W intencji miasta i mieszkańców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W intencji miasta i mieszkańców

Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta

Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.

Uroczystą mszę św. z udziałem Kapituły Katedralnej sprawowali biskupi, ks. Józef Szamocki i ks. Andrzej Suski. Podczas nabożeństwa przypomniano wielowiekowe związki Torunia z jego gotycką bazyliką, najstarszym toruńskim kościołem, któremu patronują św. Jan Chrzciciel i św. Jan Ewangelista. To właśnie w dniu wspomnienia św. Jana Chrzciela 24 czerwca katedra obchodzi swój odpust, a Toruń – Święto Miasta.

- W ten czerwcowy wieczór najmocniej odczuwamy to, że właśnie ten święty, św. Jan, jest patronem zarówno pierwszego kościoła diecezji toruńskiej, jak i samego Torunia. Jest wielowiekowym dobrem patronalnym naszego miasta. Jego sylwetkę mieszczanie umieścili na sekretnej pieczęci miejskiej już w 1339 roku. Była ona świadkiem choćby królewskiego układu z Krzyżakami z 1418 roku, a potem inkorporacji Torunia do Rzeczypospolitej w 1454 roku czy aktu drugiego pokoju toruńskiego z 1466 roku. Dziś myślimy o tym świętojańskim i pokojowym patronacie nade wszystko z nadzieją na pokój w Toruniu, w Ojczyźnie i na świeciemówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas nabożeństwa.

Podczas uroczystości do grona Kapituły Katedralnej włączeni zostali Księża Kanonicy Gremialni ks. Sławomir Oder i ks. Krzysztof Lewandowski.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.