Ukraińscy studenci poznają Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ukraińscy studenci poznają Toruń

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

W Urzędzie Miasta Torunia gościła 12 maja 2023 r. grupa studentów z Ukrainy na spotkaniu poświęconym m.in. współpracy samorządu z organizacjami ngo i sposobom zdobywania przez miasto środków na inwestycje.

13 studentów z Charkowa i Kijowa przyjechało do naszego miasta 9 maja 2023 r. w ramach wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Fundację Kosmos i Toruńskie Centrum Integracji Łącznik. Młodzi ludzie zwiedzili Toruń, poznali jego kulturę, zabytki, historię i wybitne postaci na czele z Mikołajem Kopernikiem. Wzięli też udział w warsztatach z zakresu fotografii telefonicznej, produkcji filmowej i reklamy, a także w zajęciach integracyjnych i motywacyjnych. Podczas pobytu w Polsce grupa nie tylko poszerza swoją wiedzę, ale także rozwija swoje sieci społeczne i doskonali umiejętności komunikacyjne.

Dzień spędzony w Osadzie Leśnej na Barbarce był okazją do rekreacji, ale i rozmowy o strukturze samorządu terytorialnego w Polsce i sposobów angażowania społeczeństwa we wszystkie procesy w kraju. Z kolei na spotkaniach z przedstawicielami Fundacji Studio M6 i Fundacji Stabilo studenci dowiedzieli się więcej na temat działania polskich organizacji pozarządowych. Pojechali też do podtoruńskiego Lisewa – niewielkiej gminy wiejskiej, która świetnie się rozwinęła w minionym 20-leciu dzięki skutecznej komunikacji i współpracy z mieszkańcami.  

Wzbogaceni o tę różnorodną wiedzę 12 maja goście zawitali do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkał się z nimi Sekretarz Miasta Torunia Jacek Mularz oraz przedstawiciele miejskich wydziałów: Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor  Wydziału Promocji i Turystyki, Anna Dziczek - dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego, Paweł Piotrowicz - dyrektor z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz Przemysław Czechowski - dyrektor Biura Obsługi Urzędu. W sali Rady Miasta Torunia rozmawiano o atrakcjach Torunia, kontaktach z miastami partnerskimi, formach aktywizacji obywatelskiej mieszkańców i sposobach pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji w Toruniu, w tym współpracy z otoczeniem biznesowym samorządu.

Spotkanie w Urzędzie Miasta zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem okolicznościowych upominków. Następnie ukraińska grupa udała się na zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego.

Wizyta studyjna grupy z Ukrainy odbywa się w ramach programu Study Tours to Poland, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Borusia i Fundację Liderzy Przemian.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
  Drogi, Miasto
  Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
 • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
  Miasto
  Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
 • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
  Miasto, Sport
  Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
 • Brązowy medal ME w boksie
  Miasto, Sport
  Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.
 • MZK
  Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
 • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
 • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
 • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
 • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
 • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
 • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
 • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
 • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...