W Kontakcie z teatrem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Kontakcie z teatrem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: biały budynek Teatru im. Wilama Horzycy, obok stoją flagi informujące o odbywającym się festiwalu Kontakt

31 maja 2023 roku rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Potrwa do 7 czerwca 2023 r.

Podczas inauguracji festiwalu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki miłośnicy teatru zobaczyli spektakl grecki „Ink” w reż. Dimitrisa Papaioannou.

- Nie ma lepszej oprawy dla festiwalu teatralnego, jak nasze miasto – ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, ze świadomością, że to w tym mieście 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, ale także dlatego, że najnowsza edycja dziennika „The Guardian” informuje, iż największą atrakcją turystyczną w Polsce jest Toruń! – powiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego otwarcia festiwalu, którego partnerem głównym jest właśnie Miasto Toruń. – Bądźmy wiernymi widzami, uczestnikami spektakli w każdym miejscu i w każdym czasie. Życzę najpiękniejszych wrażeń teatralnych – tymi słowami zwrócił się prezydent do widzów.

- Dwudziestą siódmą edycją wracamy do wielkiego formatu festiwalu, do jego świetności dodał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Po latach poszukiwania nowej formuły organizacyjnej festiwal powraca w 2023 r. do corocznego cyklu swoich edycji. Festiwal ma charakter konkursu, a nagrody przyzna międzynarodowe jury. Łącznie na  festiwalowych scenach oraz w plenerze pokazanych zostanie 15 spektakli: z Grecji, Włoch, Litwy, Rumunii i Polski. Część przedstawień odbędzie się z audiodeskrypcją. Trzy spektakle zaprezentuje toruński Teatr im. Wilama Horzycy.

>>> Przejdź do strony festiwalu

Korzenie festiwalu wyrastają z Festiwalu Teatrów Polski Północnej, który w latach 1959-1991 odbywał się z inicjatywy dyrektora toruńskiego teatru Hugona Morycińskiego. Znaczącego rozszerzenia formuły wydarzenia dokonała w 1991 r. dyrektor Krystyna Meissner, która nadała mu charakter ogólnopolski i międzynarodowy oraz zmieniła jego nazwę na „Kontakt”.

Festiwal cieszy się uznaną marką w Polsce i świecie, bo zawsze zapewniał poznawanie najciekawszych zjawisk artystycznych w teatrze polskim i europejskim. O jego prestiżu decydują wysokie noty wystawiane mu w środowiskach aktorów, reżyserów, twórców sztuk, krytyków teatralnych oraz studentów polskich wyższych szkół teatralnych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.