W Kontakcie z teatrem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Kontakcie z teatrem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: biały budynek Teatru im. Wilama Horzycy, obok stoją flagi informujące o odbywającym się festiwalu Kontakt

31 maja 2023 roku rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Potrwa do 7 czerwca 2023 r.

Podczas inauguracji festiwalu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki miłośnicy teatru zobaczyli spektakl grecki „Ink” w reż. Dimitrisa Papaioannou.

- Nie ma lepszej oprawy dla festiwalu teatralnego, jak nasze miasto – ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, ze świadomością, że to w tym mieście 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, ale także dlatego, że najnowsza edycja dziennika „The Guardian” informuje, iż największą atrakcją turystyczną w Polsce jest Toruń! – powiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego otwarcia festiwalu, którego partnerem głównym jest właśnie Miasto Toruń. – Bądźmy wiernymi widzami, uczestnikami spektakli w każdym miejscu i w każdym czasie. Życzę najpiękniejszych wrażeń teatralnych – tymi słowami zwrócił się prezydent do widzów.

- Dwudziestą siódmą edycją wracamy do wielkiego formatu festiwalu, do jego świetności dodał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Po latach poszukiwania nowej formuły organizacyjnej festiwal powraca w 2023 r. do corocznego cyklu swoich edycji. Festiwal ma charakter konkursu, a nagrody przyzna międzynarodowe jury. Łącznie na  festiwalowych scenach oraz w plenerze pokazanych zostanie 15 spektakli: z Grecji, Włoch, Litwy, Rumunii i Polski. Część przedstawień odbędzie się z audiodeskrypcją. Trzy spektakle zaprezentuje toruński Teatr im. Wilama Horzycy.

>>> Przejdź do strony festiwalu

Korzenie festiwalu wyrastają z Festiwalu Teatrów Polski Północnej, który w latach 1959-1991 odbywał się z inicjatywy dyrektora toruńskiego teatru Hugona Morycińskiego. Znaczącego rozszerzenia formuły wydarzenia dokonała w 1991 r. dyrektor Krystyna Meissner, która nadała mu charakter ogólnopolski i międzynarodowy oraz zmieniła jego nazwę na „Kontakt”.

Festiwal cieszy się uznaną marką w Polsce i świecie, bo zawsze zapewniał poznawanie najciekawszych zjawisk artystycznych w teatrze polskim i europejskim. O jego prestiżu decydują wysokie noty wystawiane mu w środowiskach aktorów, reżyserów, twórców sztuk, krytyków teatralnych oraz studentów polskich wyższych szkół teatralnych.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...