W rocznicę zakończenia wojny | www.torun.pl

W rocznicę zakończenia wojny

Miasto
Data publikacji: 08 maja 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Żołnierz składa wieniec pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w alei św. Jana Pawła II

8 maja 2021 roku, w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Polsce i Europie, delegacja miasta złożyła wiązanki kwiatów w toruńskich miejscach upamiętnienia jej ofiar.

Choć ostatnim akordem, oficjalnie kończącym II wojnę światową, była bezwarunkowa kapitulacja Japonii 2 września 1945 roku, w Polsce i Europie jako dzień rocznicy zakończenia II wojny światowej świętujemy 8 maja. To właśnie w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. w Berlinie został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. W wielu państwach działania wojenne trwały jeszcze przez kilka miesięcy.

W tym roku w Toruniu, z racji obowiązujących obostrzeń pandemicznych, obchody rocznicy miały charakter nieco skromniejszy niż w latach ubiegłych. Nie zapominamy jednak o cywilnych i wojskowych ofiarach tego straszliwego, największego w historii konfliktu światowego. Ich liczbę szacuje się na około 60 milionów osób (niektóre źródła podają nawet 80 mln), a w Polsce pomiędzy 5,6 a 5,8 mln. Z pamięcią o nich 8 maja 2021 r. przedstawiciele miasta złożyli wiązanki kwiatów w miejscach poświęconych w Toruniu upamiętnieniu ofiar II wojny światowej – pod kamiennym obeliskiem w alei  św. Jana Pawła II, poświęconym poległym i pomordowanym przez hitlerowskiego najeźdzcę w latach 1939-1945 oraz pod tablicą na terenie dawnego obozu jenieckiego na toruńskich Glinkach. 

Toruński samorząd reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz oraz radni Rady Miasta Torunia: Katarzyna Chłopecka, Wojciech Klabun, Jacek Krzyżaniak i Dariusz Mądrzejewski. Obecni też byli Marta Humienna ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, mjr Ireneusz Bandura z Garnizonu Toruń i Leszek Polak z Bractwa Kurkowego w Toruniu.

Fot. Lech Kamiński

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.