Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 06 sierpnia 2020
Autor: Natalia Przytarska
Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą

Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu. 

PIĄTEK 7 sierpnia

godz. 10:00-11:00 Wakacyjne laboratorium, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Podczas zajęć uczestnicy staną się prawdziwymi naukowcami. Poznają sprzęt, który jest potrzebny do pracy naukowcom i wykorzystają go podczas samodzielnego wykonywania odjazdowych doświadczeń. Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny, 40 zł rodzinny. Warsztaty dla dzieci powyżej 5 roku życia.

godz. 10:00-13:00 Każdy coś potrafi, czyli festiwal sztuk wszelkich i osobliwych czasem, WOAK
Dość powtarzania „ja nic nie umiem”! Wszyscy mamy potencjał twórczy – umiejętności, którymi możemy zainteresować innych. Podczas warsztatów interdyscyplinarnych poznajcie swoje mocne strony i odkryjcie drzemiące w Was talenty. Przejdź na stronę ze zgłoszeniami. Zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. 

godz. 10:00, 12:00, 14:00 6. Festiwal Teatrów Ulicznych, ul. Pod Krzywą Wieżą
„Mikołaj i tajemniczy wąż”, czyli teatrzyk dla dzieci to kolejna propozycja dla najmłodszych w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych. Widzowie powtórzą i nauczą się prawidłowego zachowania w komunikacji miejskiej oraz przekonają, w jaki sposób zmieniło się nasze miasto w ciągu kilkuset lat. Wstęp wolny. Przejdź do strony z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa

godz. 10:00-18:00 Talizmany i zabawki – ich rola w kulturze japońskiej, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą
Otwarcie wystawy, na której zgromadzono ok. 250 przedmiotów z prywatnej kolekcji, które ukazują bogaty świat tradycyjnych zabawek japońskich. Przedmioty te oferują spojrzenie na Japonię, jakiej nie znamy. W odróżnieniu bowiem od kimon czy laki, nie stanowią dzieł sztuki, lecz część kultury ludowej, odzwierciedlając wierzenia i mentalność prostych ludzi. Wiele z nich służyło jako talizmany, zapewniając dzieciom ochronę przed chorobami i przynosząc pomyślność oraz bogactwo. Bilety: 11 zł ulgowy, 14 zł normalny.

godz. 10:00-20:00 Toruński Tramwaj Wodny, start z Przystań AZS
Zwiedzanie mniej znanych zakątków Torunia i okolic na łodzi. Tym razem jedziemy w górę Wisły do uzdrowiska Ciechocinek. Bilety: 80 zł normalny, 60 zł ulgowy - w dwie strony, 50 zł normalny, 30 zł ulgowy - w jedną stronę. Więcej informacji - tel. 735 386 375.

godz. 11:00 Letnie spotkania z archeologią, Dział Archeologii przy ul. Św. Jakuba 20a
Mały mistrz garncarski – zajęcia warsztatowe skierowane do najmłodszej grupy wiekowej (6-10 lat). Po krótkim wprowadzeniu na temat najstarszych technik lepienia naczyń i sposobach ich zdobienia, uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać zaprojektowane przez siebie naczynie lub dowolny przedmiot. Bilety: 9 zł edukacyjny. Ilość miejsc ograniczona, zgłoszenie uczestnictwa: tel. 56 660 56 56 i 56 660 56 59 lub mail da@muzeum.torun.pl.

godz. 13:00, 16:00 Piątki z przewodnikiem, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
W każdy piątek sierpnia muzeum zaprasza do zwiedzania Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce wraz z przewodnikiem, który przybliży historię osadnictwa olenderskiego i opowie o otwartym w maju 2018 r. nowym oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Oprowadzanie w tych terminach jest bezpłatne, wystarczy bilet wstępu do parku. Limit: 20 osób, zgłoszenia: sklepik.ope@etnomuzeum.pl

godz. 14:00 Średniowieczny Toruń potęgą handlu, Muzeum Historii Torunia
Projekcja filmowa o handlu w średniowiecznym Toruniu. Zobaczymy jak jak trudna i niebezpieczna była praca średniowiecznego "handlarza". Wejście na seans w ramach biletu wstępu do Muzeum.

godz. 16:00-19:00 Klub Gier Planszowych, Kamienica Inicjatyw
Wspólne granie w gry planszowe. Nie martwcie się o instrukcję – wytłumaczymy Wam wszystkie zasady. Wybieraliśmy gry specjalnie pod kątem reguł, które można szybko poznać i cieszyć się rozgrywką. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 514 786 113 lub poprzez email zapisy@kamienica-inicjatyw.pl

godz. 17:00 Pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki, Muzeum Toruńskiego Piernika
Pokaz umiejętności kulinarnych Bogdana Gałązki - szefa kuchni i współwłaściciela restauracji Gothic na zamku w Malborku. Specjalizuje się w daniach inspirowanych historycznymi przepisami z czasów średniowiecznej świetności zamku krzyżackiego. Spotkanie połączone będzie z promocją książki kulinarnej "Smak Gothicu" i degustacją chłodnika. Wejście w cenie biletu wstępu do muzeum (18 zł normalny, 13 zł ulgowy). Liczba miejsc ograniczona - limit 25 osób.

godz. 18:00 Potańcówka Międzypokoleniowa na Wilhelmstadt, Kulturhauz
Potańcówka dla seniorów i seniorek na Wilhelmstadt - pięknej i zabytkowej dzielnicy znajdującej się w sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego. Oprócz znanych wszystkim hitów z epoki, dla starszych tancerzy będzie to na pewno okazja do poznania muzyki, przy której bawią się młode pokolenia. O odpowiednią dawkę tanecznych rytmów tej nocy zatroszczą się dj Tanzwinia Natalia Konwerska i dj Lamia Anna Lamers. Wstęp wolny.

godz. 19:00-20:30 Festiwal pod Gwiazdami, CK Dwór Artusa
Zdobywczyni I miejsca w konkursie Muzyczne Konstelacje wystąpi w najbliższy piątek w ramach Festiwalu pod Gwiazdami. Monika Fortuniak zagra utwory z albumu “Za Jasno”, który składa się z sześciu lat zamkniętych w pięćdziesięciu dwóch minutach gitarowej popowej psychodelii. Bilety: 20 zł normalny,15 zł ulgowy, 5 zł streaming.

godz. 19:30-21:00 Rejs wieczorny - zachód słońca na Wiśle, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki
Toruńscy Flisacy zapraszają na rejs w trakcie “najpiękniejszych zachodów słońca”. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwał zawodowy sternik. Bilety: 40 zł. Rezerwacje i informacja o rejsach: tel. 735 386 375.

godz. 21:00 What A Mess Vol. III, Dwa Światy
Impreza boom-bapowa. Zagra: Kiper z TeReN STACJi. Wstęp wolny.

godz. 21:00-22:00 Wakacyjne Warsztaty Taneczne Salsy, Cubano Club
Impreza w stylu latino. Kurs salsy poprowadzi pochodzący z Kuby tancerz Asley BV Zumba. Wstęp wolny.

godz. 21:30 Kino Letnie, scena plenerowa CKK Jordanki
Kolejna odsłona Kina Letniego - tym razem wyświetlony zostanie film o dziewczynach z klubu go-go, które planują zemstę się na bankierach z Wall Street. Bilety: 5 zł do nabycia bezpośrednio na godzinę przed pokazami w kasie TOS w CKK Jordanki. Pula biletów jest ograniczona (150 miejsc). Przejdź do strony z zasadami bezpieczeństwa. 

godz. 22:00 Tarcza Drum&Bassova, NRD
Impreza drum&bassowa w nowej przestrzeni klubowej NRD. Zagrają: Buhhaj, KSNC, Cook/e, Fullarity oraz Hałasova. Lista FB wstęp wolny, pozostałe osoby 10 zł.


SOBOTA 8 sierpnia

godz. 10:00-12:00 Spacery tematyczne, CSW - Centrum Literatury
Na kolejnym spacerze uczestnicy dowiedzą się o wielkiej wojnie z bolszewicką Rosją, Bitwie Warszawskiej i jej toruńskich bohaterach. Prowadzenie: Marcin Orłowski. Limit miejsc został wyczerpany.

godz. 11:00 Sprzątanie Fortu I, także 9.08., ul. Winna 19 
Okazja do poznania historii fortu od środka oraz tworzenia Centrum Kulturalno-Historycznego jeszcze lepszym miejscem. Prace obejmą tym razem pomieszczenia wewnątrz i zewnątrz obiektu.

godz. 11:00-12:00 Na planszy, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Warsztaty o grach planszowych dla dzieci powyżej 5 roku życia. Podczas zajęć poznacie odpowiedź dlaczego i po co ludzie grają w gry, a także kiedy powstały pierwsze planszówki i jaka jest ich historia. Główną atrakcją będzie stworzenie własnej gry planszowej. Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny, 40 zł rodzinny.

godz. 11:00-13:00 Plac zabaw w budowie na Rudaku, CK Dwór Artusa - Filia Dom Muz na Rudaku
Odsłona głównej części placu zabaw, który krok po kroku będziemy na bieżąco udoskonalać wedle potrzeb Waszych pociech.W programie: zabawa swobodna, ścieżka sensoryczna, animacje m.in: tor przeszkód, taniec ze wstążką, warsztaty z pachnącą masą. Wstęp wolny.

godz. 11:00-15:00 Rodzinne granie na trawie, Książnica Kopernikańska
W programie plenerowego spotkania m.in.: nauka i turniej w grę "Point Salad" i wolne granie w tytuły z wypożyczalni Książnicy. Wstęp bezpłatny.

godz. 11:00-14:00 Wakacyjne animacje, plac Podominikański
Cykl spotkań animacyjnych dla dzieci. W programie m.in.: zabawy z animatorem, pokazy rycerskie, warsztaty wypiekania pierników, stanowiska artystyczne, olbrzymie bańki mydlane oraz kącik plastyczny. Limit uczestników: 150 osób.

godz. 14:00-16:00 Żużel: eWinner Apator Toruń vs Zdunek Wybrzeże Gdańsk, Motoarena
IV kolejka 1. Ligi Żużlowej. Bilety: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy, 10 zł dziecięcy (dla dzieci do 7 roku życia).

godz. 16:00-17:30 Cud nad Wisłą, CSW
Projekcja filmu niemego z muzyką na żywo w ramach 24. Festiwalu “Nova Muzyka i Architektura”. Zaprezentowany zostanie zrealizowany z rozmachem dramat wojenny ukazujący dzieje wojny polsko-bolszewickiej zakończonej Bitwą Warszawską. Wejściówki na wydarzenie będzie można odbierać w kasie CKK Jordanki (czynnej od czwartku do soboty w godz. 13-19) oraz Centrum Sztuki Współczesnej.

godz. 19:00 Toruńskie Gwiazdy 2020, CKK Jordanki
Koncert finałowy plebiscytu organizowanego przez Radio Gra i Toruńską Agendę Kulturalną. Jak zwykle uroczystości nagrodzenia laureatów w kategoriach: wykonawca, płyta, dj i nadzieja roku towarzyszyć będzie koncert reprezentantów toruńskiego środowiska muzycznego. Wstęp wolny.

godz. 19:00 6. Festiwal Teatrów Ulicznych, dziedziniec I LO
Niezwykły i niezmiernie utalentowany duet z Fundacji Sztukmistrze na tę edycję festiwalu przygotował spektakl Jemioła & Szwed. Będzie to różnorodne widowisko pełne humoru, emocji i świetnej, granej na żywo muzyki. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Przejdź do strony z zasadami bezpieczeństwa.

godz. 21:00 Gorączka Sobotniej Nocy, NRD
Impreza w rytm muzyki z lat 70. i 80. wymieszana z najróżniejszymi gatunkami. Zagra DJ Stosunkowodobry Waca oraz Dejot. Wstęp z listy FB wolny, pozostałe osoby 10 zł.

godz. 22:00 Ready 4 Trance, Koniec Świata
Impreza taneczno-muzyczna. Zagrają: Jackob Rocksonn, Iwan, KBK, Airdream. Rozgrzewkę poprowadzi Twilight Colours. Wstęp: 10 zł.

godz. 22:00 Obsessive Sound Vol.4, Dwa Światy
Impreza drum’n' bassowa. Wystąpią: Biohu, Baddiscotek, M-Jab, Greek, Barok, Break.E, Lunatic. Wstęp wolny.


 NIEDZIELA 9 sierpnia

godz. 10:00-11:00 Pilates pod chmurką, park na tzw. osiedlu Jar
Fundacja GOtoruń zaprasza na zajęcia z pilatesu. W programie przewidziane są również konsultacje dotyczące zdrowego i aktywnego trybu życia. Wstęp bezpłatny. Zapisy: ruminski.arkadiusz@gmail.com

godz. 11:00-14:00 Piknik Sztuki w Kaszczorku, ul. Gościnna 10
W programie pikniku artystyczne warsztaty, w tym: Land art’y, w trakcie których damy głos naturze, wyrażając ją poprzez tworzenie plastycznych kompozycji z naturalnych materiałów, a także kaligrafia z Panem Zbyszkiem. W strefie relaksu natomiast czeka Was zabawa dużymi bańkami i badminton. Wstęp wolny.

godz. 11:00-14:00 Książkowymiana, Kamienica Inicjatyw
Wydarzenie, w ramach którego możesz dać swoim książkom drugie życie i zyskać nowe życie książkowe. Można wymienić się również planszówkami. Wstęp wolny.

godz. 11:00-15:00 Rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce, Przystań AZS
Na rejs do Wielkiej Nieszawki zapraszają Toruńscy Flisacy. Start z Przystani AZS Toruń na zachodnim skraju bulwaru w Toruniu o godz. 11:00. Powrót planowany jest 3,5 godziny później. Na miejscu uczestnicy będą mieli ok. 1,5 godziny na swobodne zwiedzanie skansenu. Bilety: 40 zł rejs w dwie strony, 20 zł w jedną.

godz. 12:00 Autorskie oprowadzanie online, Galeria Sztuki Wozownia
Druga część oprowadzania online po wystawie "System" autora Ryszarda Góreckiego. Przejdź do strony organizatora.

godz. 12:00-14:30 Letni kurs kaligrafii, CSW - Centrum Literatury
Kurs przeznaczony dla wszystkich, którzy marzą o tworzeniu pięknych liter. Pozwoli on zaznajomić się z podstawowymi narzędziami oraz rodzajami tuszu i atramentu. Niedzielne spotkanie poświęcone będzie brush letteringowi z motywami roślinnymi. Bilety: 30 zł. Liczba miejsc została wyczerpana.

godz. 13:00 Wehikuł czasu, Muzeum Etnograficzne
Kto mieszkał w chałupie, kto w chlewiku, a kto w oborze? Jak spędzała wakacje wiejska rodzina? Uczestnicy w towarzystwie edukatora odbędą wizytę w wiejskiej zagrodzie z czasów naszych przodków. Liczba miejsc ograniczona (bez zapisów). Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 20 zł.

godz. 16:00 6. Festiwal Teatrów Ulicznych, dziedziniec I LO
Na zakończenie festiwalu szalona lekcja muzyki na kilkanaście instrumentów w rękach wędrownych muzykantów. A wszystko to w oparciu o elektroniczne efekty i technikę live loopingu. Wstęp wolny. Przejdź do strony z zasadami bezpieczeństwa

godz. 16:00-19:00 Muzyczny relaks z Asią Czajkowską, Szkoła Leśna na Barbarce
Stowarzyszenie Tilia zaprasza wszystkich wielbicieli muzyki, tańca oraz aktywności na świeżym powietrzu na relaks na polanie. W programie: zajęcia Salsation w plenerze, występ Asi Czajkowskiej i Bartka Staszkiewicza oraz wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą prowiantu i kocyka. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Paweł Skiba, Rynek Nowomiejski
Kolejny przystanek na ulicznej trasie muzycznej Paweł Skiby. Pierwszy raz usłyszycie na żywo jego autorskie piosenki. Wstęp wolny.

godz. 20:00 Scena Letnia: Olga Polikowska, dziedziniec I LO
Podczas kolejnego koncertu w ramach Sceny Letniej usłyszymy Olgę Polikowską - wokalistkę i autorkę tekstów, przez dziennikarzy i krytyków muzycznych okrzykniętą debiutem roku 2018. Wstęp wolny. Przejdź do strony z zasadami bezpieczeństwa

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: autobusy MZK i przechodząca kobieta na przejściu dla pieszych
  MZK
  W związku z powrotem dzieci klas I-III Szkół Podstawowych do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. przywrócona zostanie linia nr 39.
 • Na zdjęciu kamienice przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Na najbliższej sesji, 21 stycznia 2021 r. radni pochylą się nad uchwałą dot. zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ma być ono udzielone tym przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu koronawirusa.
 • Mapa z zaznaczoną lokalizacją węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Wschodni
  Miasto
  Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących budowy węzła przesiadkowego przed dworcem Toruń Wschodni wraz ze zmianą układu drogowego - w rejonie pl. Skarbka.
 • Pomnik Hallera z kwiatami
  Miasto
  18 stycznia 2021 roku mija 101 lat od powrotu Torunia do wolnej Polski. Z powodu pandemii obchody będą miały skromniejszy charakter. W imieniu mieszkańców złożone zostaną kwiaty, oddany zostanie salut armatni, przygotowano wystawę, quiz i konkurs plastyczny.
 • budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej
  Inwestycje, Miasto
  Projekt uchwały w sprawie Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. na lata 2021- 2025 rozpatrywany będzie 21 stycznia 2021 r., podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: grafika konsultacji społecznych
  Miasto
  Podczas sesji Rady Miasta Torunia radni zdecydują, czy przyjmują Plan konsultacji społecznych na rok 2021.
 • W ciągu ostatniej doby 79 mieszkańców Torunia zaraziło się koronawirusem SARS-CoV-2. Przez choroby współistniejące z COVID-19 zmarły trzy osoby.
 • Barbara Köhler – niemiecka poetka, laureatka Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi z 2003 r. zmarła 8 stycznia 2021 r. w wieku 61 lat. Informację przekazało Miasto Getynga.
 • Czternaście osób zajmujących się działalnością artystyczną, twórców i animatorów kultury otrzyma Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2021. Za otrzymane od miasta pieniądze zrealizują swoje artystyczne projekty. Do 30 września 2020 r. do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia wpłynęły 23 wnioski o stypendium, w tym 16 o stypendium...
 • Publikujemy treść apelu o wsparcie wszystkich ośrodków turystycznych, w tym Torunia, który prezydent miasta Michał Zaleski skierował do Jarosława Gowina Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii.
 • Od 15 stycznia seniorzy 80+ mogą się rejestrować na szczepienie, od 22 stycznia osoby 70+, a pozostali mogą od 15 stycznia zgłosić chęć szczepienia i oczekiwać na powiadomienie.
 • Po krótkiej przerwie wznowiono prace przy rozbudowie mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Ruch wahadłowy będzie obowiązywał w nocy z 13 na 14 stycznia 2021 r.
 • Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia przedłużeniu uległ termin składania wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane.
 • Zimowa aura nie zahamowała robót przy dwóch inwestycjach realizowanych przez Miejski Zakład Komunikacji w centrum Torunia. W rejonie pl. Rapackiego trwają przeglądy odbiorowe, a na ul. Kraszewskiego realizowane są roboty przy rozbiórce torowiska.