Toruń znów najlepszy w wiosłowaniu! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń znów najlepszy w wiosłowaniu!

Miasto
Data publikacji: 28 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

W Galerii Copernicus przy ul. Żółkiewskiego odbyło się Wielkie Wiosłowanie dla WOŚP. Kolejny rok z rzędu torunianie z Prezydentem Michałem Zaleskim na czele okazali się najlepsi.

W ciągu ośmiu godzin 252 osoby przepłynęły na ergometrach wioślarskich dystans 126 km! Kolejne miejsca po Toruniu zajęły: Szczecin - 248 osób, 124 km; Gorzów Wielkopolski - 241 osób, 120,5 km; Poznań - 240 osób, 120 km; Lublin - 215 osób, 107,5 km; Bydgoszcz - 211 osób, 105,5 km; Warszawa/Centrum Handlowe Atrium Targówek - 195 osób, 97,5 km; Gdańsk - 174 osoby, 87 km; Warszawa/Centrum Handlowe Reduta - 171 osób, 85,5 km; Kraków - 158 osób, 79 km oraz Wrocław - 157 osób, 78,5 km.

28 stycznia 2023 r. kilka tysięcy osób usiadło na ergometry wioślarskie, by wziąć udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w wiosłowaniu dla WOŚP. Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyło się po raz trzynasty, a do zaciętej rywalizacji przystąpili klienci 11. centrów handlowych. Mieszkańcy dziesięciu miast zmierzyli się ze sobą na ergometrach wioślarskich, próbując pobić poprzednio ustanowione rekordy. Pojedynek polega na zmobilizowaniu jak największej ilości osób, z których każda pokona dystans 500 metrów.

Celem akcji każdego roku jest zbiórka pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (przez cały dzień odbywać się będzie zbiórka do puszek WOŚP), promocja wodnych dyscyplin sportowych i polskich mistrzów sportu. Celem sportowym - bicie rekordu Polski w największej ilości osób, które w ciągu 8 godzin (godz. 10.00 – 19.00) przewiosłują na ergometrze wioślarskim wspomniany dystans. Każdy, kto 28 stycznia odwiedzi jedną z galerii ma możliwość spróbowania swoich sił w wiosłowaniu na ergometrze, a za udział w próbie bicia rekordu otrzyma wyjątkowy certyfikat.

Udział w tegorocznym Wielkim Wiosłowaniu w Toruniu wzięli znani sportowcy m.in. Jakub Mazan - najlepszy w Polsce zawodnik futbolu amerykańskiego, Joanna Chełczyńska - jedna z najlepszych zawodniczek w polskiej koszykówce, Jan Ząbik - ikona, legenda toruńskiego sportu żużlowego, Wacław Łukaszewski - dawniej jeden z najlepszych laskarzy w naszym kraju, a obecnie trener, Michał Sloma - wioślarz, olimpijczyk z Londynu, Marcin Mientki -  kolarz, medalista Mistrzostw Europy, olimpijczyk z Sydney, Tomasz Owsian - kolarz, wielokrotny Mistrz Polski, Arkadiusz Szyderski - Mistrz Europy w kulturystyce; parlamentarzyści - Iwona Michałek, Arkadiusz Myrcha i Zbigniew Girzyński, a także samorządowcy - prezydent Torunia Michał Zaleski, zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, radni miejscy: Michał Rzymyszkiewicz, Michał Jakubaszek, Bartłomiej Jóżwiak, Wojciech Klabun, Jarosław Beszczyński i Kamila Beszczyńska

Tuż przed Sztafetami Osobistości Torunia prezydent Michał Zaleski powiedział: - To wiosłowanie toruńskie jest naprawdę rewelacyjne. Wydarzenie od wielu lat organizuje Sławomir Kruszkowski, wspólnie z Akademickim Związkiem Sportowym. Wioślarstwo toruńskie to potęga – dwa srebrne medale olimpijskie, niezliczona ilość medali mistrzostw świata, zarówno seniorów, jak i juniorów, no i wielkie zamiłowanie do tej dyscypliny sportu. W tej zaciętej międzymiejskiej rywalizacji kilka lat byliśmy na pierwszym miejscu i myślę, że teraz też te zawody wygramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W Sztafetach Osobistości Torunia udział wzięło pięć ekip. Drużyna prezydenta Michała Zaleskiego stanęła na podium, zajmując trzecie miejsce.

W tym roku po raz pierwszy w historii toruńskiego Wiosłowania odbyła się licytacja na rzecz WOŚP. Do wylicytowania była perełka - wiosło z podpisami wicemistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata i Europy wioślarstwa Katarzyny Zillmann oraz srebrnego i brązowego medalisty mistrzostw świata, mistrza Europy wioślarstwa Mirosława Ziętarskiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Sławomir Kruszkowski – utytułowany wioślarz, olimpijczyk i wielokrotny medalista, sekcja wioślarska AZS UMK Toruń oraz Galeria Copernicus Toruń.

Zdj. Wojciech Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
 • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
  Miasto
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
  Miasto, Sport
  25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
  Miasto
  Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
 • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
  Miasto
  Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
 • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
 • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
 • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
 • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
 • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
 • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.