Wędruj w sobotę z PTTK | www.torun.pl

Wędruj w sobotę z PTTK

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


12 czerwca br. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa zaprasza na dwie wycieczki: 14-kilometrową z cyklu "Wędrówki rodzinnne z PTTK" z Głogowa do Lubicza i 7-kilometrową dla dzieci lasami Barbarki z cyklu "Z przyrodą za pan brat".

Spotkanie uczestników "Wędrówek rodzinnych z PTTK" o godz. 7.50 na pętli MZK przy Dziewulskiego, skąd o godz. 8.04 nastąpi wyjazd autobusem linii 45 do Głogowa (kierunek Obrowo). Trasa wyprawy będzie wiodła z Głogowa, nad jezioro w Józefowie, a dalej przez Mierzynek, Krobię, do Lubicza Górnego. Turyści drogę do Torunia pokonają autobusem MZK linii 35 lub PKS. Cała trasa wycieczki będzie liczyła około 14 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech. Celem wycieczki będą: cmentarz ewangelicki w Głogowie, ładnie zagospodarowane przez gminę Lubicz jezioro w Józefowie oraz dwór w Mierzynku.

Mierzynek – wieś wzmiankowana w 1252 r. jako Milino – ówczesna własność Świętosława Wirciżyrowica, brata Szymona, do którego należały również Jedwabno i Świętosław. W 1564 r. Mierzynek z 2 zagrodnikami był własnością Jerzego Tolibowskiego herbu Nałęcz. W 1598 r. wieś była własność szlachecką, i graniczyła z dobrami biskupów włocławskich Małszycami oraz Łążynem. W 1697 r. Mierzynek miał dwóch właścicieli: Karola Ośniałowskiego i Jana Stanisława Romockiego. Do połowy XVIII w. Młyniec II i jego najbliższe okolice należały do benedyktynek z Torunia, od których wykupili je jezuici. Po kasacie zakonu w 1773 r. dobra jezuitów przeszły w ręce tzw. Komisji Likwidacyjnej, funkcjonującej do 1879 r. W roku 1789 dobra Kapituły Katedralnej we Włocławku w Młyńcu II, Mierzynku, Ośniałowie i Szembekowie były dzierżawione przez Józefa Ośniałowskiego, który wysiewał po 32 korce żyta i 4 korce pszenicy oraz płacił 200 złotych czynszu. We wsi znajdują się duże zasoby surowców naturalnych, zwłaszcza kruszywa dla budownictwa. Z historią wsi łączą się ponure fakty z okresu okupacji, związane z obozem Żydówek, które upamiętnia pamiątkowy głaz z 2 tablicami, kapliczki oraz dwór.

Również w sobotę 12 czerwca Odział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa wspólnie z Urzędem Miasta Torunia i Komisją Ochrony Przyrody PTTK zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w kolejnej wycieczce w ramach cyklu "Z przyrodą za pan brat": Barbarka –"Leniec".
Zbiórka uczestników o godz. 9.45 na pętli autobusowa MZK przy ul. Pawiej. Stamtąd uczestnicy przejdą do stanowiska ochrony leńca, a dalej przez leśniczówkę Wrzosy do auli UMK. Długość trasy wyniesie około 7 km. Uczestnicy wycieczki otrzymają punkty do książeczki Turysta Przyrodnik za obejrzenie: skupiska 3 sosen „Trzy zorze” i dębu szypułkowego przy ul. Pawiej 3, za obszar natura 2000 „Leniec”, za przejście ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Krajobraz Minionego Stulecia” oraz za dąb szypułkowy „Zbyszko”. W sumie można liczyć aż na 19 punktów oraz 7 punktów do książeczki OTP. Wyprawą pokieruje instruktor ochrony przyrody PTTK Grzegorz Karasiewicz.

Uczestników podczas udziały w obu wydarzeniach turystycznych prosimy o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego i przestrzegania obowiązujących przepisów epidemicznych.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.