W trosce o bezpieczeństwo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W trosce o bezpieczeństwo

Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Pracownik w specjalnej uprzęży alpinistycznej wycina jemiołę z wysokiego drzewa

Zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia, obumarłe oraz nierokujące szans na przeżycie drzewa zostaną usunięte.

Wyłoniony został Wykonawca na realizację interwencyjnej wycinki drzew obumarłych, nierokujących szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką. Drzewa takie zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia znajdujących się w pasach drogowych oraz na terenach zieleni. Usuwanie drzewostanu to integralna część prac zieleniarskich. W sytuacjach stanowiących zagrożenie, przede wszystkich w przestrzeni publicznej, jak: w pasach drogowych, w pobliżu ciągów pieszo-rowerowych czy miejsc parkingowych, są to działania konieczne.

Usuwanie drzew rozpoczęło się w pierwszym kwartale 2021 r. będzie następowało sukcesywnie w ciągu całego 2021 roku na podstawie zezwoleń wydawanych przez Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Aktualnie Gmina Miasta Toruń posiada zgody na usunięcie ok. 150 szt. drzew m.in. przy ul. Chrobrego, Wyszyńskiego, Lnianej, Włocławskiej, Grasera, Kozackiej, Dziewulskiego, Olimpijskiej, Rydygiera, Spółdzielczej, Okólnej, Słowackiego, Rodzinnej, Grudziądzkiej, Prądzyńskiego, Al. Solidarności oraz w Parku Glazja, Parku Osiedlowym przy ul. Mossakowskiego i Parku Tysiąclecia - przejdź do zestawienia drzewostanu wraz powodem jego usunięcia.

Każde z drzew budzących wątpliwość co do ich stanu zdrowotnego jest sprawdzane przez doświadczonych pracowników Biura Ogrodnika Miejskiego UMT. W przypadku kiedy podczas takiej wizji terenowej możemy zaobserwować brak liści i pąków w koronie, martwe gałęzie, uszkodzenia pnia (dziury, pęknięcia, wypróchnienia), owocniki grzybów, rozłamania, silne pochylenie czy wzruszenie gleby poprzez podniesione korzenie, drzewo zostaje zakwalifikowane do usunięcia. Następnie, w zależności od rodzaju nieruchomości, zostaje sporządzony wniosek o wydanie zezwolenia do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (tereny objęte rejestrem) lub Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (tereny gminne) lub Prezydenta Miasta Torunia (tereny Skarbu Państwa). Na podstawie wniosków złożonych przez Gminę Miasta Toruń stan drzew jest kolejny raz weryfikowany przez ww. organy w takcie przeprowadzonych oględzin. Po potwierdzeniu złego stanu zdrowotnego wydawane jest stosowne zezwolenie. Następnie, na zlecenie Gminy Miasta Toruń, odbywa się wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia poruszających się w przestrzeni publicznej i korzystających z licznych enklaw zieleni miejskiej (parków, skwerów, zieleńców).

Co roku na terenie Gminy Miasta Toruń nasadzane są setki drzew. Wiosną 2021 roku toruński drzewostan zwiększy się o ponad 225 sztuk. Kolejna transza nowych drzew zostanie posadzona jesienią. Sukcesywnie też w wielu miejscach w mieście pojawiają się nowe drzewa, sadzone w ramach poszczególnych inwestycji.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.