UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023

Miasto
Data publikacji: 03 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.

Uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki tradycyjnie rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni na toruńskim Rynku Staromiejskim przez władze uczelni i władze samorządowe. W imieniu miasta kwiaty złożyli prezydent Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zebranych, w tym licznie przybyłych studentów, powitał JM rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. W swym wystąpieniu nawiązał do nadchodzących wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada w roku 2023. - Najbliższe miesiące wypełnione będą licznymi wydarzeniami naukowymi i kulturalnymi, z których największym i najważniejszym będzie Światowy Kongres Kopernikańskimówił prof. Andrzej Sokala.Obejmie on cykl międzynarodowych konferencji poświęconych nie tylko Kopernikowi, ale także wszystkim dziedzinom nauki, którymi się zajmował jako prawdziwy człowiek renesansu, a więc astronomii, prawu, medycynie, filozofii, teologii i ekonomii. Planujemy także spotkania historyków nauki i sztuki, kulturoznawców i literaturoznawców z najważniejszych międzynarodowych ośrodków naukowych.

Do przyszłorocznego wielkiego święta tak uniwersytetu, jak i całego miasta nawiązał prezydent Michał Zaleski. - Uniwersytet jest naszą chlubą. Tak było, jest i pozostanie na zawsze. Te doroczne komplementy inauguracyjne nabierają szczególnej wagi w czasie bezpośrednio poprzedzającym Rok Kopernikański oraz oczekiwany już jubileusz 550. Rocznicy urodzin astronoma wszech czasów. Wszechnica kopernikańska odegra w tym projekcie rolę bardzo znaczącą, a miasto już teraz z uznaniem odbiera planowane w najbliższych miesiącach projekty, które z racji uniwersalizmu kopernikańskiego pozwolą nam na nowo odkryć walory nie tylko astronomii, ale i prawa, medycyny, ekonomii czy teologiimówił prezydent Michał Zaleski.

Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentek i studentów I roku, a także uczennic i uczniów rozpoczynających naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Ważnym momentem było wyróżnienie najlepszych studentów, uczniów i absolwentów. Otrzymali je:

 • Tytuł Najlepszej Absolwentki UMK - lek. Klaudyna Grzelakowska z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu;
 • Tytuł Najlepszego Studenta - Krzysztof Lingo z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK;
 • Tytuł Najlepszego Studenta-Sportowca - Alicja Barbara Śliwicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK;
 • Specjalne wyróżnienie za rozsławienie imienia uniwersytetu na arenie międzynarodowej - Kornelia Maria Borowska-Beszta z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu;
 • Najlepszym uczniem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego został Marek Rauchfleisz z klasy IVa o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym.

- Przed wami dużo ciężkiej pracy, ale i satysfakcji. Możliwe, że na swojej drodze napotkacie przeszkody, ale na pewno spotkacie też wiele osób, które wam pomogą je przezwyciężyćmówiła najlepsza absolwentka UMK Klaudyna Grzelakowska, podkreślając, że wybór UMK to była bardzo dobra decyzja.

Wykład inauguracyjny pt. „Dzieło sztuki przedmiotem pożądania” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.