Trwają szczepienia przypominające AKTUALIZACJA | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Trwają szczepienia przypominające AKTUALIZACJA

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 19 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Dłonie w jednorazowych rękawiczkach wykonujące zastrzyk w ramię

Od 16 września 2022 r. w punktach szczepień dostępne są szczepionki mRNA o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron.

Od 23 września 2022 r. Miejska Przychodnia Specjalistyczna rozpoczyna szczepienia preparatem celowanym w wariant Omicron: Comirnaty Original/ Omicron BA.1 (Pfizer BioNTech).

Szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat realizowane będą tylko w CH Plaza w dniu 8 października 2022 r. w godzinach między 9:00 a 13:00.


Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, trwa realizacja szczepień przypominających przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Obecnie szczepienia drugą dawką przypominającą mogą być już wykonywane szczepionką o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) szczepionka ta może być stosowana jako dawka przypominająca u osób, które ukończyły 12 rok życia z zachowaniem co najmniej 3 miesięcznego odstępu od szczepienia podstawowego lub podania dawki przypominającej. Przy czym dotychczas wymagany minimalny odstęp podania drugiej dawki przypominającej od pierwszej dawki przypominającej uległ skróceniu z 4 do 3 miesięcy.

Szczepienia drugą dawką przypominającą zaleca się wszystkim osobom, które ukończyły 12 rok życia i otrzymały co najmniej przed 3 miesiącami pierwszą dawkę przypominającą. Priorytetowo powinny się zaszczepić osoby: które ukończyły 60 lat, ukończyły 12 lat z zaburzeniami odporności, ukończyły 12 lat z chorobami przewlekłymi obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 lub pogorszeniem choroby przewlekłej, a także personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami lub materiałem zakaźnym lub narażony na zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

W przypadku dostępności różnych preparatów mRNA, jako dawka przypominająca powinna być wybrana szczepionka o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron, a w razie jej braku w punkcie - szczepionka oryginalna Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) w połowie dawki. Preferencje ma preparat, którym zrealizowano szczepienie podstawowe lub pierwszą dawkę przypominającą.

Natomiast w pierwszym szczepieniu przypominającym mogą być wykorzystywane szczepionki zaktualizowane z wariantem Omikron, jak i szczepionki oryginalne mRNA, Nuvaxovid i Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen (Janssen-Cilag International NV). Ozdrowieńcy mogą się zaszczepić po co najmniej 3 miesiącach od infekcji SARS-CoV-2.

Przed podaniem kolejnej dawki szczepionki służby medyczne muszą bezwzględnie potwierdzić aktualny stan zaszczepienia pacjenta. Podanie kolejnej dawki szczepionki mRNA jest możliwe co najmniej 3 miesiące od ostatniego szczepienia, niezależnie od preparatu, którego użyto do pierwszego szczepienia przypominającego.

Osoby uprawnione otrzymają skierowanie na szczepienia przypominające automatycznie przez system z zachowaniem minimum 90-dniowego odstępu od ostatniej dawki. Jeżeli z jakichś powodów takiego e-skierowania nie otrzymamy, a jesteśmy już uprawnieni ze względu na wiek, skierowanie może samodzielnie wystawić lekarz w punkcie szczepień.

Przejdź do informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia

Fot. Lech Kamiński

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.