Ukraińscy studenci poznają Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraińscy studenci poznają Toruń

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

W Urzędzie Miasta Torunia gościła 12 maja 2023 r. grupa studentów z Ukrainy na spotkaniu poświęconym m.in. współpracy samorządu z organizacjami ngo i sposobom zdobywania przez miasto środków na inwestycje.

13 studentów z Charkowa i Kijowa przyjechało do naszego miasta 9 maja 2023 r. w ramach wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Fundację Kosmos i Toruńskie Centrum Integracji Łącznik. Młodzi ludzie zwiedzili Toruń, poznali jego kulturę, zabytki, historię i wybitne postaci na czele z Mikołajem Kopernikiem. Wzięli też udział w warsztatach z zakresu fotografii telefonicznej, produkcji filmowej i reklamy, a także w zajęciach integracyjnych i motywacyjnych. Podczas pobytu w Polsce grupa nie tylko poszerza swoją wiedzę, ale także rozwija swoje sieci społeczne i doskonali umiejętności komunikacyjne.

Dzień spędzony w Osadzie Leśnej na Barbarce był okazją do rekreacji, ale i rozmowy o strukturze samorządu terytorialnego w Polsce i sposobów angażowania społeczeństwa we wszystkie procesy w kraju. Z kolei na spotkaniach z przedstawicielami Fundacji Studio M6 i Fundacji Stabilo studenci dowiedzieli się więcej na temat działania polskich organizacji pozarządowych. Pojechali też do podtoruńskiego Lisewa – niewielkiej gminy wiejskiej, która świetnie się rozwinęła w minionym 20-leciu dzięki skutecznej komunikacji i współpracy z mieszkańcami.  

Wzbogaceni o tę różnorodną wiedzę 12 maja goście zawitali do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkał się z nimi Sekretarz Miasta Torunia Jacek Mularz oraz przedstawiciele miejskich wydziałów: Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor  Wydziału Promocji i Turystyki, Anna Dziczek - dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego, Paweł Piotrowicz - dyrektor z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz Przemysław Czechowski - dyrektor Biura Obsługi Urzędu. W sali Rady Miasta Torunia rozmawiano o atrakcjach Torunia, kontaktach z miastami partnerskimi, formach aktywizacji obywatelskiej mieszkańców i sposobach pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji w Toruniu, w tym współpracy z otoczeniem biznesowym samorządu.

Spotkanie w Urzędzie Miasta zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem okolicznościowych upominków. Następnie ukraińska grupa udała się na zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego.

Wizyta studyjna grupy z Ukrainy odbywa się w ramach programu Study Tours to Poland, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Borusia i Fundację Liderzy Przemian.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.