W Toruniu obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego

Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Wyróżnieni pracownicy socjalni wraz z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

Podczas miejskich obchodów Dnia Pracownika Socjalnego prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył listy gratulacyjne i wyróżnienia.

Uroczystość odbyła się w piątek 18 listopada 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim. Dziękując za pracę i zaangażowanie pracownikom socjalnym, prezydent powiedział, że działalność samorządu to zarówno realizowane inwestycje, jak i ważne wydarzenia kulturalne. Ale oprócz tego wokół nas toczy się zwyczajne życie mieszkanek i mieszkańców Torunia, toruńskich rodzin. Niektórym rodzinom jest trudniej poradzić sobie z codziennością. Dlatego też włodarz miasta z dumą patrzy na osoby, pomagające innym w radzeniu sobie z problemami.

- To jest szczególny zaszczyt służyć pomocą. Właśnie pracowniczki i pracownicy socjalni są tymi, którzy tak czynią. Zostajecie w czyichś sercach, ponieważ komuś podaliście rękę, wsparliście. Naprawdę, nie ma rzeczy bardziej wyjątkowej niż pomaganie tym, którzy tej pomocy potrzebują - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Na terenie miasta funkcjonuje bardzo wiele jednostek, zajmujących się pomocą socjalną, jak chociażby Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Dom Pomocy Społecznej, domy seniora, placówki opiekuńczo-wychowawcze, Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, ale także np. Izba Wytrzeźwień. Ponadto miasto współpracuje z organizacjami pozarządowymi, wspierając je logistycznie i finansowo.

Przyczyny prowadzące do trudnej sytuacji życiowej są różnorodne. Są to m.in. starzenie się społeczeństwa, pozbawienie dzieci i młodzieży pieczy rodzicielskiej, niepełnosprawność oraz przewlekłe choroby. - Potrzeba przyjaznego gestu, podania dłoni, rozmowy, a czasami poprowadzenia za rękę. To jest udziałem pracowniczek i pracowników socjalnych, i za to chciałbym państwu serdecznie podziękować. Bardzo dziękuję również za to, że szukacie państwo nowych pomysłów, rozwiązań, form. Prezydent Michał Zaleski zaznaczył, że jedną z nowych form uruchamiania pomocy jest powołanie Toruńskiego Centrum Usług Społecznych i placówek dziennego pobytu. Wskazywał, że bardzo ważne jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na cele polityki społecznej.

- Jeżeli ktoś by mnie spytał co jest najważniejsze w pracy pracownika socjalnego to odpowiem: uśmiech. Uśmiech, którym obdarza potrzebującego. Bo gdy ktoś się uśmiecha to znaczy, że lubi to co robi. To znaczy, że lubi tego, któremu pomaga - powiedział prezydent.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację ukazującą działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu oraz współpracujących jednostek. Toruński MOPR z dużym sukcesem realizuje m.in. program "Jestem Mamą Zastępczą, jestem Tatą Zastępczym - Ty też możesz mieć taką supermoc". W trakcie uroczystości dokonano oficjalnej prezentacji piosenki pt. "Serce na dłoni" autorstwa Krzysztofa Janiszewskiego, która promuje akcję.

Listy gratulacyjne od prezydenta otrzymali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu: Magdalena Bednarska, Natalia Golczyńska, Joanna Guzińska, Beata Jabłońska, Krzysztof Janiszewski, Katarzyna Kołodziejczak, Iwona Kotarak, Danuta Napiórkowska, Małgorzata Zając i Renata Żywiczyńska; pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Toruniu: Justyna Chłopecka i Katarzyna Chruściel oraz pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych: Sara Jakubowska i Patrycja Skrzynecka.

Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek w Ratuszu Staromiejskim.

Fot. Lech Kamiński

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Drogi, Miasto
  Konferencja poświęcona mostowi Generał Elżbiety Zawackiej, pamiątkowe zdjęcie po 10 latach, rzeźbienie mostu w lodzie - to niektóre wydarzenia, które będą towarzyszyły obchodom 10. rocznicy powstania mostu drogowego Generał Elżbiety Zawackiej. Te zaplanowano na 8 i 9 grudnia 2023 r.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 9 grudnia 2023 r. zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji na bezpłatne “Profilaktyczne Mikołajki”.
 • Na zdjęciu: iluminacja świąteczna zawieszona nad ulicą Szeroką
  Miasto
  W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Przy ul. Dziewulskiego 41c w Toruniu trwa budowa basenu rehabilitacyjnego dla Zespołu Szkół nr 19, w którym uczą się dzieci z niepełnosprawnościami.
 • 2 grudnia 2023 r. Oddział Miejski PTTK w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • Chcesz wiedzieć, czy Twoje dane osobowe nie zostały gdzieś ujawnione? Możesz to sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce.
 • Na Rudaku w Toruniu powstanie 6 nowych domów. W przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami UMT sprzedano 6 parceli pod budownictwo jednorodzinne. Nowi właściciele zapłacą miastu za kupione działki łącznie 1 992 750 zł.
 • Dzięki funduszom unijnym cztery toruńskie szkoły ponadpodstawowe wzbogaciły się o nowoczesne pracownie do innowacyjnego kształcenia zawodowego.
 • W sobotę 9 grudnia 2023 r. zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji na bezpłatne “Profilaktyczne Mikołajki”.
 • W rocznice śmierci śp. Wandy Szuman i śp. o. Władysława Wołoszyna ich groby na cmentarzu św. Jerzego odwiedził zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.