Walczymy o Mistrzostwa Świata dla Torunia | www.torun.pl

Walczymy o Mistrzostwa Świata dla Torunia

Miasto, Sport
Data publikacji: 23 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Monitor komputera z twarzą prezydenta Torunia prezentującego naszą kandydaturę

Toruń ubiega się o organizację Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w 2024 lub 2026 r. Prezentacja naszej kandydatury odbyła się 23 listopada 2021 r. w Arenie Toruń.

O godz. 14.00 reprezentanci oferty Torunia, zgromadzeni w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema, połączyli się online z przedstawicielami federacji World Athletics. Po prezentacji spotu promującego kandydaturę naszego miasta nastąpiła 10-minutowa sesja pytań i odpowiedzi z udziałem przedstawicieli Lokalnego Komitetu Organizacyjnego – członków Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i władz Torunia.

W prezentacji toruńskiej aplikacji na Halowe Mistrzostwa Świata uczestniczyli (z Areny Toruń i online): Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia, Krzysztof Wolsztyński – Dyrektor Lokalnego Komitetu Organizacyjnego, Piotr Długosielski – Dyrektor ds. relacji międzynarodowych PZLA, Hubert Trochimowicz – Sekretarz Generalny PZLA, Paulina Rybak – Local Organising Committee i Maciej Grześkowiak – Local Organising Committee – prowadzący i tłumacz.

- Halowe Mistrzostwa Świata w naszym mieście będą dobrze przygotowane! – zapewnił prezydent Torunia Michał Zaleski przedstawicieli World Athletics.Mamy znakomite hotele,  dobrą gastronomię, gościnnych mieszkańców i wspaniały smakołyk, jakim jest toruński piernik, którego wzór był maskotką Halowych Mistrzostw Europy w 2021 r.

W kilkuminutowym wystąpieniu prezydent wspomniał o kulturowym dziedzictwie Torunia – postaci Mikołaja Kopernika, obecności na liście UNESCO, atrakcyjności turystycznej oraz najważniejszych toruńskich symbolach. Wskazał Arenę Toruń jako miejsce, które zapewnia nam rangę polskiej stolicy halowej lekkiej atletyki i podkreślił wagę doświadczenia w organizacji wydarzeń sportowych na europejskim i światowym poziomie. Przypomniał, że od siedmiu lat gościmy co roku w Toruniu najlepszych lekkoatletów na Copernicus Cup, który w 2021 r. był po raz piąty włączony do cyklu World Athletics Indoor Tour Gold. W Arenie Toruń od 2015 r. odbywają się także Mistrzostwa Polski, a w tym  roku zorganizowaliśmy w trudnym czasie pandemii 5-7 marca 2021 r. Halowe Mistrzostwa Europy, w których wzięło udział 682 zawodników (370 mężczyzn i 312 kobiet).

Nieoficjalnie wiadomo, że na każdy z tych terminów - rok 2024 i 2026 - jest co najmniej kilku chętnych kontrkandydatów naszego miasta. Z pewnością za Toruniem przemawia doświadczenie organizacji imprezy w warunkach pandemii i znakomita oglądalność  zawodów, która wzrosła o 34 proc. w porównaniu z ostatnimi halowymi mistrzostwami Europy w Glasgow w 2019 r. Podczas toruńskich mistrzostw przed telewizorami zasiadło w Europie łącznie blisko 20 mln widzów.

Podczas spotkania w Arenie Toruń prezydent Michał Zaleski odebrał z rąk Krzysztofa Wolsztyńskiego, prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, podziękowanie za wkład Torunia w rozwój polskiej lekkiej atletyki, w tym organizację programu "Lekkoatletyka dla każdego".  

Fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.