Toruńskie budynki odzyskują blask | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńskie budynki odzyskują blask

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 09 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

Zakończyła się modernizacja budynków mieszkalno-użytkowych będących w zasobach komunalnych Gminy Miasta Toruń przy ul. Jagiellończyka/ Piastowskiej, Letniej i Mickiewicza.

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Jagiellończyka 2/Piastowskiej 5 polegała na remoncie części wspólnych budynku tj. m. in. remont dachu wraz z kominami, rynnami, rurami spustowymi, remont elewacji z balkonami, remont podwórka, klatek schodowych, remont piwnic wraz z wykonaniem hydroizolacji, ocieplenie poddasza i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Na modernizację kamienicy przy ul. Jagiellończyka 2/Piastowskiej 5 pozyskano dofinansowanie w łącznej wysokości 2.527.949 zł. Kwotę 2.261.849 zł stanowiły środki unijne, ponad 266.099 zł pochodziło z budżetu państwa, natomiast Gmina Miasta Toruń poniosła koszt w wysokości ponad 133.049 zł.

Koszt wszystkich prac remontowo-modernizacyjnych wyniósł łącznie prawie 3.687.459 zł. Poza rewitalizacją kamienicy, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej z własnych środków, podpisując odrębną umowę z wykonawcą, dokonał kompleksowej wymiany stolarki okiennej w lokalach za kwotę ponad 374.228 zł, jak również wymiany pionów wodno-kanalizacyjnych oraz montażu instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, co kosztowało około 513.488 zł.

Narożna kamienica położona w Toruniu przy ul. Jagiellończyka 2/Piastowskiej 5 wpisana jest do rejestru zabytków pod numerem 188. Zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku. Posiada dwie klatki schodowe, jest podpiwniczona. Pełni funkcję mieszkalną – znajduje się tu 14 mieszkań oraz jeden lokal użytkowy, który wynajmowany jest organizacji pozarządowej „Łączymy Pokolenia”. Budynek jest zamieszkały.

Modernizacja budynku mieszkalnego przy ul. Letnia 20 w Toruniu polegała w szczególności na wykonaniu termomodernizacji z remontem dachu i elewacji, dociepleniu ścian, remoncie klatki schodowej oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniu nowej instalacji elektrycznej i domofonowej oraz rekultywacji terenu podwórza, obejmującej nowe nasadzenia. Prace trwały do września 2022 r.

Koszt rewitalizacji obiektu przy ul. Letnia 20 wyniósł 594.798 zł. Kwota dofinansowania w wysokości 566.483 zł pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.
Przy ul. Letniej 20, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dodatkowo - w ramach własnych środków - zlecił wykonanie robót polegających na montażu masztu i anten zbiorczych na dachu budynku mieszkalnego na kwotę 10.928 zł.

Budynek przy ul. Letniej 20 powstał w 1932 r. i jest to jeden z ostatnich śladów miasteczka poligonowego, które powstało tutaj na przełomie XIX i XX wieku. Baraków dla ćwiczących na podgórskim poligonie żołnierzy cesarskiej armii było około 50. Mieszkali tu, ale i mieli kasyno, kantynę, pocztę, liczne magazyny etc. Częścią miasteczka była też kolej wąskotorowa, wieża ciśnień i wieża obserwacyjna. Większości baraków dawnego miasteczka już nie ma. Przetrwał jednak budynek przy ul. Letniej 20 - dawna kuchnia poligonowa. W roku 2001 przejęła go Gmina Miasto Toruń. Obecnie znajduje się w nim 12 mieszkań.

W listopadzie 2022 r. zakończyły się także prace związane z modernizacją części wspólnych budynków mieszkalnych przy ul. Mickiewicza 146, 148 i 150. Przedmiotem rewitalizacji było wykonanie robót budowlanych w budynkach mieszkalnych obejmujących m.in: remont dachu i elewacji, wymianę pokrycia dachu, przemurowanie kominów, remont schodów zewnętrznych, remont stolarki okiennej i drzwiowej oraz uporządkowanie instalacji elektrycznej na elewacji budynku.

W wyniku realizacji projektu nastąpiła poprawa stanu budynków pod względem technicznym i estetycznym.

Modernizacja obiektu przy ul. Mickiewicza 146 kosztowała ponad 1.895.769 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa wyniosło 1.800.981 zł. Koszt modernizacji budynku przy ul. Mickiewicza 148 wyniósł 1.648.916 zł, przy kwocie dofinansowania w wysokości 1.566.470 zł. Z kolei modernizacja obiektu przy ul. Mikiewicza 150 kosztowała ogółem 1.685.999 zł, a dofinansowanie wyniosło 1.601.699 zł.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dodatkowo ze środków własnych postawił dwie wiaty śmietnikowe. Jedna wiata dla budynku przy ul. Mickiewicza 146 kosztowała 28.905 zł, druga dla budynków przy ul. Mickiewicza 148-150 – 58.000 zł.

Budynki przy ul. Mickiewicza 146,148 i 150 wzniesione w latach 1882-84 w konstrukcji szkieletowej o długości 94 m każdy, stanowiły część nieistniejącego już obszernego kompleksu koszarowego powstałego dla 4. Pułku Ułanów von Schmidta w pobliżu pośredniego fortu artyleryjskiego IVa (obecnie fort IX Bolesław Chrobry). Zachowane monumentalne budynki mieszkalne wybudowane są na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitem środkowym oraz dwoma skrzydłami bocznymi. Korpus główny jako dwukondygnacyjny, zaś ryzality i skrzydła jako trzykondygnacyjne. Kwaterunkowi wojsk służyły do roku 1945. W roku 2011 dawne koszary ułańskie zostały objęte ochroną konserwatorską jako wyjątkowy w skali miasta element historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia. W tych trzech budynkach znajduje się 141 mieszkań, z czego połowa to socjalne. Mieszka w nich prawie pół tysiąca osób.

Fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
  Drogi, Miasto
  W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.