Toruń od 101 lat niepodległy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń od 101 lat niepodległy

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
delegacja pod pomnikiem gen. Hallera

Złożenie kwiatów pod pomnikami, salut armatni oraz symboliczny przemarsz żołnierzy Błękitnej Armii Gen. Hallera – tak Toruń 18 stycznia 2021 r. świętował 101. rocznicę powrotu do wolnej Polski. Był też quiz o mieście, wystawa i inne atrakcje.

Z powodu pandemii tegoroczne obchody miały znacznie skromniejszy niż w poprzednich latach charakter. Mieszkańcy niestety nie spotkali się tłumnie na uroczystościach, by wyrazić radość z odzyskanej 101 lat temu niepodległości. Przedstawiciele władz Torunia: prezydent Michał Zaleski oraz radni Wojciech Klabun i Jacek Krzyżaniak złożyli 18 stycznia w ich imieniu symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami bohaterów tamtych wydarzeń: komisarycznego burmistrza Torunia dr. Ottona Steinborna, wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego oraz dowódcy Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera. W uroczystościach uczestniczył również wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.

Bractwo Kurkowe o godz. 14.30 oddało potrójny salut armatni na terenie zielonym przed Muzeum Etnograficznym. Nieco wcześniej, w południe Toruńska Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" zorganizowała symboliczny przemarsz Żołnierzy Błękitnej Armii Gen. Hallera od Dworca kolejowego Toruń Miasto do Ratusza przy Rynku Staromiejskim. Przedsięwzięcie będzie miało charakter spaceru historycznego, który odbył się pod hasłem „Nie pytaj co Toruń może dać Tobie, lecz co Ty możesz dać Toruniowi". Ponadto przed budynkiem CKK Jordanki ustawiony został ekran LED, na którym wyświetlana była kronika fotograficzna z okresu powrotu Torunia do wolnej Polski.

Część wydarzeń towarzyszących odbyło się już wcześniej. 15 stycznia wolontariusze Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe złożyli w imieniu mieszkańców Torunia znicze na grobach osób zasłużonych dla powrotu Torunia do wolnej Polski. Towarzyszyli im również przedstawiciele ToMiTo i Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Wybitni torunianie pochowani na trzech cmentarzach w znaczny sposób przyczynili się zarówno do pielęgnowania polskich wartości w czasie zaboru, jak i odbudowy instytucji państwowych i społecznych po odzyskaniu przez Toruń niepodległości.

Kliknij i zapoznaj się z biogramami postaci zasłużonych dla niepodległości Torunia, opracowanymi przez Towarzystwo Miłośników Torunia

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprosiło 16-18 stycznia do udziału w e-Quizie Wiedzy o Toruniu. 15 stycznia ukazał się też okolicznościowy artykuł w „Nowościach” o drodze Torunia do niepodległości. Z kolei Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował konkurs plastyczny Niepodległość-Wolność-Rozwój "Polski Bałtyk". Ogłoszenie wyników nastąpiło 18 stycznia.

Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku spowodowało powrót na mapę Europy odrodzonej Rzeczypospolitej, jednak nie oznaczało przywrócenia suwerenności we wszystkich polskich miastach i regionach. Dopiero realizacja postanowień traktatu wersalskiego sprawiła, że m.in. Toruń powrócił do Macierzy.

Wkroczenie wojsk polskich oraz przejęcie władzy nad Toruniem z rąk niemieckich 18 stycznia 1920 były wydarzeniami oczekiwanymi przez tysiące Polaków zamieszkujących ówczesną stolicę województwa pomorskiego. Zabór pruski oznaczał dla torunian utratę niezależności oraz gospodarczy upadek, dlatego przybycie żołnierzy Dywizji Pomorskiej dowodzonych przez płk. Stanisława Skrzyńskiego oraz przyjazd dowódcy Frontu Pomorskiego – gen. Józefa Hallera dawały Polakom szczególny powód do radości i nadziei na lepsze życie w polskim już grodzie Kopernika.

Kliknij i obejrzyj prezentację nt. powrotu Torunia do wolnej Polski

Fot. Wojtek Szabelski, zdjęcia z salutu Magalena Kujawa

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.