Ukraina dziękuje Toruniowi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ukraina dziękuje Toruniowi

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 08 listopada 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Ambasador Ukrainy wręcza prezydentowi Torunia dyplom z podziękowaniem za pomoc

Przyjechałem, aby podziękować – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zvarycz podczas wizyty w Toruniu 8 listopada 2023 roku.

Ukraiński dyplomata przybył do naszego miasta w historycznym momencie. Właśnie tego dnia Komisja Europejska podjęła decyzję o przystąpieniu do negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej.

- To jest naprawdę moment przełomowy w tym, co łączy narody Unii Europejskiej i naród ukraiński. Serdecznie gratuluję Panu Ambasadorowi tej decyzji Komisji Europejskiej i cieszę się, że ta informacja dotarła do nas właśnie w Toruniupowiedział prezydent Michał Zaleski, witając gościa w Ratuszu Staromiejskim. – Zależy nam na jednym, aby nastał pokój, aby Ukraina pozostała w swoich pierwotnych granicach i mogła funkcjonować jako państwo niezależne, niepodległe i partnerskie dla Polski.

Podczas spotkania w ratuszu Wasyl Zvarycz wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu dyplom z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój partnerstwa ukraińsko-polskiego oraz solidarność i wsparcie okazane Ukrainie w obliczu agresji rosyjskiej.

Chcę złożyć z głębi serca podziękowanie mieszkańcom Torunia, Bydgoszczy i wszystkim mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego za ogromne wsparcie, które czujemy na co dzień w związku z agresją rosyjską - mówił ambasador Ukrainy Wasyl Zvarycz. - Odwiedziłem wiele miejsc, spotkałem się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, z władzami miasta i województwa i bardzo się cieszę, widząc, że nie jesteście zmęczeni solidarnością z nami i że pomoc dla Ukraińców, zarówno tych mieszkających w Toruniu, jak i walczących z rosyjskim agresorem, jest kontynuowana. Tak naprawdę walczymy przecież nie tylko o swoją suwerenność i europejskość, ale także o wartości, które są bliskie Polsce, Polakom i całemu wolnemu światu.

Od początku wojny Toruń włączył się w wielostronne wsparcie walczącej Ukrainy, zarówno partnerskiego miasta Łucka, jak i przybywających do nas licznie uchodźców, których przewinęło się przez Toruń prawie 7 tysięcy. Pomagało miasto, ale ogromną rolę odegrali też mieszkańcy i organizacje pozarządowe działające w Toruniu na rzecz uchodźców, m.in.: Toruński Sztab Pomocy Ukrainie, Dobra dla Dobra, Centrum Integracji "Łącznik", Fundacja Emic czy International League.  

- Od momentu wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. toruńska pomoc ruszyła z impetem. Torunianki i torunianie wsiadali w samochody, jeździli do granicy ukraińskiej, by zabrać stamtąd uchodźczynie i uchodźców, przywieźć tutaj i zakwaterować w swoich domach, mieszkaniach, dawać jedzenie i odzież. To robili przede wszystkim mieszkanki i mieszkańcy Torunia! Bardzo za tę ofiarność Państwu dziękujępodkreślił prezydent Michał Zaleski.My jako samorząd terytorialny zorganizowaliśmy w szczytowym momencie 1100 miejsc dla osób, które szukały dachu nad głową i bezpieczeństwa w naszym mieście. Uruchomiliśmy specjalny punkt informacyjno-recepcyjny na dworcu Toruń Główny, prowadziliśmy obsługę formalności urzędowych, nadawania numeru PESEL i wypłat wsparcia finansowego. Wysyłaliśmy do partnerskiego Łucka 12 transportów humanitarnych i 5 autobusów. Organizowaliśmy także zbiórki darów dla obywateli Ukrainy - to było 25 ton rzeczy, które zostały posegregowane, spakowane i przekazane w odpowiednie miejsca, skąd trafiły do potrzebujących.

Ta pomoc dla Ukrainy, jak zaznaczył włodarz Torunia, nadal trwa. Przed zimą do ukraińskiego Łucka wyruszy kolejny konwój darów. Gmina realizuje programy pomocowe dla uchodźców, zarówno dotyczące aktywizacji zawodowej, jak i wsparcia psychologicznego. Ponad tysiąc uchodźców podjęło pracę w naszym mieście, a do toruńskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkoli uczęszcza wciąż około 900 ukraińskich dzieci. W Toruniu powstał też Dom Polsko-Ukraiński. Wkrótce pierwsi uchodźcy wprowadzą się do przygotowanych przez miasto 22 mieszkań na wynajem.

- Serdeczne podziękowania należą się też Toruniowi za wsparcie wielu ukraińskich inicjatyw kulturalnych, pomoc w organizacji koncertów czy wystaw artystów z Ukrainy. To bardzo ważne dla społeczności ukraińskiej przebywającej w Polsce - zaznaczył Krzysztof Sikora, towarzyszący ambasadorowi konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.

Jak poinformował ambasador Wasyl Zvarycz, w tej chwili Ukraina najbardziej potrzebuje pomocy militarnej, ale również wsparcia humanitarnego, szczególnie dla osób przesiedlonych w tym kraju ze stref aktywnych działań i wojennych zniszczeń. Duże środki są obecnie kierowane  na budowę w Ukrainie szpitali oraz centrów pomocy medycznej i rehabilitacji dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Nadal potrzebne są samochody terenowe, karetki i agregaty prądotwórcze, szczególnie przed nadchodzącą zimą.

Po spotkaniu z prezydentem ambasador Ukrainy udał się do Książnicy Kopernikańskiej, gdzie nastąpiło otwarcie ukraińskiej półki z książkami. Celem akcji, zainicjowanej przez Pierwszą Damę Ukrainy Ołenę Zełenską, jest udostępnienie Ukraińcom przebywającym w Polsce książek w ich języku ojczystym. Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy, Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
  Miasto
  Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
  Miasto, MZK
  Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.