Umocnieni w Nowym Mieście Lubawskim | www.torun.pl

Umocnieni w Nowym Mieście Lubawskim

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 września 2021
Autor: Małgorzata Litwin

W Nowym Mieście Lubawskim 13 września 2021 r. odbyło się III spotkanie Duszpasterstwa  Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej.

Powołane w 2018 r. przez Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla, Duszpasterstwo  Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej jest forum spotkania, integracji, duchowego wsparcia i przyjaznego dialogu dla wszystkich osób pełniących służbę publiczną w diecezji toruńskiej. Na jego czele stoi ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej w Toruniu. Na jego zaproszenie co roku samorządowcy i parlamentarzyści spotykają się jednego dnia września, by wspólnie modlić się i rozmawiać o ważnych dla nich sprawach. Dwa pierwsze spotkania Duszpasterstwa odbyły się w Toruniu, trzecie miało miejsce w Nowym Mieście Lubawskim 13 września 2021 r.     

We mszy świętej w zabytkowej nowomiejskiej Bazylice Kolegiackiej, odprawionej pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla, uczestniczyło kilkudziesięciu parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów lokalnych z całej diecezji toruńskiej. Toruń reprezentowali prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i przewodniczący klubu PiS w radzie Wojciech Klabun.

Po uroczystym nabożeństwie goście spotkania wysłuchali wykładu Pauliny Piotrowskiej "Matka Boża Łąkowska – źródło natchnienia i inspiracji dla władz samorządowych. Przejawy kultu maryjnego jako przykład lokalnej pobożności", a następnie - koncertu organowego w wykonaniu organisty Artura Backiela, dyrektora Towarzystwa Śpiewaczego Una Cantamus z Warszawy.Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Aleksander Perka trzyma dwie grafiki
  Miasto, Sport
  Zwycięstwem 99:85 zakończył się pierwszy mecz Twardych Pierników z GTK Gliwice u siebie w sezonie 2021/22. Wydarzenie było także okazją do uroczystego pożegnania z zespołem kapitana Aleksandra Perki.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Paweł Gulewski, marszałek Piotr Całbecki oraz dyrektor MOPR Rafał Walter
  Miasto
  Razem możemy więcej! – to gminny projekt, którego celem jest powrót do aktywnego funkcjonowania społecznego osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zostanie on zrealizowany dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. 24 września 2021 r. umowę o dofinansowanie z rąk marszałka Piotra Całbeckiego...
 • seniorka idąca ulicą
  Miasto
  Miejska Przychodnia Specjalistyczna wraz z Gminą Miasta Toruń zaprasza do wzięcia udziału w programie szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia. Zapisy ruszają w poniedziałek, 27 września 2021 r.
 • dr Michał Targowski, dr Marian Ptaszyk, prezydent Michał Zaleski
  Kultura, Miasto
  250. rocznica urodzin Samuela Bogumiła Lindego, wybitnego torunianina i twórcy pierwszego słownika języka polskiego, stała się okazją do zorganizowania wystawy i sesji popularnonaukowej. Podczas sesji 24 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Medal Thorunium dr. Marianowi Ptaszykowi, wybitnemu znawcy...
 • Zdjęcie z festiwalu Skyway w 2018 r.
  Kultura, Miasto
  Podczas 34. Sesji Rady Miasta Torunia 30 września 2021 r. radni poddadzą pod głosowanie projekt uchwały w sprawie połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" w Toruniu i utworzenia instytucji kultury o nazwie Toruńska Agenda Kulturalna.
 • Biznes, Kultura, Miasto
  Toruń zajął 2.miejsce w rankingu miast, które w 2020 roku zanotowały największy wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Środki zostały przeznaczone na walkę z pandemią koronawirusa.
 • List gratulacyjny i pamiątkową grafikę wraz życzeniami rozwoju dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski na ręce Prezesa PSSE Przemysława Sztandery
 • Wychowankowie działającego przy toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” Maria Sudzińska i Marcin Hammerling odnoszą ogólnopolskie sukcesy. Z XX Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich wrócili właśnie z brązowym medalem.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega seniorów przed fałszywymi telefonami w sprawie czternastej emerytury. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane.
 • Spółka GAZ System informuje mieszkańców gmin Lubicz i Wielka Nieszawka oraz miasta Toruń o konsultacjach społecznych dotyczących budowy gazociągu Gustorzyn - Gardeja.
 • 30 września 2021 r. podczas 34. sesji Rady Miasta Torunia rozpatrywane będą uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych.
 • Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położnych przy ul. Grudziądzkiej i ul. Celniczej, w rejonie Centralnego Cmentarza Komunalnego w Toruniu, będzie przedmiotem debaty Rady Miasta Torunia na sesji 30 września 2021 r.
 • Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, nowy festiwal muzyki elektronicznej FAMA, projekcje filmów dla najmłodszych w ramach Kino Dzieci, a dla miłośników sportu m.in. pierwszy w tym sezonie mecz Twardych Pierników we własnej hali – to tylko przykłady weekendowych atrakcji Torunia. Ostatni weekend września nie pozwoli nam pogrążyć się w jesiennej nostalgii.
 • Czy gminy Toruń i Lubicz porozumieją się co do budowy drogi leżącej na ich granicy – o tym zadecydują toruńscy radni na sesji 30 września 2021 r.