W Toruniu o opiece długoterminowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu o opiece długoterminowej

Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Na trzy dni (26-28 września 2023 r.) Toruń stał się europejską stolicą opieki długoterminowej. Odbywająca się w naszym mieście Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej to największe wydarzenie dotyczące tego zagadnienia na Starym Kontynencie.

Organizatorem konferencji są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Wydarzenie skupia co roku ponad 1000 uczestników z całego świata – kadrę menedżerską oraz personel medyczny, terapeutyczny i opiekuńczy placówek ochrony zdrowia, opieki długoterminowej i pomocy społecznej. Starzejąca się Europa poszukuje optymalnych rozwiązań w zakresie opieki nad ludźmi niesamodzielnymi. Międzynarodowa Konferencja to odpowiedź na tę potrzebę. Od 1998 r. we wrześniowych spotkaniach w Toruniu biorą udział liderzy europejskiej opieki długoterminowej: dyrektorzy zarządzający instytutami opieki, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób przewlekle chorych, reprezentanci nauki, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci. Tu toczy się dyskusja o przyszłości opieki długoterminowej.

Podczas 25 lat w konferencji uczestniczyli przedstawiciele ponad 40 państw świata z Europy, Ameryki Północnej, Azji, Afryki i Australii. Wspólne konferencje w Toruniu pomogły w wymianie myśli i doświadczeń, wspierały integrację środowiska liderów opieki długoterminowej, tych wszystkich, którzy na co dzień działają na rzecz osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych, odpowiadały na ich potrzeby.

- Dla TZMO to wielka duma i radość, że mogliśmy w tym przedsięwzięciu brać udział, ale nie dałoby się nam tego stworzyć, gdyby nie współpraca z tymi, którzy przez lata nadawali merytoryczny kształt naszej konferencji. Mieliśmy zaszczyt gościć w Toruniu podczas naszych konferencji bardzo wielu wybitnych wykładowców, specjalistów w swojej dziedzinie, praktyków i organizatorów opieki, konsultantów krajowych i wojewódzkich, przedstawicieli organizacji, towarzystw i stowarzyszeń działających na rzecz podnoszenia jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi, przedstawicieli domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów i szpitali - podkreśliła w trakcie uroczystej inauguracji tegorocznej konferencji dyrektor TZMO Pionu Rynku Polskiego Farmaceutycznego i prezes Fundacji TZMO „Razem Zmieniamy Świat” Katarzyna Serwińska.

W centrum zainteresowania jubileuszowej 25. Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej znajdują się ludzie - podopieczni, ich rodziny oraz profesjonaliści opieki. Sukcesy w opiece uzależnione są od ich partnerstwa, współpracy, wypracowanej kultury opieki. Celem jest dbałość o dobrostan podopiecznego, zdrowie fizyczne i psychiczne ale również wypracowanie umiejętności radzenia sobie z obciążeniami i trudnościami. Stres, poczucie niepewności wobec zmian, oczekiwania oraz nowe wyzwania w opiece determinują nie tylko warunki życia mieszkańców i pacjentów, ale pracowników opieki długoterminowej. Istotnym elementem kształtującym warunki życia i pracy w opiece długoterminowej jest odpowiednie zarządzanie procesem opieki oraz kadrami, a także współpraca z innymi partnerami w skali lokalnej. Inspiracją do radzenia sobie z tymi wyzwaniami, rozwoju i zmian są rozwiązania wypracowane przez organizacje i praktyków zarówno na gruncie lokalnym, jak i międzynarodowym.

Od wielu lat przewodniczącym Komitetu Naukowego Konferencji jest prof. Piotr Błędowski. – Konferencja to nie tylko szczególne wydarzenie o charakterze szkoleniowym i towarzyskim. Przez 25 lat, jakie upłynęły od pierwszego spotkania stała się swego rodzaju instytucją, miejscem wymiany poglądów i doświadczeń, okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami innych i do przedstawienia swoich dokonań. To wyjątkowa konferencja, podczas której uczymy się od siebie nawzajem, przenosząc do praktyki nowe trendy, pojawiające się w teorii oraz wzbogacając teorię wnioskami z codziennej praktyki. To wreszcie miejsce, gdzie rodzi się poczucie wspólnoty i solidarności tak potrzebne, gdy jesteśmy z naszymi problemami pozostawieni sami sobie i tylko my wiemy jakim wysiłkiem udaje nam się pokonać codzienne trudności - powiedział profesor.

W uroczystej inauguracji konferencji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki udział wzięła ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick. TZMO inwestuje w Indiach od 2002 r. Indyjskie spółki toruńskiej formy zlokalizowane są w trzech stanach: Karnataka, Kerala i Tamilnadu. Fabryka zajmuje się produkcją i sprzedażą najwyższej jakości wyrobów higienicznych i medycznych. Otwarcie nowoczesnego magazynu w fabryce Bella Premier Happy Hygiene Care Pvt. Ltd. w Ambathuraiu zostało uznane za największą instalację mobilnego systemu nie tylko w Indiach, ale również w całej Azji. W historii polsko-indyjskich stosunków gospodarczych TZMO jest największym polskim prywatnym inwestorem w Indiach.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w podziekowaniu za organizację konferencji wręczył prezes Fundacji Razem Zmieniamy Świat Katarzynie Serwińskiej kwiaty i list okolicznościowy. Z kolei wieloletni prezes zarządu i dyrektor generalny TZMO Jarosław Józefowicz otrzymał z rąk prezydenta kryształowego toruńskiego anioła. – Witamy w Toruniu, mieście które zawsze jest gościnnie otwarte dla tych, którzy chcą nas odwiedzać. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu jest już na trwałe wpisana w życiorys naszego miasta. Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w największym wydarzeniu dotyczącym opieki długoterminowej w Europie. Jubileuszowa 25. edycja przypada w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, znanego toruńskiego astronoma, ale także lekarza. Kopernikański kontekst przenika tą toruńską konferencję właściwie od samego początku. Pierwsza edycja w 1998 r. odbyła się w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była to pierwsza w kraju konferencja poświęcona tej tematyce. Od tego czasu to międzynarodowe wydarzenie skupia wszystkich, którzy zajmują się tą działalnością szlachetną, oczekiwaną i bardzo potrzebną - stwierdził prezydent Michał Zaleski.

- Na szacunek i uznanie zasługuje postawa organizatorów konferencji – Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, współdziałających z Fundacją Razem zmieniamy świat. TZMO jako firma globalna ani na chwilę nie zapominają o tym szlachetnym przesłaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. Nasza miejska współpraca z TZMO jest oczywista, współrealizujemy wiele pomysłów, projektów, rozwiązań również tych bezpośrednio toruńskich. Najlepszym przykładem jest znany Bella Skyway Festival, którego nie byłoby gdyby nie TZMO - dodał prezydent Michał Zaleski.

Konferencję organizują TZMO SA, Fundacja Razem Zmieniamy Świat oraz Stowarzyszenie na Rzecz Opieki Długoterminowej i Pomocy Społecznej „Dom Pod Słońcem”. Patronat merytoryczny nad tym wydarzeniem sprawują: Polskie Towarzystwo Gerontologiczne oraz europejskie stowarzyszenie European Association for Directors and Providers of Long-Term Care Services E.D.E. Konferencja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...