Ważne dla wyborców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ważne dla wyborców

Miasto
Data publikacji: 06 lutego 2024
Autor: Paweł Piotrowicz
Przezroczysta urna wyborcza na biało-czerwonym tle.

Mieszkasz w Toruniu, ale nie jesteś tu zameldowany na stałe? Nie będziesz mógł być ujęty w lokalnym spisie wyborców, ani się do niego dopisać i w konsekwencji nie zagłosujesz w wyborach samorządowych w naszym mieście.

Żeby wziąć udział w głosowaniu w wyborach samorządowych w danym mieście musisz być wpisany do właściwego stałego obwodu głosowania.

Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy są zameldowani na stałe w swoich miejscowościach automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego miejscu zameldowania stałego obwodu głosowania. Znajdują się też w generowanych tuż przed wyborami spisach wyborców.

NATOMIAST OSOBY:

 • stale zamieszkałe na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały w tej gminie,
 • nigdzie niezamieszkałe i przebywające stale na obszarze gminy

  będą wpisane do stałego obwodu głosowania tylko wtedy, gdy złożą pisemny wniosek w urzędzie gminy wraz z dokumentami potwierdzającymi stałe zamieszkiwanie w Toruniu (może to być np. tytuł prawny do lokalu, umowa najmu, potwierdzenie ponoszonych opłat za media, rozliczanie podatku w Toruniu lub inne dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie w Toruniu).

Inni OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej niebędący obywatelami polskimi, w celu ujęcia w stałym obwodzie głosowania muszą złożyć w tej w tej sprawie wniosek, nawet jeżeli są zameldowani na pobyt stały.

Gdzie można złożyć wniosek?
W Toruniu wniosek wraz z załącznikami można składać:

 • osobiście – w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia, ul. Stefana Batorego 38/40, pokój 30, II piętro, tel. 56 611 83 50,
 • elektronicznie – przez ePUAP

Po wpisaniu do stałego obwodu głosowania będziesz ujęty w spisach sporządzonych w związku z wyborami i referendami na obszarze gminy.

Jeżeli:

 • wymeldowałeś się z miejsca pobytu stałego
 • zgłosiłeś wyjazd poza granice Polski na stałe

  zostaniesz skreślony z stałego obwodu głosowania i nie będziesz z urzędu ujęty w spisach w wyborach i referendach, nawet jeżeli będziesz zameldowany na pobyt czasowy.

Do pobrania:


UWAGA!
Wyborcy, którzy są w Toruniu zameldowani na stałe nie muszą w tej sprawie niczego robić. Są ujęci w odpowiednich rejestrach, przypisani do odpowiedniego obwodu i znajdą się w spisach wyborców w wyborach samorządowych.


Chcesz sprawdzić?
Pamiętaj! W każdej chwili możesz sprawdzić, czy jesteś ujęty w stałym obwodzie głosowania w Toruniu!

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.