Torunianka wygrała Studencki Festiwal Piosenki | www.torun.pl

Torunianka wygrała Studencki Festiwal Piosenki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz

Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.

O przyznaniu artystce tej prestiżowej nagrody zadecydowało jury w składzie: Jarosław Wasik (przewodniczący), Dorota Segda, Beata Molak, Artur Orzech i Jan Poprawa. I miejsce Zuza Wiśniewska otrzymała ex aequo z Kamilem Olczykiem. Krakowski festiwal ma wieloletnią tradycję i stanowił początek kariery wielu polskich artystów, m.in. Maryli Rodowicz, Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua, Piotra Bukartyka, Adama Nowaka, Natalii Grosiak czy Piotra Roguckiego.

Zuza Wiśniewska to autorka tekstów piosenek, ukuleleistka, kompozytorka i obserwatorka rzeczywistości. Pochodząca z Torunia artystka ma na swoim koncie wiele nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki artystycznej, m.in. na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” i I Międzynarodowym Festiwalu „Szlakiem Bardów”. W roku 2021 wydała swoją debiutancką płytę „Lusterka”.

Artystka łączy poetycki, często żartobliwy tekst z muzyką akustyczną. Trudno jednoznacznie określić gatunek muzyczny, w którym porusza się autorka. „Najbliższym jest mi chyba połączenie piosenki literackiej z muzyką alternatywną” – mówi o swojej twórczości. Sama śpiewa i gra na ukulele, ale współpracuje również z muzykami sesyjnymi, który doskonale dopełniają muzyczne tło jej autorskich piosenek. Cajon, gitara basowa, trąbka, akordeon a nawet fortepian - dzięki obecności różnych instrumentów, utwory nabierają jeszcze więcej kolorytu. 2 października toruńska publiczność mogła posłuchać Zuzy Wiśniewskiej podczas koncertu w Dworze Artusa.

Zuza Wiśniewska podczas gali wręczenia nagród

Zuza Wiśniewska podczas gali wręczenia nagród, fot. Patrycja Długosz

Kliknij, aby przejść na fanpage na FB Zuzy Wiśniewskiej
Kliknij, aby przejść na Instagram Zuzy Wiśniewskiej
Kliknij, aby posłuchać płyty "Lusterka”

Teledyski promujące płytę:
Litania – kliknij, aby przejść do teledysku
Zwierciadła – kliknij, aby przejść do teledysku

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.