Toruński Jeżyk może zostać Drzewem Roku 2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruński Jeżyk może zostać Drzewem Roku 2023

Eko, Miasto
Data publikacji: 09 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

Kasztanowiec znalazł się na liście finałowej konkursu. Jeżyk rośnie na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Łąkowej w Toruniu. Od czerwca ruszy głosowanie, dzięki któremu będzie mógł stać się Drzewem Roku 2023.

Konkurs Drzewo Roku od trzynastu lat organizowany jest przez Klub Gaja. Sukcesy polskich drzew na arenie międzynarodowej sprawiają, że poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Spośród tych 40 propozycji do tegorocznego finału zakwalifikowano 16 okazów z całej Polski. Obok dębów, cisów, buków, brzozy, lipy i sosny znalazł się toruński kasztanowiec Jeżyk.

Drzewo ma obecnie około 150 lat, wysokość 16 m i obwód 331 cm. Decyzją Rady Miasta Torunia z 2014 r. stało się pomnikiem przyrody.

- Jeżyk to piękny i okazały kasztanowiec zwyczajny rosnący w sercu dawnych historycznych ogrodów i sadów toruńskich. Jest niemym świadkiem wielu burzliwych zdarzeń w życiu Torunia. Jego egzystencja została ochroniona prawdopodobnie dzięki wcieleniu drzewa na teren placówki edukacyjnej, która formowała się już w latach 40. XIX wieku, by ostatecznie, w roku 1906, przekształcić się formalnie w istniejącą do dziś Szkołę Podstawową nr 6. Od tego czasu to wyjątkowo odporne na wszelkie przeciwności losu drzewo jest symbolem siły i wytrwałości dla kolejnych pokoleń uczniów. Przy żadnym innym drzewie w całym mieście nie dzieje się tak wiele dobrych i pożytecznych inicjatyw ekologicznych i sportowych, tworzenia niesamowitych prac plastycznych, fotograficznych, poetyckich i literackich. Jest to z pewnością najbardziej doceniany w Toruniu i dostrzegany na co dzień pomnik przyrody - podkreśla w zgłoszeniu do konkursu Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 6 jest, że pod kasztanowcem organizowane są uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. 10 października co roku - dzięki współpracy z Klubem Gaja - pod Jeżykiem odbywa się Święto Drzewa z konkursami literackimi, plastycznymi i fotograficznymi. Imię Jeżyk zostało wybrane dla kasztanowca w konkursie przeprowadzonym w 2004 r. Zaproponował je jeden z uczniów. Owoce kasztanowca, będące jeszcze w zielonych łupinach, przypominają małe jeże, czyli jeżyki.

W ramach konkursu Drzewo Roku 2023, od czerwca na stronie drzeworoku.pl rozpocznie się głosowanie internetowe. Zwycięzca zostanie zakwalifikowany do głosowania na Europejskie Drzewo Roku w 2024 r.

Zdj. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  Setki motocyklistów przyjechały ulicami Torunia w ramach tradycyjnej akcji wypędzania zimy. Jest to symboliczny początek sezonu motocyklowego.
 • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
  Miasto
  Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
 • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  Miasto
  Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • Miasto
  Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
 • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
 • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.
 • St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.