W Toruniu obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego

Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Wyróżnieni pracownicy socjalni wraz z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

Podczas miejskich obchodów Dnia Pracownika Socjalnego prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył listy gratulacyjne i wyróżnienia.

Uroczystość odbyła się w piątek 18 listopada 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim. Dziękując za pracę i zaangażowanie pracownikom socjalnym, prezydent powiedział, że działalność samorządu to zarówno realizowane inwestycje, jak i ważne wydarzenia kulturalne. Ale oprócz tego wokół nas toczy się zwyczajne życie mieszkanek i mieszkańców Torunia, toruńskich rodzin. Niektórym rodzinom jest trudniej poradzić sobie z codziennością. Dlatego też włodarz miasta z dumą patrzy na osoby, pomagające innym w radzeniu sobie z problemami.

- To jest szczególny zaszczyt służyć pomocą. Właśnie pracowniczki i pracownicy socjalni są tymi, którzy tak czynią. Zostajecie w czyichś sercach, ponieważ komuś podaliście rękę, wsparliście. Naprawdę, nie ma rzeczy bardziej wyjątkowej niż pomaganie tym, którzy tej pomocy potrzebują - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Na terenie miasta funkcjonuje bardzo wiele jednostek, zajmujących się pomocą socjalną, jak chociażby Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Dom Pomocy Społecznej, domy seniora, placówki opiekuńczo-wychowawcze, Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, ale także np. Izba Wytrzeźwień. Ponadto miasto współpracuje z organizacjami pozarządowymi, wspierając je logistycznie i finansowo.

Przyczyny prowadzące do trudnej sytuacji życiowej są różnorodne. Są to m.in. starzenie się społeczeństwa, pozbawienie dzieci i młodzieży pieczy rodzicielskiej, niepełnosprawność oraz przewlekłe choroby. - Potrzeba przyjaznego gestu, podania dłoni, rozmowy, a czasami poprowadzenia za rękę. To jest udziałem pracowniczek i pracowników socjalnych, i za to chciałbym państwu serdecznie podziękować. Bardzo dziękuję również za to, że szukacie państwo nowych pomysłów, rozwiązań, form. Prezydent Michał Zaleski zaznaczył, że jedną z nowych form uruchamiania pomocy jest powołanie Toruńskiego Centrum Usług Społecznych i placówek dziennego pobytu. Wskazywał, że bardzo ważne jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na cele polityki społecznej.

- Jeżeli ktoś by mnie spytał co jest najważniejsze w pracy pracownika socjalnego to odpowiem: uśmiech. Uśmiech, którym obdarza potrzebującego. Bo gdy ktoś się uśmiecha to znaczy, że lubi to co robi. To znaczy, że lubi tego, któremu pomaga - powiedział prezydent.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację ukazującą działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu oraz współpracujących jednostek. Toruński MOPR z dużym sukcesem realizuje m.in. program "Jestem Mamą Zastępczą, jestem Tatą Zastępczym - Ty też możesz mieć taką supermoc". W trakcie uroczystości dokonano oficjalnej prezentacji piosenki pt. "Serce na dłoni" autorstwa Krzysztofa Janiszewskiego, która promuje akcję.

Listy gratulacyjne od prezydenta otrzymali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu: Magdalena Bednarska, Natalia Golczyńska, Joanna Guzińska, Beata Jabłońska, Krzysztof Janiszewski, Katarzyna Kołodziejczak, Iwona Kotarak, Danuta Napiórkowska, Małgorzata Zając i Renata Żywiczyńska; pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Toruniu: Justyna Chłopecka i Katarzyna Chruściel oraz pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych: Sara Jakubowska i Patrycja Skrzynecka.

Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek w Ratuszu Staromiejskim.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...