Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: kobieta siedzi na ławeczce i patrzy na krzaki róż

Korzystajmy z pięknej wrześniowej pogody i licznych atrakcji, jakie czekają w ten weekend w Toruniu. Dzięki festiwalowi Copernicon będzie to miasto fantastyki, a Toruńska Orkiestra Symfoniczna zapewni muzyczne uniesienia. Nie może Was zabraknąć także na Święcie Chełmińskiego Przedmieścia!

PIĄTEK, 15 WRZEŚNIA

godz. 14:00, Copernicon, Dwór Artusa, wydziały UMK
Trzy dni, dziesiątki gości, setki godzin programu i tysiące uczestników, których łączy miłość do fantastyki, gier i popkultury - to właśnie najlepiej opisuje Copernicon, konwent odbywający się od 2010 roku w Toruniu. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszyć będą: panele dyskusyjne, prelekcje tematyczne, gry elektroniczne, planszowe i RPG, konkursy, turnieje, Fantastyczne Targi Popkultury blok konferencyjny i wiele innych atrakcji. Wydarzenie potrwa do 17 września 2023. Bilety do nabycia online.

godz. 18:00, Wernisaż wystawy malarstwa Marka Żuławskiego, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Największa w historii wystawa malarstwa, rysunku i grafiki Marka Żuławskiego. Ponad 250 prac oraz pamiątki po malarzu. Prace pochodzą z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. Prawie wszystkie są darem rodziny malarza dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wiele z nich będzie pokazanych po raz pierwszy.  Wystawa będzie dostępna od 15 września do 31 grudnia 2023 r. Wstęp na wernisaż wolny.

godz. 18:00, Spotkanie autorskie z Michałem Pszczółkowskim, Sala Kolumnowa Towarzystwa Naukowego w Toruniu, ul. Wysoka 16
Michał Pszczółkowski opowie o swojej pasji do architektury Torunia, ale też Bydgoszczy, Włocławka, a może całego regionu. Jest autorem takich książek, jak: „Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914", „Toruńska architektura XX wieku", „Dwanaście kryształowych orłów: kujawsko-pomorskie szkice architektury międzywojennej" oraz współredaktorem naukowym (wraz z Katarzyną Kluczwajd) popularnej serii Zabytki Toruńskie Młodszego Pokolenia.

godz. 18:00, Koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Galeria Copernicus, Plac Rotundy, ul. Żółkiewskiego
Wydarzenie nawiązuje do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W programie koncertu pn. „Film i Kosmos” orkiestra wykona utwory m.in.: R. Straussa, E. Sheamura, G. Holsta, J. Williamsa, H. Zimmera, Vangelisa. Wstęp wolny.



godz. 19:30, Hańba – koncert, Klub NRD, ul. Browarna 6
Koncert promujący nowe wydawnictwo krakowskiej zbuntowanej orkiestry podwórkowej zatytułowane "Kryzys". Album ukazał się 1 maja bieżącego roku nakładem Anteny Krzyku, a koncert w Toruniu będzie premierowym występem, na którym będzie okazja usłyszeć nowe kompozycje Hańby. Bilety dostępne online.





SOBOTA, 16 WRZEŚNIA

godz. 12:00, Piknik „Forteczna Historia w Muzeum Twierdzy Toruń”, Muzeum Twierdzy Toruń
Na uczestników czekać będą: kolekcja pojazdów militarnych, historyczne samochody i ciągniki, stoisko z militariami oraz strzelnica ASG. Ponadto przez cały czas trwania imprezy będzie można skorzystać ze zwiedzania forteczno-muzealnej ekspozycji z przewodnikiem, zajrzeć na kiermasz książek i gadżetów Muzeum Okręgowego w Toruniu, a także porozmawiać z naszymi kustoszami na tematy związane z Twierdzą i garnizonem Toruń. Jako smaczny dodatek do pikniku posłuży, jak zawsze, forteczna grochówka.  Głównym punktem programu będzie rozstrzygnięcie Konkursu fotograficznego „Twierdza Toruń w obiektywie”, na które zapraszamy o 15:00.Wstęp wolny.

godz. 12:00, Zwiedzanie Teatru Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Teatralna szafa otwiera swoje wnętrza dla zwiedzających! Podczas godzinnego spaceru odwiedzimy zaplecze scen, zajrzymy do magazynu lalek i innych zakamarków ,,Baja…”. Spędzony w ten sposób czas stanowić będzie doskonałą okazję do poznania kulis Teatru, dowiedzenia się co nieco o charakterze pracy w Instytucji i odkrycia wielu jej tajemnic. Zwiedzanie teatru odbędzie się w zorganizowanej grupie. Obowiązują zapisy. Więcej informacji. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 r.

godz. 12:00, Rodzinny piknik na Barbarce, Osada Leśna Barbarka
Piknik rodzinny stanowi podsumowanie projektu "Akcja Integracja", który jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. Zapraszamy serdecznie wszystkich uczestników projektu: dzieci z rodzicami i całymi rodzinami oraz wszystkich zainteresowanych. Będzie wspólne ognisko, gry i zabawy. Organizator zapewnia kiełbaski i napoje.

godz. 16:00, Prezentacja drużyny Arriva Twarde Pierniki Toruń, Hala Arena Toruń, ul. Bema
Prezentacja drużyny Arriva Twarde Pierniki Toruń, po której rozegrane zostanie towarzyskie spotkanie z PGE Spójnią Stargard. Po meczu zaś będzie można porozmawiać z zawodnikami, poprosić o autografy oraz zrobić wspólne zdjęcia. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Brzmienia Uniwersum #1, Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wielkie artystyczne widowisko w wykonaniu Topruńskiej Orkiestry Symfonicznej, dzięki któremu zgłębimy największe tajemnice muzycznego kosmosu. W repertuarze znajdą się wspaniałe dzieła przekraczające granice tego, co znane, by zaprezentować publiczności zachwycającą wizję tętniącego życiem, wypełnionego feerią dźwięków Wszechświata. Bilety dostępne online.




NIEDZIELA, 17 WRZEŚNIA

godz. 11:00, Z nurtem tradycji - rodzinny piknik w skansenie nad Drwęcą, Kaszczorek
Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i Europejskich Dni Dziedzictwa w Kujawsko-Pomorskim. Podczas imprezy plenerowej czeka mnóstwo atrakcji: zwiedzanie skansenu, animacje muzyczno-ruchowe, koncert zespołu folklorystycznego, ciekawe prelekcje i wystawy, wiejski plac zabaw dla dzieci, kącik gastronomiczny oraz prezentacja różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, takich jak: haft kujawski i pałucki, sypanie piaskiem, smażenie powideł, muzyka ludowa itp. Będzie też można obejrzeć wnętrza barek. Wstęp wolny.

godz. 12:00, VI Święto Chełmińskiego Przedmieścia, park przy Toruńskich Wodociągach, ul. św. Józefa 37-49
Tradycyjne spotkanie na Chełmionce, podczas którego wiele atrakcji: zwiedzanie Wieży Ciśnień (biletowane), liczne konkursy, warsztaty, spotkania, stoiska informacyjne, dmuchańce i oczywiście poczęstunek. Wcześniej, o godz. 11:00 zapraszamy do Willi z Pasją na jogę oraz spacer nornic wal king po Chełmińskim Przedmieściu.

Kliknij, aby powiększyć

godz. 16:30, mecz For Nature Solutions KS Apator Toruń -  Tauron Włókniarz Częstochowa
Pierwszy mecz o brązowy medal. Bilety dostępne online.

godz. 17:00, Czarownice z Salem –  National Theatre Live, Kino Camerimage, Rynek Nowomiejski
Zapraszamy na „Czarownice z Salem”, dramat Arthura Millera w reżyserii Lyndseya Turnera. Rozpoczyna się polowanie na czarownice. W tej porywającej przypowieści o władzy i sile autorstwa Arthura Millera występują Erin Doherty (The Crown) oraz Brendan Cowell (Yerma). Przez całe życie wpajano im, że mają siedzieć cicho. Teraz grupa młodych kobiet z Salem odkrywa, jak donośne są ich głosy. Wśród strachu, zawiści oraz fałszywych oskarżeń, nikt nie może czuć się bezpieczny. Każdy może być sądzony. Nową, współczesną inscenizację reżyseruje Lyndsey Turner ("Hamlet"), za scenografię odpowiada zaś zdobywczyni nagrody Tony, Es Devlin ("The Lehman Trilogy"). Czas trwania: 180 min (łącznie z kilkuminutową przerwą). Bilety w cenie 30 zł (+2 zł opłaty serwisowej) dostępne online.

godz. 18:00, żONa – komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju – spektakl, CKK Jordanki
Komedia „żONa” jest od lat wielkim przebojem we Francji. Historia prowokuje do myślenia, a zarazem rozśmiesza do łez. Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobywa ironię losu polityka wystawionego na próbę, a czwórka znakomitych aktorów gra brawurowo i improwizuje, kreując wiarygodne postaci tej komedii o hipokryzji, miłości i tolerancji. Bilety dostępne online.

godz. 18:00, Sebastian Riedel & Cree – koncert, Aula UMK
Koncert wspomnienie o Ryszardzie Riedlu - „Żeby żyć trzeba grać, żeby grać ,trzeba żyć”. Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree. Bilety dostępne online.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar po kontroli NIK-u
    Miasto
    Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
  • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
    Miasto, Sport
    W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Miasto
    W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Miasto
    Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
  • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
  • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
  • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
  • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
  • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...