UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023

Miasto
Data publikacji: 03 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.

Uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki tradycyjnie rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni na toruńskim Rynku Staromiejskim przez władze uczelni i władze samorządowe. W imieniu miasta kwiaty złożyli prezydent Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zebranych, w tym licznie przybyłych studentów, powitał JM rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. W swym wystąpieniu nawiązał do nadchodzących wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada w roku 2023. - Najbliższe miesiące wypełnione będą licznymi wydarzeniami naukowymi i kulturalnymi, z których największym i najważniejszym będzie Światowy Kongres Kopernikańskimówił prof. Andrzej Sokala.Obejmie on cykl międzynarodowych konferencji poświęconych nie tylko Kopernikowi, ale także wszystkim dziedzinom nauki, którymi się zajmował jako prawdziwy człowiek renesansu, a więc astronomii, prawu, medycynie, filozofii, teologii i ekonomii. Planujemy także spotkania historyków nauki i sztuki, kulturoznawców i literaturoznawców z najważniejszych międzynarodowych ośrodków naukowych.

Do przyszłorocznego wielkiego święta tak uniwersytetu, jak i całego miasta nawiązał prezydent Michał Zaleski. - Uniwersytet jest naszą chlubą. Tak było, jest i pozostanie na zawsze. Te doroczne komplementy inauguracyjne nabierają szczególnej wagi w czasie bezpośrednio poprzedzającym Rok Kopernikański oraz oczekiwany już jubileusz 550. Rocznicy urodzin astronoma wszech czasów. Wszechnica kopernikańska odegra w tym projekcie rolę bardzo znaczącą, a miasto już teraz z uznaniem odbiera planowane w najbliższych miesiącach projekty, które z racji uniwersalizmu kopernikańskiego pozwolą nam na nowo odkryć walory nie tylko astronomii, ale i prawa, medycyny, ekonomii czy teologiimówił prezydent Michał Zaleski.

Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentek i studentów I roku, a także uczennic i uczniów rozpoczynających naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Ważnym momentem było wyróżnienie najlepszych studentów, uczniów i absolwentów. Otrzymali je:

 • Tytuł Najlepszej Absolwentki UMK - lek. Klaudyna Grzelakowska z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu;
 • Tytuł Najlepszego Studenta - Krzysztof Lingo z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK;
 • Tytuł Najlepszego Studenta-Sportowca - Alicja Barbara Śliwicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK;
 • Specjalne wyróżnienie za rozsławienie imienia uniwersytetu na arenie międzynarodowej - Kornelia Maria Borowska-Beszta z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu;
 • Najlepszym uczniem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego został Marek Rauchfleisz z klasy IVa o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym.

- Przed wami dużo ciężkiej pracy, ale i satysfakcji. Możliwe, że na swojej drodze napotkacie przeszkody, ale na pewno spotkacie też wiele osób, które wam pomogą je przezwyciężyćmówiła najlepsza absolwentka UMK Klaudyna Grzelakowska, podkreślając, że wybór UMK to była bardzo dobra decyzja.

Wykład inauguracyjny pt. „Dzieło sztuki przedmiotem pożądania” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...