnym balonem wykonają niesamowite triki, co będzie hołdem do dziedzictwa wielkiego astronoma i matematyka, Mikołaja Kopernika. To widowisko, które połączy w sobie magię teatru, sztuki cyrkowej i nauki, tworząc niepowtarzalne doświadczenie dla wszystkich widzów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
SOBOTA, 30 WRZEŚNIA

godz. 10:00, Moto Piknik, ul. Szosa Bydgoska 60A
Ostatnia edycja Moto Pikniku w tym roku. Na miłośników motocykli czeka masa atrakcji, konkursów, będą symulatory jazdy na kole, jazdy testowe, pomiar głośności wydechu itp.

godz. 11:00, Warsztaty teatralne „Fabryka snów”, Teatr im. Wilama Horzycy
Warsztaty dla osób w wieku 60+, które chciałyby wzmocnić pewność siebie. Poprzez ćwiczenia pobudzające zmysły, rozwijające myślenie twórcze i wspierające współpracę w grupie będziemy wzmacniać poczucie własnej wartości oraz budować pewność siebie. Podczas łagodnych warsztatów ruchowych oraz zajęć z komunikacji niewerbalnej przeniesiemy się w klimat kina niemego w towarzystwie muzyki z lat 20. Warsztaty poprowadzą: Anna Magalska – aktorka i Joanna Stoike-Stempkowska – aktorka, pedagożka teatralna, pedagożka dramy. Koszt udziału w warsztatach: 10 zł, Bilety dostępne online.

godz. 11:00, Nie wlazł kotek na płotek i nie mruga  - spektakl, CK Dwór Artusa, Dom Muz, ul. Poznańska 52
„Nie wlazł kotek na płotek i nie mruga" to niezwykłe, dwujęzyczne przedstawienie dla rodzin, które powstało we współpracy profesjonalnych artystów z uczestnikami integracyjnych, letnich zajęć artystycznych w SP 10 w Toruniu. Współautorzy tego spektaklu, zbierając inspiracje, dużo się bawili. Najchętniej w krowę. Poza tym wspólnie stworzyli wyjątkową bohaterkę, która nazywa się Wikacoa Banonawa i ma supermoce: posiada moc przemiany w kota, moc teleportacji, śpiewa najpiękniej na świecie i jest bardzo miła. Dokąd ją te fantastyczne właściwości zaprowadzą? Spektakl dla dzieci (5+) i rodzin. Wstęp wolny.godz. 11:00, Gra terenowa „Śladami Kopernika w Toruniu”, start: dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Do udziału w grze zapraszamy drużyny liczące od 2 do 5 osób. Czeka na Was wiele ciekawych zadań wymagających sprytu, zręczności i pomysłowości. W trakcie gry odwiedzicie miejsca związane z Kopernikiem położone na starówce i jej obrzeżach. Spotkacie też historyczne postacie z czasów wielkiego astronoma. Gwarantujemy dobrą zabawę i nagrody rzeczowe dla drużyn, które zdobędą najwięcej punktów w najkrótszym czasie. Udział w grze jest bezpłatny.

godz. 16:00, mecz Pomorzanin Toruń - AZS Politechnika Poznańska, Stadion przy ul. Chełmińskiej 75
W 4. kolejce Hokej Superligi KS Pomorzanin Toruń zmierzy się u siebie z AZS Politechnika Poznańska. To pojedynek lidera, czyli Pomorka, z przedostatnią drużyną w tabeli. To jednak dopiero początek sezonu, dlatego emocji na pewno nie zabraknie. Wstęp jest darmowy.

godz. 12:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kopernik na ludowo”, Spichlerz dworski w Parku Etnograficznym w Toruniu
Oprowadzanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą”. W meandry polskiej sztuki ludowej wprowadzi nas kuratorka wystawy, Bożena Olszewska, która przedstawi uczestnikom blisko 280 rzeźb i 18 obrazów na szkle. Dzieła są świadectwem postrzegania Kopernika poprzez różne aspekty jego życia i działalności. Prezentują cały wachlarz artystycznych postaw, indywidualnych stylów, plastycznej wyobraźni. Niezależnie od poziomu warsztatowego, zachwycają swoją oryginalnością, ekspresyjnością i szczerością spojrzenia na jego postać. Bilety: 4 zł/os.

godz. 12:30, Festiwal Młode Horyzonty, kino Centrum w CSW
Na początek festiwalu filmowego Młode Horyzonty widzowie obejrzą norweską animację pt.  „Zagadka Klary Muu”. Cały program Festiwalu.godz. 16:00, Spotkania ze smakami tradycji i regionów: powidła, Muzeum Etnograficzne, restauracja „U Damroki”
W programie wydarzenia: wykład na temat historii uprawy śliw i wyrobu powideł, prezentacja filmu pt. „Smażenie powideł śliwkowych metodą tradycyjną”,  pokaz zabytków Muzeum Etnograficznego w Toruniu związanych ze smażeniem powideł, degustacja powideł i możliwość ich zakupu. Goście: Anna i Jan Iwanowscy ze Strzelec Dolnych w Dolinie Dolnej Wisły. Bilety: ulgowy -10 zł, normalny -15 zł do kupienia w kasie Muzeum lub online.

godz. 17:00, Bushcraft – Dzień Chłopaka na Podgórzu, CK Dwór Artusa, ul. Poznańska 52
W wydarzeniu może wziąć udział każdy – chłopcy w każdym wieku, a także ich mamy, siostry, babcie i koleżanki. Wspólnie będziemy świętować, poznawać nowe gry i zabawy. W programie m.in.: zagadki, zabawy ruchowe (z różnymi ciekawymi rekwizytami teatralnymi oraz piłkami i linami), a także zabawy plastyczne, poprzez które nauczymy się dawać przedmiotom „drugie życie” oraz warsztaty bushcraftowe – uzdatnianie wody, przygotowanie schronienia i wiele innych.Wymienimy się także naszymi doświadczeniami z różnych form biwakowania w lesie i spróbujemy zaplanować jak najciekawiej taki dzień spędzony na łonie natury. Zajęcia dla dzieci od lat 3. Bilety do nabycia online.

godz. 18:00, Festiwal Młodej Muzyki – koncert finałowy, CK Dwór Artusa
W koncercie usłyszymy Zielonogórską Orkiestrę Symfoniczną, która wykona dzieła swojego patrona – Tadeusza Bairda, a także związanego z Toruniem Piotra Perkowskiego. Zabrzmi także niezwykle efektowny koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego oraz urocze miniatury Witolda Lutosławskiego w 110. rocznicę jego urodzin. Z okazji Roku Kopernika orkiestra dokona również prawykonania kompozycji zainspirowanej astronomią toruńskiego twórcy – Konrada Rochowicza oraz specjalnie zinstrumentowanego Poloneza H. Chojnackiego, którego rękopis odnaleziony został w Zbiorach Muzycznych Biblioteki UMK. Zabrzmią też pieśni gdańskiego artysty Henryka Hubertusa Jabłońskiego. Wstęp wolny.

godz. 19:00, Kayah & Marcin Wyrostek & Coloriage – koncert, CKK Jordanki
Wspólny koncert Kayah i Marcina Wyrostka to absolutnie unikatowy projekt. Wybitni i utalentowani artyści wykonają najpiękniejsze utwory, które wielokrotnie inspirowały ich we własnej twórczości. Będą wśród nich piosenki francuskie, brazylijskie, argentyńskie, a nawet romskie. Nie zabraknie też znanych utworów Kayah w nowych, zaskakujących aranżacjach. Słowo "Coloriage" oznacza kolorować , malować  i taki właśnie będzie charakter tego koncertu - brawurowy, pełny emocji, wielobarwny. Bilety do nabycia online.

godz. 19:00, Potańc Wrze w Sieni, Kawiarnia Wejściówka, pl. Teatralny 1
Potańc to zabawa taneczna z muzyką dla spragnionych niebanalnych transu, dynamiki, wrażliwości i porywu. Oparty na składnikach sprawdzonych na przestrzeni wieków, łącząca pokolenia, budujące kontakty i dostęp do ludzi, ale przede zapewniające rozrywkę. W menu znajdują się tradycyjne tańce polskie, szwedzkie, węgierskie i francuskie oparte na dawnych wzorcach, a jednocześnie brzmiące atrakcyjnie i nowocześnie. Repertuar muzyczno-taneczny wywodzi się z dawnej tradycji polskiej oraz z kultur nam pokrewnych: szwedzkiej, francuskiej i różnych zakątków Europy. Tańczyć będziemy zarówno w parach jak i w kole czy korowodzie. Przewidujemy instruktaże przed wybranymi tańcami oraz sety balfolkowe. Wstęp: 35 zł z czego 10 zł do wykorzystania w barze.

godz. 19:00, Speedway Grand Prix 2023, Motoarena
Zawody SGP odbywają się w Toruniu się nieprzerwalnie od 2010 roku. Od tej pory na Motoarenie najlepsi żużlowcy rywalizowali 15 razy. Oprócz sportowych emocji organizatorzy 2023 DeWalt FIM Speedway Grand Prix of Poland - Toruń przygotowali dla kibiców również dodatkowe atrakcje. Największa z nich to Strefa Kibica, która zostanie otwarta w dniu zawodów o godz. 12:30. Będzie ona zlokalizowana na parkingu pomiędzy Motoareną a torem kartingowym Awix Arena.

godz. 20:00, Exit – spektakl, Stadion Miejski im. G. Duneckiego, ul. Bema 23/29
Niesamowite podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego. Spektakl w wykonaniu francuskiego Cirque Inextremiste odbędzie się na tle nocnego nieba, zaprezentuje widowisko zręczności, które wprawi oglądających w osłupienie. Akrobaci zawieszeni pod ogromnym balonem wykonają niesamowite triki, co będzie hołdem do dziedzictwa wielkiego astronoma i matematyka, Mikołaja Kopernika. To widowisko, które połączy w sobie magię teatru, sztuki cyrkowej i nauki, tworząc niepowtarzalne doświadczenie dla wszystkich widzów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

NIEDZIELA, 1 PAŹDZIERNIKA

godz. 11:00, Muzykoterapia dla seniorów, CKK Jordanki
Zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą” mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć prowadzonych przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

godz. 12:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”, Muzeum Etnograficzne, Arsenał, Ip.
Oprowadzanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą”. W trakcie wędrówki z kuratorką, Aleksandrą Jarysz, uczestnicy dowiedzą się o wielowątkowości sztuki ludowej oraz poznają sylwetkę jednej z najważniejszych postaci powojennej sztuki polskiej nurtu neo awangardowego, Andrzeja Różyckiego. Wątki twórczości artysty, filmowca, kolekcjonera, etnografa, teoretyka sztuki i fotozofa ukazane zostaną przez pryzmat jego peregrynacji etnograficznych. Bilety: 4 zł/os.

godz. 16:00, mecz Elana Toruń – Unia Solec Kujawski, Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego, ul. Bema 23/29
10. kolejka rozgrywek ligowych. Sprzedaż biletów: piątek 17:00-19:30 (Fan shop, ul. 63. Pułku Piechoty), niedziela 13:30 -16:00 (Kasy biletowe, ul. Bema).

godz. 16:00, Weekend seniora z kulturą: Spotkanie z tańcem orientalnym, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19, sala widowiskowa
Podczas spotkania porozmawiamy o genezie tańca, typologii, czynnikach popularyzujących go na Zachodzie oraz o stereotypach krążących na jego temat. Pod koniec uczestnicy będą mieli możliwość praktycznego poznania wybranych elementów tańca egipskiego, które mogą stanowić ciekawą formę ćwiczeń wspomagających zdrowie stawów. Warto założyć wygodny strój i zabrać ze sobą chustę do przepasania bioder. Prowadzenie: Oliwia Gemza. Bilety: 5 zł/ os. do nabycia w przedsprzedaży od wtorku 26 września oraz w dniu imprezy w kasie Muzeum. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 17:00, Brzmienie uniwersum #2, CKK Jordanki
Koncert inaugurujący 45. sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest zarazem koncertem finałowym projektu Copernicus#550. W programie koncertu usłyszymy utwory Wojciecha Kilara pochodzące z jednych z najważniejszych produkcji w historii kina: filmów „Dziewiąte wrota” i „Smuga cienia” oraz jego Koncertu na fortepian i orkiestrę. Najważniejszym punktem wieczoru stanie się II Symfonia „Kopernikowska” Henryka Mikołaja Góreckiego – dzieło stanowiące odważną kontynuację wokalno-instrumentalnego cyklu symfonicznego stworzonego przez Beethovena w jego IX Symfonii. Bilety w cenie 50 zł normalny/40 zł ulgowy zł do nabycia w kasie biletowej TOS w czwartki i piątki w godz. 13:00 - 19:00 oraz na godzinę przed koncertem lub online.

godz. 19:00, Koncert Edyty Bartosiewicz, Lizard King, ul. Kopernika 3
Wyjątkowy i elitarny koncert Edyty Bartosiewicz „solo act" – bilety wyprzedane.

Fot. Toruńska Agenda Kulturalna

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...