Ukraina dziękuje Toruniowi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraina dziękuje Toruniowi

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 08 listopada 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Ambasador Ukrainy wręcza prezydentowi Torunia dyplom z podziękowaniem za pomoc

Przyjechałem, aby podziękować – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zvarycz podczas wizyty w Toruniu 8 listopada 2023 roku.

Ukraiński dyplomata przybył do naszego miasta w historycznym momencie. Właśnie tego dnia Komisja Europejska podjęła decyzję o przystąpieniu do negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej.

- To jest naprawdę moment przełomowy w tym, co łączy narody Unii Europejskiej i naród ukraiński. Serdecznie gratuluję Panu Ambasadorowi tej decyzji Komisji Europejskiej i cieszę się, że ta informacja dotarła do nas właśnie w Toruniupowiedział prezydent Michał Zaleski, witając gościa w Ratuszu Staromiejskim. – Zależy nam na jednym, aby nastał pokój, aby Ukraina pozostała w swoich pierwotnych granicach i mogła funkcjonować jako państwo niezależne, niepodległe i partnerskie dla Polski.

Podczas spotkania w ratuszu Wasyl Zvarycz wręczył prezydentowi Michałowi Zaleskiemu dyplom z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój partnerstwa ukraińsko-polskiego oraz solidarność i wsparcie okazane Ukrainie w obliczu agresji rosyjskiej.

Chcę złożyć z głębi serca podziękowanie mieszkańcom Torunia, Bydgoszczy i wszystkim mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego za ogromne wsparcie, które czujemy na co dzień w związku z agresją rosyjską - mówił ambasador Ukrainy Wasyl Zvarycz. - Odwiedziłem wiele miejsc, spotkałem się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, z władzami miasta i województwa i bardzo się cieszę, widząc, że nie jesteście zmęczeni solidarnością z nami i że pomoc dla Ukraińców, zarówno tych mieszkających w Toruniu, jak i walczących z rosyjskim agresorem, jest kontynuowana. Tak naprawdę walczymy przecież nie tylko o swoją suwerenność i europejskość, ale także o wartości, które są bliskie Polsce, Polakom i całemu wolnemu światu.

Od początku wojny Toruń włączył się w wielostronne wsparcie walczącej Ukrainy, zarówno partnerskiego miasta Łucka, jak i przybywających do nas licznie uchodźców, których przewinęło się przez Toruń prawie 7 tysięcy. Pomagało miasto, ale ogromną rolę odegrali też mieszkańcy i organizacje pozarządowe działające w Toruniu na rzecz uchodźców, m.in.: Toruński Sztab Pomocy Ukrainie, Dobra dla Dobra, Centrum Integracji "Łącznik", Fundacja Emic czy International League.  

- Od momentu wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. toruńska pomoc ruszyła z impetem. Torunianki i torunianie wsiadali w samochody, jeździli do granicy ukraińskiej, by zabrać stamtąd uchodźczynie i uchodźców, przywieźć tutaj i zakwaterować w swoich domach, mieszkaniach, dawać jedzenie i odzież. To robili przede wszystkim mieszkanki i mieszkańcy Torunia! Bardzo za tę ofiarność Państwu dziękujępodkreślił prezydent Michał Zaleski.My jako samorząd terytorialny zorganizowaliśmy w szczytowym momencie 1100 miejsc dla osób, które szukały dachu nad głową i bezpieczeństwa w naszym mieście. Uruchomiliśmy specjalny punkt informacyjno-recepcyjny na dworcu Toruń Główny, prowadziliśmy obsługę formalności urzędowych, nadawania numeru PESEL i wypłat wsparcia finansowego. Wysyłaliśmy do partnerskiego Łucka 12 transportów humanitarnych i 5 autobusów. Organizowaliśmy także zbiórki darów dla obywateli Ukrainy - to było 25 ton rzeczy, które zostały posegregowane, spakowane i przekazane w odpowiednie miejsca, skąd trafiły do potrzebujących.

Ta pomoc dla Ukrainy, jak zaznaczył włodarz Torunia, nadal trwa. Przed zimą do ukraińskiego Łucka wyruszy kolejny konwój darów. Gmina realizuje programy pomocowe dla uchodźców, zarówno dotyczące aktywizacji zawodowej, jak i wsparcia psychologicznego. Ponad tysiąc uchodźców podjęło pracę w naszym mieście, a do toruńskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkoli uczęszcza wciąż około 900 ukraińskich dzieci. W Toruniu powstał też Dom Polsko-Ukraiński. Wkrótce pierwsi uchodźcy wprowadzą się do przygotowanych przez miasto 22 mieszkań na wynajem.

- Serdeczne podziękowania należą się też Toruniowi za wsparcie wielu ukraińskich inicjatyw kulturalnych, pomoc w organizacji koncertów czy wystaw artystów z Ukrainy. To bardzo ważne dla społeczności ukraińskiej przebywającej w Polsce - zaznaczył Krzysztof Sikora, towarzyszący ambasadorowi konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.

Jak poinformował ambasador Wasyl Zvarycz, w tej chwili Ukraina najbardziej potrzebuje pomocy militarnej, ale również wsparcia humanitarnego, szczególnie dla osób przesiedlonych w tym kraju ze stref aktywnych działań i wojennych zniszczeń. Duże środki są obecnie kierowane  na budowę w Ukrainie szpitali oraz centrów pomocy medycznej i rehabilitacji dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Nadal potrzebne są samochody terenowe, karetki i agregaty prądotwórcze, szczególnie przed nadchodzącą zimą.

Po spotkaniu z prezydentem ambasador Ukrainy udał się do Książnicy Kopernikańskiej, gdzie nastąpiło otwarcie ukraińskiej półki z książkami. Celem akcji, zainicjowanej przez Pierwszą Damę Ukrainy Ołenę Zełenską, jest udostępnienie Ukraińcom przebywającym w Polsce książek w ich języku ojczystym. Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy, Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...