Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto

Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.- Z respektem odbieram to, że Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej dopełnia artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia - podkreśla Prezydent Michał Zaleski.

Minister Obrony Narodowej wyznaczył dzień 30 maja jako coroczne Święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustanowiona data nie była przypadkowa i bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń z 30 maja 1919 r., kiedy to głównodowodzący Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim - generał piechoty Józef Dowbor-Muśnicki rozkazał niezwłocznie przystąpić do formowania w Inowrocławiu Toruńskiego Pułku Strzelców. Pułku, którego tradycje dziedziczy CSWOT.

W uroczystych obchodach na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym m.in. Szef Pionu Szkolenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Andrzej Głowacki, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, syn matki chrzestnej Sztandaru Centrum Szkolenia WOT w Toruniu mjr Marii Kowalewskiej ps. "Myszka" - dr Witold Kowalewski, kombatantka - sanitariuszka Armii Krajowej mjr Kazimiera Zańczuk ps. "Kruszynka", Dowódca Garnizonu Toruń płk. Remigiusz Zieliński, byli komendanci i żołnierze, a także dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, brygad obrony terytorialnej, służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa oraz szkół i uczelni wyższych.

W trakcie uroczystego apelu odczytano decyzje i rozkazy okolicznościowe o awansach, przyznanych odznaczeniach i medalach honorowych. Pamiątkowy ryngraf otrzymał także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, który odczytał okolicznościowy list Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

- Gratuluję honorów okazywanych Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej  w Toruniu z okazji dorocznego święta jednostki oraz jubileuszu 5-lecia jej działalności. Te gesty sympatii traktuję jako wyrazy szczególnej wdzięczności okazywanej Panu Komendantowi i podkomendnym wobec działalności wojskowej, edukacyjnej, szkoleniowej i społecznej CSWOT. Promujecie w naszym mieście najlepsze wzorce żołnierskie i obywatelskie! W imieniu Prezydenta Miasta Torunia proszę Pana Komendanta o przyjęcie serdecznych życzeń jubileuszowych. Z szacunkiem odbieram krótkie, ale jednocześnie znaczące tradycje wojskowe toruńskiego Centrum. One dowodzą, że Toruń okazał się idealny na ulokowanie tu jednostki takiej jak Centrum Szkolenia WOT – jedynego centrum szkolenia w Polsce tego Rodzaju Sił Zbrojnych. Z respektem odbieram to, że dopełnił on artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia, przez co nasze miasto stało się ośrodkiem przygotowywania żołnierzy Obrony Terytorialnej do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. Dziękuję za nieprzerwaną współpracę Pana Komendanta i CSWOT ze swoim cywilnym otoczeniem, w tym z samorządem miejskim Torunia. Dumę i siłę tych relacji przeżywaliśmy w Toruniu przy wielu okazjach: w trakcie składania żołnierskiej przysięgi w formacjach WOT, uroczystego nadania sztandaru dla CSWOT we wrześniu 2021 r., kolejnych Świąt Centrum Szkolenia, ale także takich wyzwań, jak zabezpieczenie wrażliwych usług w Toruniu podczas najgorętszych miesięcy pandemicznych. Nasi terytorialsi spisywali się wyłącznie na medal! Panu Komendantowi i całemu środowisku skupionemu w CSWOT Toruń życzę oddanej i satysfakcjonującej służby – zawsze dla dobra wolnej i bezpiecznej Rzeczypospolitej - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski.

- Dzisiejsza uroczystość to idealna okazja do podkreślenia pięciolecia istnienia naszej jednostki. Już od 2018 r. rozwijamy naszą bazę szkoleniową, tworzymy nowe kursy i szkolenia, które odpowiadają na potrzeby zgłaszane przez brygady obrony terytorialnej. W tym pięcioletnim okresie, pomimo wielu niewygód i trudności udało nam się przeszkolić kilka tysięcy żołnierzy, którzy po powrocie do swoich macierzystych jednostek mają możliwośc dalej przekazywać nabytą wiedzę. Liczba kursantów, jak i liczba realizowanych obecnie ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń pokazują nam, że kierunek w jakim podążamy jest słuszny, a jego efektem jest stałe podnoszenie bezpieczeństwa naszej Rzeczypospolitej. Centrum to nie tylko infrastruktura szkoleniowa. To przede wszystkim ludzie, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania, poświęcając swój czas i wkładając wysiłek w szkolenie przyszłych instruktorów. I za to właśnie chciałbym Wam wszystkim serdecznie podziękować - podkreślił Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu płk Edward Chyła.

Hymn Państwowy i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego odegrała Orkiestra Wojskowa z Torunia pod batutą tamburmajora st. chor. szt. Andrzeja Bogusza.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...