Toruńskie budynki odzyskują blask | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńskie budynki odzyskują blask

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 09 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Zakończyła się modernizacja budynków mieszkalno-użytkowych będących w zasobach komunalnych Gminy Miasta Toruń przy ul. Jagiellończyka/ Piastowskiej, Letniej i Mickiewicza.

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Jagiellończyka 2/Piastowskiej 5 polegała na remoncie części wspólnych budynku tj. m. in. remont dachu wraz z kominami, rynnami, rurami spustowymi, remont elewacji z balkonami, remont podwórka, klatek schodowych, remont piwnic wraz z wykonaniem hydroizolacji, ocieplenie poddasza i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Na modernizację kamienicy przy ul. Jagiellończyka 2/Piastowskiej 5 pozyskano dofinansowanie w łącznej wysokości 2.527.949 zł. Kwotę 2.261.849 zł stanowiły środki unijne, ponad 266.099 zł pochodziło z budżetu państwa, natomiast Gmina Miasta Toruń poniosła koszt w wysokości ponad 133.049 zł.

Koszt wszystkich prac remontowo-modernizacyjnych wyniósł łącznie prawie 3.687.459 zł. Poza rewitalizacją kamienicy, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej z własnych środków, podpisując odrębną umowę z wykonawcą, dokonał kompleksowej wymiany stolarki okiennej w lokalach za kwotę ponad 374.228 zł, jak również wymiany pionów wodno-kanalizacyjnych oraz montażu instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, co kosztowało około 513.488 zł.

Narożna kamienica położona w Toruniu przy ul. Jagiellończyka 2/Piastowskiej 5 wpisana jest do rejestru zabytków pod numerem 188. Zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku. Posiada dwie klatki schodowe, jest podpiwniczona. Pełni funkcję mieszkalną – znajduje się tu 14 mieszkań oraz jeden lokal użytkowy, który wynajmowany jest organizacji pozarządowej „Łączymy Pokolenia”. Budynek jest zamieszkały.

Modernizacja budynku mieszkalnego przy ul. Letnia 20 w Toruniu polegała w szczególności na wykonaniu termomodernizacji z remontem dachu i elewacji, dociepleniu ścian, remoncie klatki schodowej oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniu nowej instalacji elektrycznej i domofonowej oraz rekultywacji terenu podwórza, obejmującej nowe nasadzenia. Prace trwały do września 2022 r.

Koszt rewitalizacji obiektu przy ul. Letnia 20 wyniósł 594.798 zł. Kwota dofinansowania w wysokości 566.483 zł pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.
Przy ul. Letniej 20, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dodatkowo - w ramach własnych środków - zlecił wykonanie robót polegających na montażu masztu i anten zbiorczych na dachu budynku mieszkalnego na kwotę 10.928 zł.

Budynek przy ul. Letniej 20 powstał w 1932 r. i jest to jeden z ostatnich śladów miasteczka poligonowego, które powstało tutaj na przełomie XIX i XX wieku. Baraków dla ćwiczących na podgórskim poligonie żołnierzy cesarskiej armii było około 50. Mieszkali tu, ale i mieli kasyno, kantynę, pocztę, liczne magazyny etc. Częścią miasteczka była też kolej wąskotorowa, wieża ciśnień i wieża obserwacyjna. Większości baraków dawnego miasteczka już nie ma. Przetrwał jednak budynek przy ul. Letniej 20 - dawna kuchnia poligonowa. W roku 2001 przejęła go Gmina Miasto Toruń. Obecnie znajduje się w nim 12 mieszkań.

W listopadzie 2022 r. zakończyły się także prace związane z modernizacją części wspólnych budynków mieszkalnych przy ul. Mickiewicza 146, 148 i 150. Przedmiotem rewitalizacji było wykonanie robót budowlanych w budynkach mieszkalnych obejmujących m.in: remont dachu i elewacji, wymianę pokrycia dachu, przemurowanie kominów, remont schodów zewnętrznych, remont stolarki okiennej i drzwiowej oraz uporządkowanie instalacji elektrycznej na elewacji budynku.

W wyniku realizacji projektu nastąpiła poprawa stanu budynków pod względem technicznym i estetycznym.

Modernizacja obiektu przy ul. Mickiewicza 146 kosztowała ponad 1.895.769 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa wyniosło 1.800.981 zł. Koszt modernizacji budynku przy ul. Mickiewicza 148 wyniósł 1.648.916 zł, przy kwocie dofinansowania w wysokości 1.566.470 zł. Z kolei modernizacja obiektu przy ul. Mikiewicza 150 kosztowała ogółem 1.685.999 zł, a dofinansowanie wyniosło 1.601.699 zł.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dodatkowo ze środków własnych postawił dwie wiaty śmietnikowe. Jedna wiata dla budynku przy ul. Mickiewicza 146 kosztowała 28.905 zł, druga dla budynków przy ul. Mickiewicza 148-150 – 58.000 zł.

Budynki przy ul. Mickiewicza 146,148 i 150 wzniesione w latach 1882-84 w konstrukcji szkieletowej o długości 94 m każdy, stanowiły część nieistniejącego już obszernego kompleksu koszarowego powstałego dla 4. Pułku Ułanów von Schmidta w pobliżu pośredniego fortu artyleryjskiego IVa (obecnie fort IX Bolesław Chrobry). Zachowane monumentalne budynki mieszkalne wybudowane są na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitem środkowym oraz dwoma skrzydłami bocznymi. Korpus główny jako dwukondygnacyjny, zaś ryzality i skrzydła jako trzykondygnacyjne. Kwaterunkowi wojsk służyły do roku 1945. W roku 2011 dawne koszary ułańskie zostały objęte ochroną konserwatorską jako wyjątkowy w skali miasta element historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia. W tych trzech budynkach znajduje się 141 mieszkań, z czego połowa to socjalne. Mieszka w nich prawie pół tysiąca osób.

Fot. Filip Tomasik

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...