Warto być ostrożnym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Warto być ostrożnym

Miasto
Data publikacji: 09 lipca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

- W Polsce, także w Toruniu, od miesięcy trwa dyskusja na temat sensu noszenia maseczek. Mimo iż nadal mamy obowiązek ich zakładania w określonych sytuacjach, słychać też głosy, że tego typu osłony, najczęściej nieprofesjonalne, nie działają, a wręcz mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Zatem nosić czy nie nosić maseczki?

- Rzeczywiście, w Polsce i na świecie były i są na ten temat różne opinie - naukowców, lekarzy, polityków. Jednak obecnie, po kilku miesiącach trwania pandemii, mamy już wyraźne dowody na to, że maseczka jest jedną z dobrych metod zapobiegania zakażeniom koronawirusem, a także innymi wirusami, bakteriami. Oczywiście najlepsze są maseczki chirurgiczne i z odpowiednim filtrem, ale i te zwykłe, materiałowe, potrafią skutecznie blokować rozprzestrzenianie się wirusów drogą kropelkową. Z pewnością lepsze nawet takie zwykłe niż ich zupełny brak. Przykrywanie nosa i ust ogranicza choćby przestrzeń, w jakiej roznoszą się wirusy, a to już bardzo dużo. Dlatego nośmy maseczki! Oczywiście osoby chore, np. z astmą, są z tego obowiązku zwolnione, ale w pomieszczeniach zamkniętych, np. sklepach czy urzędach, także im zalecałabym przysłonięcie dróg oddechowych choćby chustą czy szalem.

- "Pandemia to "ściema", wymyślona z powodów ekonomicznych i politycznych. Nie znam nikogo chorego, nikt z moich znajomych nie zmarł z tego powodu!" – tak pisze wiele młodych osób na portalach społecznościowych.  Nawet od niektórych znanych postaci życia publicznego płyną głosy, że nie ma się czego bać. Czy rzeczywiście koronawirus istnieje i czy jest groźny?

- Jestem w tym temacie na co dzień i wiem, że istnieje! Jest to wirus nowy, dopiero się go uczymy, a w przypadku każdego wirusa poznawanie i badanie go trwa z reguły co najmniej 3-5 lat. Chociażby wirus HIV, pojawił się w latach 80., i choć już znacznie więcej o nim wiadomo, nadal nie ma na niego szczepionki. W przypadku wirusa SARS-CoV-2 widzimy już, że sprawia niespodzianki. Może akurat ktoś nie zna osoby chorej, ale ja znam! Codziennie z moimi współpracownikami odbieramy telefony, czasami bardzo dramatyczne, od osób, które same lub ich najbliżsi borykają się ze skutkami tej choroby. I nie są to tylko osoby 60+ ze schorzeniami współistniejącymi. Są to także osoby młodsze, które były zdrowe i w dobrej kondycji, a czasami nieoczekiwanie źle znoszą Covid-19. Dlatego radzę tego wirusa nie lekceważyć.  

- Co zatem robić, jak się właściwie zabezpieczać, aby zminimalizować ryzyko zarażenia?

- Po pierwsze maseczka. Po drugie - jak w przypadku każdej choroby zakaźnej: higiena, higiena i jeszcze raz higiena! Ze szczególnym uwzględnieniem rąk, bo to poprzez brudne ręce, którymi dotykamy twarzy, rozprzestrzenia się znakomita większość chorób zakaźnych. Każde miejsce ciała, niepokryte skórą właściwą, którego dotykamy palcami - wargi, błona śluzowa oka czy nosa – to wrota dla drobnoustrojów.  Dbajmy zatem o higienę, często myjmy ręce ciepłą wodą z mydłem, a w miejscach publicznych korzystajmy z płynów dezynfekcyjnych. W torebce czy w samochodzie warto mieć małą buteleczkę z takim płynem i przetrzeć ręce, gdy wsiadamy do auta np. po zakupach.  Zaś po trzecie – pilnowanie dystansu społecznego – unikanie tłumu, zachowanie odległości co najmniej 2 metrów od osoby, z którą nie przebywamy na co dzień.

- Gdzie w tej chwili najłatwiej się zarazić?

- Znalezienie tzw. "miejsca zerowego" to obecnie najtrudniejsze zadanie dla służb sanitarno-epidemiologicznych. Było to stosunkowo łatwe na samym początku pandemii, gdy mieliśmy pacjenta "zero". Teraz, przy obecnej liczbie przypadków, praktycznie nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Do zakażenia może dojść wszędzie: w sklepie, w pociągu, w komunikacji miejskiej, na imprezie rodzinnej. Dlatego warto być ostrożnym.

Rozmawiała: Małgorzata Litwin

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.