Toruński festiwal w światowej czołówce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruński festiwal w światowej czołówce

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: sala projekcji filmowej podczas EnergaCamerimage

Prestiżowy amerykański magazyn „Movie Maker” uznał, że Festiwal EnergaCAMERIMAGE będzie w 2023 roku jednym z 20 najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Toruńskie święto kina znalazło się w tym zaszczytnym gronie obok takich imprez, jak festiwale w Karlovych Warach, San Sebastian, Rotterdamie, Tokio czy Melbourne.  

„Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Europie” tak napisali o EnergaCAMERIMAGE twórcy rankingu „20 Najważniejszych Międzynarodowych Festiwali Filmowych 2023 roku”. Na taką opinię Festiwal pracuje już od 30 lat, wciąż zdobywając nowych wiernych fanów. Jubileuszowa edycja wydarzenia z 2022 r. okazała się niezwykłym sukcesem. Do Torunia przyjechali goście z 78 krajów, którzy mieli szansę zobaczyć 226 filmów. O jakości programu Festiwalu i wyczuciu jego organizatorów najlepiej świadczy fakt, że 21 z prezentowanych filmów otrzymało później łącznie 70 nominacji do Oscara, finalnie zdobywając 9 statuetek. Dziennikarze „Movie Maker” w uzasadnieniu swojej decyzji stwierdzili również: „Festiwal EnergaCAMERIMAGE, który skupia się przede wszystkim na celebracji sztuki operatorskiej, jest odwiedzany także przez wielu wybitnych aktorów czy reżyserów, doceniających rolę autora zdjęć w procesie realizacji ich filmowych wizji i pomysłów”. Podczas ośmiu festiwalowych dni Toruń odwiedziły takie znakomitości kina, jak Baz Luhrmann, Mandy Walker, Sam Mendes, Joseph Kosinski, Claudio Miranda, Stephen H. Burum, Ulrike Ottinger, Sarah Greenwood, Katie Spencer, Alex Gibney, Joseph Kahn, Vance Burberry, Andrzej Seweryn, Lech Majewski, Fred Berger i wielu, wielu innych.

Magia Festiwalu EnergaCAMERIMAGE to jednak nie tylko same projekcje i spotkania z twórcami, ale także niezwykła oferta wydarzeń towarzyszących, wśród nich m.in. konferencje, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania czy wystawy rozlokowane w pięciu głównych lokalizacjach festiwalowych. Do Stanów Zjednoczonych, gdzie już od 30 lat ukazuje się magazyn „Movie Maker” dotarła także informacja o budowie w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. „Organizatorzy Festiwalu skupiają się także na całorocznej promocji sztuki filmowej, a w tym roku startują z budową nowego centrum, które umożliwi im poszerzenie zakresu działalności” - możemy przeczytać w dalszej części uzasadnienia. Ranking już dziś zobaczyć można na stronie internetowej czasopisma, a już niedługo znajdzie się w drukowanej wersji magazynu, w której opublikowana zostanie także lista „50 wydarzeń filmowych wartych swojej ceny” – gdzie także liczymy na obecność Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Tegoroczna edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE potrwa od 11 do 19 listopada 2023 r.

Fot. Paweł Skraba

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.